SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Bezpieczna praca za granicą - na co zwrócić uwagę?

Praca w Niemczech jest bardzo dobrą okazją do szybkiego zarobku, jednak decyzja o wyborze pracodawcy nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. W planowaniu wyjazdu do pracy za granicę pomagają agencje zatrudnienia. Niestety, nie każda z nich oferuje bezpieczną i legalną pracę. W poniższym artykule podpowiemy, jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę, opiszemy zagrożenia i wytłumaczymy, na co zwracać uwagę przy wyborze pracodawcy i oferty pracy.

biurko w pracy

Wyjazd do pracy za granicą – zagrożenia

Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z prywatnych ofert pracy, mogą ściągnąć na siebie wiele negatywnych konsekwencji. Decydując się na skorzystanie z takich ofert, opiekunka musi samodzielnie upewnić się o legalności zatrudnienia. Dla osoby, która nie zna się na niemieckim prawie, może to być bardzo trudne. Niedopilnowanie tego szczegółu i praca na czarno wiążą się z wysokimi karami finansowymi. Grozi za to nawet deportacja lub wielkie koszty leczenia w razie choroby (ryzyko związane z brakiem ubezpieczenia). Poza tym osobom pracującym na czarno nie odprowadza się składek emerytalnych, a brak umowy z pracodawcą pozbawia je ochrony gwarantowanej przez prawo pracy. Może to skutkować problemami z otrzymaniem wynagrodzenia. Jak więc bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę?

biezpieczeństwo

Bezpieczna praca za granicą

Planujesz wyjazd do pracy za granicę po raz pierwszy? Przed podjęciem decyzji dokładnie zweryfikuj wiarygodność potencjalnego pracodawcy. Szukając bezpiecznej pracy za granicą, warto skorzystać z usług rzetelnej firmy. Najlepiej wybrać agencję specjalizującą się w delegowaniu pracowników do konkretnej branży, taką, jaką jest np. Veritas Opieka.

Firmy pośredniczące w bezpiecznym i legalnym zatrudnieniu za granicą załatwiają wszystkie formalności związane z wyjazdem do pracy. To one organizują zakwaterowanie, gwarantują terminowe wypłaty wynagrodzeń, odprowadzają składki emerytalne i zapewniają ubezpieczenie społeczne. Zapewniają również opiekę koordynatora, który jest w stanie pomóc w razie napotkania problemów.

biezpieczeństwo

Jak wyjechać do pracy za granicę i uniknąć zagrożenia

Pozostaje pytanie: jak wyjechać do pracy za granicę i nie trafić na oszustów? Aby móc legalnie prowadzić działalność, agencja zatrudnienia zajmująca się pośrednictwem pracy za granicą musi uzyskać wpis do rejestru agencji. Przed rozpoczęciem rozmowy na temat ofert pracy, zainteresowana osoba powinna sprawdzić, czy pośrednik posiada wymagany certyfikat. Wykaz certyfikowanych agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej http://www.kraz.praca.gov.pl.

dziewczyna

Kolejnym krokiem powinno być wyszukanie opinii o firmie w Internecie. W tym celu sprawdzić można stronę internetową firmy, fora internetowe czy grupy na portalach społecznościowych. Oprócz braku danych firmy w rejestrze KRAZ i negatywnych opinii nieuczciwe agencje zwykle:

  • podają jedynie numer telefonu lub e-mail, bez adresu siedziby,
  • nie posiadają strony internetowej,
  • nie widnieją w Internecie lub informacji o nich jest niewiele,
  • pobierają opłaty za znalezienie pracy za granicą,
  • proponują podpisanie umowy dopiero po przyjeździe na miejsce pracy za granicą,
  • oferują podejrzanie atrakcyjne wynagrodzenie,
  • nie sprawdzają kwalifikacji pracownika niezbędnych do wykonywania pracy

Jak zapewnić bezpieczeństwo w pracy za granicą? 

Aby pracować bezpiecznie i bezproblemowo poza granicami kraju, należy przestrzegać reguł wymienionych powyżej. Najlepiej jest pracować w firmie, która zapewnia legalne zatrudnienie, opłaca ubezpieczenie i gwarantuje pomoc koordynatorów. W obecnych czasach istnieje wiele sprawdzonych sposobów uzyskania bezpiecznego zatrudnienia. Wystarczy jedynie wiedzieć, na co można liczyć i czego wymagać.