SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 71 75 88 130 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Inkontynencja - czym jest i jak z nią postępować?

Inkontynejca to dolegliwość, na którą często cierpią osoby starsze. Objawia się ona niekontrolowanym wydalaniem moczu lub kału, ale w zależności od przyczyny przybiera różne postacie. Tak więc nie każdy przypadek jest taki sam. Ma ona również różne podłoże u mężczyzn i u kobiet. Co to jest inkontynencja, jak się objawia i co trzeba o niej wiedzieć?

inkontynencja u kobiet

Inkontynencja – co to jest?

Inkontynejca nie jest chorobą, lecz objawem. Jest ona definiowana jako stan, w którym człowiek doświadcza mimowolnego oddawania moczu lub stolca.

Jest to niekontrolowana dolegliwość spowodowana wzrostem ciśnienia w brzuchu. Często rozwija się powoli i może objawiać się na wiele sposobów.

inkontynencja objawy

Z czego wynika inkontynencja?

Znajdujący się w pęcherzu mocz, zatrzymywany jest przez mięśnie miednicy, czyli kegla. W momencie, kiedy pęcherz jest wypełniony, do mózgu powinna dotrzeć informacja, że należy iść do toalety. Właśnie wtedy zostaje przesłany sygnał do mięśni dna miednicy, po to, aby uległy one rozluźnieniu. Wtedy mięśnie pęcherza kurczą się i jest możliwe oddanie moczu. Jeśli któryś z tych etapów jest zaburzony to wówczas występuje inkontynencja.

Problem nietrzymania moczu może być związany z przewlekłymi chorobami takimi jak np.: zapalenia pęcherza, choroby Parkinsona, schorzenia prostaty u mężczyzn. Czasami jednak jest skutkiem przyjmowania leków lub spożywania zbyt dużej ilości alkoholu, lub kofeiny. W niektórych przypadkach tego typu dolegliwości pojawiają się okresowo.

co to jest inkontynencja

Inkontynencja – objawy i typy

Nietrzymanie moczu zazwyczaj rozwija się powoli i może objawiać się na wiele sposobów. Pierwszym sygnałem występowania tej dolegliwości, może być nieoczekiwane popuszczanie niewielkiej ilości moczu podczas kaszlu. W takim momencie należy skonsultować się z internistą a w dalszym etapie udać się do specjalisty (urologa, neurologa, a w przypadku kobiet także ginekologa). Od gubienia kilku kropel podczas śmiechu lub kaszlu, może dojść do niemożności utrzymania moczu. Inkontyencja i jej objawy mogą nasilać się wraz z wiekiem i nieprawidłową profilaktyką. Dlatego, aby kontrolować to schorzenie, należy przede wszystkim pozostać pod kontrolą lekarza.

Wyróżnia się kilka typów Inkontyencji:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie moczu z naglącym parciem,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia,
  • nietrzymanie moczu na tle neurologicznym,
  • nietrzymanie moczu wynikające z przepełnienia pęcherza,
  • inkontynencja kałowa,
  • kropelkowe nietrzymanie moczu.

Jest to problem natury fizycznej, ale też psychologicznej. Dzieje się tak, ponieważ cierpiąca na inkontynencję osoba czuje się niepewnie i może mieć duży problem z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. W przypadku jej występowania u seniorów bardzo istotna jest prawidłowa higiena osób starszych, która może pomóc osobie starszej czuć się bardziej komfortowo.

Inkontynejca

Inkontynecja u mężczyzn i kobiet

Opiekun osób starszych powinien wiedzieć, w jaki sposób dbać o seniora, który cierpi na to schorzenie. Wygodnym rozwiązaniem, o którym osoby pracujące w opiece powinny pamiętać są wkładki lub bielizna chłonna. Pomagają one częściowo zapomnieć o problemie i pozwalają bez przeszkód oddać się zwyczajnym aktywnościom. Opiekunki powinny również wiedzieć, jak inkontynecja nazywa się po niemiecku — czyli Inkontinenz. Pomoże im to lepiej zrozumieć podopiecznego.

Dolegliwość ta powoduje ogromny dyskomfort w życiu codziennym. Warto pamiętać, że jest to bardzo częsta przypadłość. Przytrafia się ona dwa razy częściej kobietom niż mężczyznom. Inkontynencja u mężczyzn zdarza się rzadziej, ale bywa równie bolesna oraz dokuczliwa.

inkontynencja kałowa

Jak pomagać?

Pomoc osoby opiekującej się chorym jest bardzo cenna i bywa niezbędna. W wielu przypadkach nietrzymanie moczu można poddać również skutecznej terapii – istnieje możliwość leczenia chirurgicznego, farmakologicznego. Bardzo ważne są ćwiczenia mięśni dna miednicy i zmiany w stylu życia polegające na eliminacji czynników sprzyjających nietrzymaniu moczu. Nie zapomnijmy też o wkładkach higienicznych i bieliźnie chłonnej, które potrafią znormalizować życie seniora nawet podczas silnych objawów inkontynencji.