Aktywność fizyczna w podeszłym wieku jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i sprawności. Codzienna opieka nad seniorem to także zachęcanie podopiecznego do ruchu. Jedną z najprzyjemniejszych dla seniora aktywności jest spacer, szczególnie w słoneczne i ciepłe dni. Pamiętajmy jednak, że podczas letnich upałów przebywanie na zewnątrz może być niebezpieczne. Podpowiadamy, co zrobić, aby spokojnie móc cieszyć się letnimi aktywnościami razem z podopiecznym.
Odwodnienie i przegrzanie organizmu latem
Podczas letnich miesięcy łatwiej o odwodnienie organizmu – zwłaszcza u osób starszych. Warto wiedzieć, że seniorzy często odmawiają przyjmowania pokarmów i picia wody. Dlaczego? Głównym powodem jest starzenie się organizmu i choroby przewlekłe. Osoby starsze, zwłaszcza niepełnosprawne czy unieruchomione, mają mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne. Rośnie w nich niechęć do jedzenia i poczucie, że nie muszą uzupełniać energii. Wróćmy jednak do picia wody. Latem odwodnienie jest o wiele większym zagrożeniem, niż przez resztę roku. Upał sprawia, że człowiek bardziej się poci, a woda zgromadzona w organizmie odparowuje. Jeśli osoba starsza jej nie uzupełni, może dojść do poważnego zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Podczas letnich spacerów często proponuj seniorowi wodę. Możesz wrzucić do niej parę listków mięty albo plasterek cytryny. Dobrym pomysłem na nawodnienie są też koktajle, owoce, warzywa oraz zupy – w gorące dni sprawdzą się chłodniki.
Innym letnim zagrożeniem jest przegrzanie organizmu. Osoby w podeszłym wieku lubią ciepło, a mniej intensywne krążenie krwi czy siedzący tryb życia sprawiają, że senior odczuwa ciągły chłód. Nawet siedząc w słońcu w godzinach południowych, może wspominać, że jest mu zimno. Pamiętaj o tym, zanim przyniesiesz podopiecznemu dodatkowy sweter. Podczas upałów łatwo o przegrzanie, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Senior może bezpiecznie wyjść z domu rano i późnym popołudniem. O innej porze dnia zamiast większej aktywności zaproponuj mu relaks w ogródku czy na zacienionym tarasie. Przygotuj osobie starszej odpowiednie nakrycie głowy (lekki kapelusz czy czapka z daszkiem będą idealne) i postaw na stoliku obok dzbanek z wodą oraz szklankę.
Opieka nad seniorem podczas lata to też ochrona skóry
Zanim wyjdziesz na spacer z podopiecznym, zabezpiecz jego skórę przed promieniowaniem UV. Przyda się tu krem z wysokim filtrem, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Ubranie niech będzie przewiewne i lekkie, zakrywające większą część skóry – zmniejszy to ryzyko oparzeń słonecznych. Zadbaj też o codzienną higienę seniora, co pomoże uniknąć bolesnych odparzeń. Dotyczy to zarówno osób leżących, jak i tych w miarę sprawnych fizycznie.
Latem bardzo ważna jest odpowiednia ochrona skóry seniora przed ukąszeniami owadów. Piękna pogoda zachęca do wyjścia na zewnątrz – a tam już czekają owady, gotowe zaatakować. Warto zabezpieczyć przed nimi seniora. Tylko jak to zrobić? Odpowiednie postępowanie zależy od gatunku owada.
Ochrona przed komarami
Ukąszenie komara potrafi być nieprzyjemne, a jego skutki uciążliwe. Polskie komary, co prawda, nie przenoszą groźnych chorób, ale powstające po ich ataku swędzące i bolesne bąble potrafią uprzykrzyć życie. Wystarczy jednak odpowiednio się zabezpieczyć, żeby móc cieszyć się codziennymi spacerami. Zaopatrz seniora w ubrania zakrywające nogi i przedramiona, a jeśli jest na to za ciepło, zastosuj gotowe preparaty odstraszające komary. Pomocne okażą się też olejki eteryczne, na przykład goździkowy czy miętowy. I przede wszystkim zalećmy podopiecznemu, by nie drapał powstałych już ukąszeń. Może to bowiem prowadzić do infekcji – a poza tym drapanie sprawia, że skóra swędzi jeszcze bardziej.
Zapobieganie ukąszeniu przez kleszcza
Ukąszeń kleszczy nie należy bagatelizować. Te powszechnie spotykane pajęczaki przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Niestety, ukąszenie przez kleszcza jest bezbolesne i właściwie nieodczuwalne. Dlatego, wybierając się do lasu, parku lub nawet ogrodu, trzeba zadbać o ochronę seniora przed kleszczami. Zastosuj odstraszacz kleszczy, unikaj spacerowania i siedzenia obok zarośli czy wysokiej trawy. Pracując w ogrodzie, zachowaj ostrożność. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj ciało i odzież – zarówno podopiecznego, jak i własne.
Unikanie os, pszczół i szerszeni
To owady, które budzą największe obawy wśród ludzi. Powodem jest bolesność ukąszenia, a także możliwość wystąpienia ciężkiej relacji alergicznej. Nie wiemy, czy jesteśmy uczuleni na jad owadów, dopóki nas nie ukąszą – a wtedy trzeba działać bardzo szybko. Aby więc zapewnić podopiecznemu i sobie bezpieczeństwo, pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze, staraj się nie serwować w ogrodzie czy na spacerze słodkich napojów i przekąsek, gdyż przyciągają owady. Zawsze zwracaj uwagę na to, co akurat zjada lub pije senior i uczul go na to, by spojrzał na produkt, zanim weźmie go do ust. Gdy obok lata osa, pszczoła lub szerszeń, unikaj machania rękami i gwałtownych reakcji. Zachowanie spokoju pomoże ochronić się przed ukąszeniem.
Kłopotliwe meszki a letnia opieka nad seniorem
W trakcie spacerów z osobą starszą warto unikać miejsc, w których żyją meszki, czyli na przykład stojących zbiorników wodnych. Owady te są bardzo małe, ale ich ukąszenie bywa bolesne, a dodatkowo zwykle atakują chmarami. Po ukąszeniu może wystąpić poważna reakcja alergiczna. Można się przed nimi chronić za pomocą olejków eterycznych i specjalnych repelentów odstraszających.
Codzienna opieka nad seniorem to bardzo odpowiedzialna praca
Opiekowanie się podopiecznym podczas letnich miesięcy jest wyzwaniem. Do stałych obowiązków dołączają te związane z długim przebywaniem na zewnątrz. Seniora trzeba chronić przed wysokimi temperaturami, prażącym słońcem i ukąszeniami owadów. Nie przejmuj się jednak – jeśli wdrożysz w codzienną opiekę nad seniorem powyższe zasady, z pewnością sobie poradzisz.