SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

7 rzeczy, o których warto pamiętać przy opiece seniora

Praca opiekunki często bywa wymagającym zajęciem. Świadczenie pomocy podopiecznemu przez 24 godziny wymaga cierpliwości oraz dużo empatii. W celu sprawniejszego wykonywania zadań, które spoczywają na ramionach opiekunek, w tym artykule proponujemy 7 rzeczy, o których warto pamiętać przy opiece osób starszych.

Opieka osób starszych

1. Harmonogram dnia a całodobowa opieka dla osób starszych

Osoby starsze zwykle preferują usystematyzowany tryb życia. Wpływa to pozytywnie na ich zdrowie psychiczne. W związku z tym pierwszą z naszych sugestii jest ustalenie szczegółowego harmonogramu dnia dla siebie i seniora. Od czego zacząć? Na wstępie warto dowiedzieć się, jak dotąd wyglądał rozkład dnia naszego podopiecznego. Na jego podstawie możemy utworzyć własny, najlepiej w formie pisemnej. Powinny się w nim znaleźć przynajmniej codzienne czynności, rozmowy lekarskie, aktywności seniora, a także czas wolny i harmonogram posiłków.

2. Leki i suplementy w opiece starszych

Spory odsetek osób starszych wymaga ciągłego leczenia, a co za tym idzie, przyjmowania różnych leków. Całodobowa opieka osób starszych wymaga od opiekunki również podawania wspomnianych medykamentów. W większości przypadków pomoc ogranicza się do przypomnienia seniorowi o przyjmowaniu leków i suplementów przepisanych przez lekarza. Należy jednak pamiętać, że opiekunka nigdy nie powinna sama decydować o zmianie leczenia lub podaniu seniorowi wyrobów medycznych, które nie zostały wskazane jasno przez lekarza. Nawet jeśli są to jedynie suplementy.

Opiekunka seniora na terenie Niemiec

3. Odpowiednie posiłki dla seniora

Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić przy tworzeniu jadłospisu, są upodobania i przyzwyczajenia seniora. Opiekunka powinna dbać o to, aby podopieczny odżywiał się zdrowo. Jeśli do tej pory jadłospis osoby starszej pozostawiał wiele do życzenia, osoba zajmująca się podopiecznym powinna wprowadzić do niego zmiany. Urozmaicenie menu seniora powinno przebiegać stopniowo. Jeśli opiekunka zdecyduje się narzucić zupełnie inny rodzaj posiłków – może być pewna, że spotka się z oporem i niezadowoleniem.

Inną sytuacją są specjalne plany żywieniowe związane z nietolerancjami i chorobami. Zmieniając jadłospis w tak wyjątkowych okolicznościach, jak np. biegunka, należy przede wszystkim wyeliminować produkty ciężkostrawne. Jeśli sytuacja tego wymaga, dobrym pomysłem może też być wprowadzenie diety lekkostrawnej.

opieka dla osób starszych

4. Aktywność fizyczna podczas usług nad osobami starszymi

Utrzymanie aktywności fizycznej seniora na odpowiednim poziomie jest wyjątkowo ważne. Wpływa ono na lepsze samopoczucie podopiecznego, zwiększa jego samodzielność i wydłuża życie. W grafiku każdego zdolnego do ruchu seniora powinno znaleźć się miejsce na trochę aktywności, najlepiej na świeżym powietrzu. Gimnastyka, spacer, praca w ogrodzie lub nawet wspólne wykonywanie obowiązków domowych – każda z tych aktywności, podejmowana regularnie, na pewno pomoże w utrzymaniu dobrej formy. Wpisanie ich w codzienny grafik i delikatne urozmaicenie sprawią, że senior nie będzie szukał okazji, by z nich zrezygnować. Najlepszym czasem na podjęcie aktywności fizycznej będzie około 1,5-2h po posiłku.

5. Aktywność umysłowa podczas całodobowej opieki dla osób starszych

Nie mniej ważnym aspektem niż aktywność fizyczna jest podtrzymanie aktywności umysłowej podopiecznego. Jak się do tego zabrać? Po raz kolejny sugerujemy, aby pozwolić seniorowi wybrać działania, które najbardziej go interesują. Badając preferencje, możemy wypytać, co lubił robić w młodości i jakie są jego aktualne zainteresowania. Może osoba starsza sama wskaże zdolności, które chciałby rozwijać. W razie problemów z wyborem możemy zasugerować kilka rozwiązań, takich jak fotografia, malowanie, szkicowanie. Kobiety mogą być również zainteresowane układaniem bukietów czy szydełkowaniem. Warto również podsunąć takie aktywności jak wspólne gry karciane lub planszowe, rozwiązywanie krzyżówek czy rozmowy. Te ostatnie mogą być świetną okazją do integracji i dzielenia się wspomnieniami. Wszystkie ze wspomnianych aktywności z pewnością wpłyną na poprawę samopoczucia seniora.

opiekunka osób starszych

6. Dbanie o swój odpoczynek i rozrywkę

Od każdej pracy należy się odpoczynek. Każdej z opiekunek przysługują dni wolne od pracy w trakcie zlecenia. Dokładne warunki przedstawione zostaną w kontrakcie. W trakcie dni wolnych od opieki osób starszych w Niemczech można pokusić się o zwiedzenie regionu, na którego terenie pracujemy. Takie jednodniowe wycieczki to cudowna odskocznia od rutyny dnia codziennego, a także świetna nauka. Oczywiście nie każdy ma ochotę na podróże. Niektóre z opiekunek najlepiej wypoczną przy lekturze dobrej książki lub na zakupach w galerii handlowej. Każda z osób pracujących w opiece powinna zaplanować sobie również dłuższy urlop. W jego trakcie można wrócić do Polski i spędzić czas z bliskimi lub zabrać ich na przykład na wakacje pod palmami.

7. Kontakt z bliskimi

Dla utrzymania dobrej formy psychicznej opiekunki konieczne jest utrzymywanie stałego kontaktu z rodziną i bliskimi. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie stanowi to najmniejszego problemu. Nawet codzienne telefony do Polski nie zrujnują budżetu osoby przebywającej w Niemczech. Kosztują one tyle samo co połączenia krajowe. Jeśli rozmowy telefoniczne nie wystarczą, sugerujemy przeprowadzanie wideorozmów przez komunikatory internetowe takie jak Skype, WhatsApp czy Messenger. Te z kolei są darmowe, wystarczy mieć tylko dostęp do Internetu.