SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Poznaj 7 najważniejszych zasad w opiece nad seniorem

Opieka nad osobami starszymi to zajęcie bardzo wymagające. Często rodziny z różnych względów nie są w stanie zająć się nimi przez całą dobę. Ratunkiem dla nich jest przyjazd opiekunki. W Niemczech wiele rodzin decyduje się na zatrudnienie pań z Polski. Zadaniem opiekunek jest poznanie potrzeb podopiecznych i odpowiadanie na nie. Szczegółowe oczekiwania seniora zależą od jego przyzwyczajeń i stanu zdrowia, jednak istnieje kilka podstawowych zasad opieki. Warto je poznać, zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz do pracy po raz pierwszy.

1. Bądź dla seniora wsparciem w każdej sytuacji

Każdy człowiek pragnie zostać wysłuchany i zrozumiany. Osoba starsza również. Opiekunka daje mu to, czego na co dzień nie jest w stanie dostać od bliskich. Na dodatek wyszkolona osoba z odpowiednim doświadczeniem jest spostrzegawcza. Umie też radzić sobie w trudnych sytuacjach, a ponadto zna zasady pierwszej pomocy i wie, jak jej udzielić. Senior chce mieć pewność, że będzie mógł na nią liczyć w każdej chwili. Opieka nad osobami starszymi nie jest więc prostym zadaniem. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno codzienne przyzwyczajenia seniora, jak i jego potrzeby oraz charakter. Na początku warto poświęcić podopiecznemu wiele czasu i zainteresowania. Dzięki temu później będziesz mogła trafnie odczytywać jego oczekiwania.

opieka nad seniorem

2. Monitoruj stan zdrowia podopiecznego

To bardzo ważny punkt, zwłaszcza dziś, gdy pandemia koronawirusa wciąż nie zwalnia. Ale nawet wtedy, kiedy zagrożenie już minie, warto zadbać o zdrowie seniora. Osoby w podeszłym wieku zwykle mają niższą odporność. Ponadto muszą walczyć na co dzień z różnymi schorzeniami. Reaguj więc na każdą niepokojącą dolegliwość, którą zgłasza senior. Dopilnuj też, by podopieczny brał przepisane leki w odpowiednich dawkach i o stałych porach. Warto również pogłębić swoją wiedzę o chorobie seniora. To pomoże Ci dbać o jego dobre samopoczucie każdego dnia.

3. Opieka to też pomoc w codziennych czynnościach

Podczas opieki nad starszą osobą trzeba pomagać w czynnościach, które sprawiają jej trudność. Może to być na przykład mycie, ubieranie, jedzenie czy poruszanie się. Nie wyręczaj podopiecznego całkowicie – lepiej się poczuje, gdy pozostawisz mu poczucie samodzielności. W tym celu można chociażby zainstalować w łazience dodatkowe uchwyty. Ułatwią wychodzenie spod prysznica czy korzystanie z toalety. Przydatne będą też na przykład maty antypoślizgowe i mocniejsze oświetlenie. Higiena osób starszych jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia, dlatego trzeba o nią dbać na co dzień.

4. Staraj się zrozumieć zwyczaje podopiecznego

Podejmujesz się opieki nad seniorem w domu należącym do niego? Pamiętaj zatem o zwyczajach, jakie dotąd tutaj panowały. Osoba starsza może być przyzwyczajona do wczesnego lub późnego wstawania. Warto zgodzić się na to i nie przekonywać seniora do zmian. Jeżeli podopieczny na początku znajomości z opiekunką nie ma ochoty opowiadać o przeszłości czy pokazywać rodzinnych zdjęć, też nie trzeba go zmuszać. Pomyśl, czy chciałabyś, żeby obca osoba wypytywała Cię o szczegóły z życia? Zamiast tego możesz stopniowo zdobywać zaufanie seniora, przede wszystkim troskliwą opieką i zrozumieniem. Pamiętajmy, że starsze osoby często lubią rutynę. Dlatego ustalenie stałych pór posiłków czy kąpieli będzie pomocne w opiece nad nimi, a dodatkowo pozwoli zaplanować dzień.

opiekunka osoby starszej

5. Zadbaj o aktywność seniora w czasie wolnym

Organizacja czasu wolnego osób starszych często wymaga kreatywności. Odpowiednia aktywność fizyczna i umysłowa jest bardzo istotna. Buduje ona pozytywne relacje między seniorem a opiekunką oraz pomaga zachować ogólną sprawność. Dobrym pomysłem jest chodzenie na spacery. Możesz też zaproponować oglądanie telewizji, czytanie książek czy rozwiązywanie krzyżówek. Jeśli stan zdrowia podopiecznego na to pozwala, wprowadź bardziej zaawansowane treningi. Przykładem aktywności dobrej dla seniora jest pływanie czy nordic walking. Taką decyzję zawsze jednak podejmuj po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

6. Dobierz odpowiednią dla podopiecznego dietę

Właściwe odżywianie jest ważne w każdym wieku. Starsi ludzie mają jednak zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Najważniejszą zasadą jest unikanie gotowych i ciężkostrawnych posiłków, fast foodów i gazowanych napojów. Dieta osób starszych powinna składać się z różnorodnych, zdrowych produktów. Będą to na przykład: pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, warzywa, owoce, chude mięso i wędliny, tłuszcze roślinne i orzechy. Istotną kwestią w opiece nad starszą osobą jest respektowanie jej przyzwyczajeń kulinarnych. Warto jednak zadbać, by ograniczały się one jedynie do dań, które służą zdrowiu. Dobrze jest też poradzić się lekarza, zanim wprowadzisz do diety seniora nowe składniki.

7. Dostosuj otoczenie do potrzeb osoby starszej

Praca w opiece nad seniorem, z zamieszkaniem w jego własnym domu, wymaga przystosowania otoczenia do jego potrzeb. Przede wszystkim zwróć uwagę na podłogę. Nie powinno na niej być dywaników czy chodników, o które łatwo się potknąć. Trzeba również uważać na wystające progi. Zadbaj o oświetlenie: osoba starsza, ze względu na pogarszający się wzrok, potrzebuje mocniejszego światła. Ważną kwestią jest też przygotowanie łazienki do bezpiecznej kąpieli i codziennej toalety. Przydadzą się tutaj uchwyty pod prysznicem czy przy wannie, krzesło ułatwiające mycie. Dzięki temu podopieczny będzie się czuł komfortowo.