SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 71 75 88 130 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Bezpieczna praca za granicą - na co zwrócić uwagę?

Praca w Niemczech może być bardzo dobrą okazją do szybkiego zarobku, jednak decyzja o wyborze pracodawcy nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. W planowaniu wyjazdu do pracy za granicę pomocne mogą być agencje zatrudnienia. Niestety nie każda z nich oferuje bezpieczną i legalną pracę. W artykule podpowiemy jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę, opiszemy zagrożenia i wytłumaczymy, na co zwracać uwagę przy wyborze pracodawcy i oferty pracy.

biurko w pracy

Wyjazd do pracy za granicą – zagrożenia

Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z prywatnych ofert pracy, mogą ściągnąć na siebie wiele negatywnych konsekwencji. Podejmując taką pracę, opiekunka zobowiązana jest samodzielnie upewnić się o legalności zatrudnienia. Dla osoby nieznającej się na niemieckim prawie może to być bardzo trudne. Niedopilnowanie tego szczegółu i praca na czarno, wiążą się z wysokimi karami finansowymi, deportacją lub wielkimi kosztami leczenia w razie choroby (ryzyko związane z brakiem ubezpieczenia). Poza tym osobom pracującym na czarno nie są odprowadzane składki emerytalne, a brak umowy z pracodawcą pozbawia je ochrony gwarantowanej przez prawo pracy. Może to skutkować problemami z otrzymaniem wynagrodzenia. Jak więc bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę?

biezpieczeństwo

Bezpieczna praca za granicą

Osoby planujące wyjazd do pracy za granicę, a zwłaszcza te, dla których jest to pierwsze takie doświadczenie, przed podjęciem decyzji powinny dokładnie zweryfikować wiarygodność potencjalnego pracodawcy. Szukając bezpiecznej pracy za granicą, warto skorzystać z usług rzetelnej firmy. Najlepiej jest wybrać agencję specjalizującą się w delegowaniu pracowników do konkretnej branży, taką, jaką jest np. Veritas Opieka.

Firmy, pośredniczące w bezpiecznym i legalnym zatrudnieniu za granicą załatwiają wszystkie formalności związane z wyjazdem do pracy. Organizują one zakwaterowanie, gwarantują terminowe wypłaty wynagrodzeń, odprowadzają składki emerytalne i zapewniają ubezpieczenie społeczne oraz odprowadzają składki emerytalne. Jako dodatek do tych wszystkich udogodnień, ważna jest również opieka koordynatora, który jest w stanie pomóc w razie napotkanych problemów.

biezpieczeństwo

Jak wyjechać do pracy za granice i uniknąć zagrożenia

Jak wyjechać do pracy za granice i nie trafić na oszustów? Aby móc legalnie prowadzić działalność, agencja zatrudnienia zajmująca się pośrednictwem pracy za granicą, musi uzyskać wpis do rejestru agencji. Przed rozpoczęciem rozmowy na temat ofert pracy, zainteresowana osoba powinna sprawdzić, czy pośrednik posiada wymagany certyfikat. Wykaz certyfikowanych agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej http://www.kraz.praca.gov.pl.

dziewczyna

Kolejnym krokiem powinno być wyszukanie opinii o firmie w Internecie. W tym celu sprawdzić można stronę internetową firmy, fora internetowe czy grupy na portalach społecznościowych. Oprócz braku danych firmy w rejestrze KRAZ i negatywnych opinii nieuczciwe agencje zwykle:

  • nie podają adresu siedziby (a jedynie numer telefonu lub e-mail)
  • nie posiadają strony internetowej,
  • nie widnieją w Internecie lub informacji o nich jest niewiele,
  • pobierają opłaty za znalezienie pracy za granicą,
  • proponują podpisanie umowy dopiero po przyjeździe na miejsce pracy za granicą,
  • oferują podejrzanie atrakcyjne wynagrodzenie,
  • nie sprawdzają kwalifikacji pracownika niezbędnych do wykonywania pracy

Jak zapewnić bezpieczeństwo w pracy za granicą? 

Aby pracować bezpiecznie i bez problemowo poza granicami kraju, należy przestrzegać tych reguł, które zostały wymienione powyżej. Najlepiej jest pracować w firmie, która zapewnia legalne zatrudnienie, opłaca ubezpieczenie i gwarantuje pomoc koordynatorów. W obecnych czasach istnieje wiele sprawdzonych sposobów uzyskania bezpiecznego zatrudnienia, wystarczy jedynie wiedzieć na co można liczyć i czego można wymagać.