SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Zwierzęta w mieszkaniu seniora. Czy warto?

Wyjeżdżając do pracy opiekunka osób starszych mieszka wraz z seniorem w jego mieszkaniu lub domu. Nierzadko podopieczny nie mieszka sam – zdarza się, że w mieszkaniu jest jeszcze małżonek lub małżonka, siostra, brat czy inny członek bliskiej rodziny. Czasem wymaga on także opieki – wówczas opiekunka na umowie musi mieć wyraźnie określone, że zajmuje się dwójką podopiecznych, co powinno mieć też odzwierciedlenie w zarobkach. Często jednak jest i tak, że bliska osoba wspiera opiekunkę, dzięki czemu tak mieszkańcom, jak i opiekunce jest nieco lżej.
pies w domu seniora

Zdarza się również tak, że w domu mieszkają też inni mieszkańcy – zwierzęta. Opiekunka oczywiście nie ma wpływu na to, jaki zwierzak zamieszkuje w domu jej pracodawców. Dobrze jest jednak wiedzieć, co dla seniora oznacza kontakt ze zwierzakiem i jakie korzyści dają zwierzęta w mieszkaniu seniora.

Zwierzęta w mieszkaniu seniora zapewniają mu towarzystwo

Towarzystwo zwierząt przynosi osobom starszym bardzo duże korzyści. Jak wiadomo, ich obecność ogromnie poprawia samopoczucie, bez względu na wiek. Znawcy tematu podkreślają też, że dla osób starszych dotkniętych demencją, kontakt ze zwierzakami jest szczególnie dobroczynny. Bierze się to z faktu, iż pomijając czas najwcześniejszej młodości, zwierzak wygląda cały czas tak samo.

Nie wprowadza to więc zamętu w umyśle seniora, któremu czasem wydaje się, że znajduje się w nieco innym momencie czasoprzestrzeni, niż w rzeczywistości. Może więc nie rozpoznać siebie w lustrze, swoich bliskich, dotkniętych zębem czasu, powinien jednak bez trudu rozpoznać wyglądającego wciąż podobnie psa czy kota.

Liczne badania potwierdzają też, że interakcja osoby starszej ze zwierzęciem ma wpływ na jej zdrowie i samopoczucie, co opiekunka powinna mieć na uwadze.

kot w domu oosby starszej

Czy zwierzęta w mieszkaniu seniora dobrze na niego wpływają?

  • obniżone ciśnienie krwi (głaskanie psa czy kota pomaga się zrelaksować i tym samym zmniejsza ciśnienie; badania przeprowadzane na ten temat potwierdzają, że właściciele zwierząt mają je niższe, niż osoby mieszkające bez czworonoga)
  • posiadanie kota łagodzi lęki i stresy, a tym samym  – zmniejsza ryzyko chorób serca.
  • poprawa humoru – według badań, głaskanie psa uwalnia do organizmu oksytocynę (i to zarówno u psa, jak i u człowieka), neuroprzekaźnik, zwany hormonem miłości.
  • według danych organizacji „Pets for The Elderly Foundation” w USA aż  21% osób starszych, które posiadały zwierzaka, miało mniej wizyt u lekarza. Ponadto naukowcy przekonują, że obecność zwierząt przyspiesza dochodzenie do siebie po chorobie.
  • towarzystwo zwierząt jest doskonałym lekiem na stres, który może towarzyszyć seniorom na co dzień. Ograniczenie stresu zaś zmniejsza ryzyko zawału i innych chorób mięśnia sercowego.
  • osoby starsze bardzo często czują się osamotnione. Towarzystwo zwierzaka pozwala zmienić ten stan rzeczy. Opiekunka osoby starszej powinna zatem pozwalać seniorowi na opiekę i wykonywanie obowiązków przy zwierzaku – czuje się on wówczas bardziej potrzebny.
  • seniorzy, którzy posiadają psy chętniej chodzą na spacery, a  jak wiadomo, odpowiednia dawka ruchu u osoby starszej jest dla zdrowia niezbędna.

Zwierzęta w mieszkaniu seniora

Dobroczynny wpływ zwierząt wykorzystuje się czasem w domach spokojnej starości. Tak jest między innymi w Ohio, gdzie wolontariusze pozwolili na kontakt podopiecznych z kotami. Korzyści są obopólne, gdyż tak zwierzęta jak i seniorzy czują się potrzebni, są zadowoleni z przytulania i wspólnego spędzania czasu. W Wielkiej Brytanii czy krajach Skandynawii takie praktyki stosowane są regularnie.