Szukasz pracy? Zadzwoń: 071 75 88 150 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Poznaj regiony Niemiec

Poznaj regiony Niemiec

Warto przybliżyć kilka informacji dotyczących Niemiec. Poznaj najciekawsze informacje, zanim wyruszysz pomagać seniorowi.

Republika Federalna Niemiec (Deutschland; Bundesrepublik Deutschland, BRD) leży w strefie klimatu umiarkowanego. Do największych rzek zalicza się: Ren, Łabę i Dunaj, zaś najwyższym szczytem jest Zugspitze (2962 m n.p.m.), który leży w Alpach.

Niemcy składają się z 16 krajów związkowych (Landów). Warto mieć na uwadze, że każdy z nich ma własną konstytucję i sporą autonomię – wszystkie Landy są równouprawnione.

Poszczególne krainy geograficzne różnią się od siebie i tym samym tworzą wielobarwną oraz fascynującą paletę krajobrazowo-kulturową. Każdy z Landów ma bardzo wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu zarówno malownicze pasma gór, rozległe wyżyny, pojezierza i zielone niziny. Od Morza Północnego i Bałtyku, aż po Alpy na południu, powierzchnia jest podzielona na następujące krainy geograficzne: Nizina Północnoniemiecka, Średniogórze Niemieckie, Wyżyna Szwabsko-Bawarska i oczywiście Alpy.

Za górami rozciąga się falista Wyżyna Bawarska, stanowiąca pogórze alpejskie otoczona od północy krainami Średniogórza Niemieckiego. Do głównych pasm górskich w tym rejonie zaliczyć należy: Jurę Szwabską, Jurę Frankońską, Las Turyński, Las Czeski, Las Bawarski, góry Harz oraz Schwarzwald.

Na równinach północnych Niemiec zlodowacenia plejstoceńskie odcisnęły swoje piętno na krajobrazie tej części kraju. Najlepszym tego przykładem są pozostawione pasma wzgórz morenowych i liczne jeziora, szczególnie widoczne na Pojezierzu Meklemburskim w północno-wschodniej części kraju. W najbardziej wysuniętym na północ Landzie (Szlezwik-Holsztyn), wybrzeże urozmaicają przepiękne fiordy i szerokie, piaszczyste plaże. Tam też, pomiędzy morzami, rozciąga się „Szwajcaria Holsztyńska”, pagórkowate, niezwykle malownicze tereny nadmorskie chętnie odwiedzane przez turystów.

Największymi wyspami niemieckimi są: Rugia i Hiddennsee na Bałtyku oraz Borkum i Amrum na Morzu Północnym.