SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 71 75 88 130 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Dlaczego lepsza jest legalna umowa dla opiekunki do osób starszych?

Praca opiekunki do osób starszych dla wielu osób może okazać się zawodową przygodą oraz okazją do samorozwoju. Osoby zainteresowane podjęciem takiego zatrudnienia powinny zadbać o to, aby zostały zatrudnione legalnie. Dlaczego legalna praca jest bardziej atrakcyjna dla opiekunki i na co zwracać uwagę w umowie? 

legalna praca w opiece

Opiekunka osób starszych – legalna praca

Osoba zainteresowana wyjazdem do pracy w Niemczech powinna zadbać samodzielnie o to, aby skontaktować się z firmą, która oferuje sprawdzone i bezpieczne miejsca pracy. To czy pracodawca zapewnia swoim pracownikom legalne zatrudnienie, widać już podczas pierwszego kontaktu. Wystarczy, że podczas rozmowy zapytamy o warunki umowy i szczegóły dotyczące legalności zatrudnienia.

Umowa o pracę – na co zwracać uwagę

Umowa o pracę to dokument, w którym powinny znaleźć się wszelkie informacje związane z zatrudnieniem w opiece. Taki dokument zawiera między innymi: miejsce wykonywania pracy, wysokość wynagrodzenia oraz czas pracy. W umowie zostają zawarte również warunki pracy, dokładne obowiązki, które związane będą z opieką nad seniorem. Jeśli taka umowa nie zostanie podpisana, to w świetle prawa opiekunka nie zostaję zatrudniona, a pracodawca nie jest zobowiązany do opłacania składek ZUS oraz podatków. Dlatego, każda osoba zainteresowana wyjazdem do pracy w Niemczech powinna zadbać tego typu aspekty. Ważne jest to, aby z pomocą rzetelnej i doświadczonej firmy, załatwić wszelkie formalności związane z podjęciem takiej legalnej pracy.

praca w opiece seniora

Zakres obowiązków i umowa o prace

Kolejną ważną rzeczą, o której wspominaliśmy już wcześniej, jest zawarty w umowie zakres obowiązków opiekunki osoby starszej. Dzięki niemu wszystkie wymagania, dotyczące pomocy osobie starszej zostają przedstawione opiekunce jeszcze przed wyjazdem. Każda kandydatka powinna się z nimi zapoznać, omówić wszelkie szczegóły z pracownikami firmy i odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

Dla przypomnienia podkreślmy, że opieka dla osób starszych dotyczy takich czynności jak:

  • dbanie o higienę podopiecznego,
  • wykonywanie podstawowych prac związanych z gospodarstwem domowym (sprzątanie, pranie, robienie zakupów, gotowanie),
  • dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej,
  • pomoc we wstawianiu oraz poruszaniu się,
  • zapewnienie komfortu psychicznego seniora.

W przypadku braku umowy rodzina seniora może wymagać dodatkowych aktywności a czas pracy i czas wolny nie są w żaden sposób regulowane. Opieka do osób starszych jest bardzo odpowiedzialna, dlatego opiekunka powinna odpoczywać wtedy kiedy ma możliwość.

umowa o prace w opiece seniora

Praca bez umowy i jej konsekwencje

Osoba podejmująca po raz pierwszy, pracę opiekunki osób starszych w Niemczech znajduje się w niecodziennej sytuacji. Czasami może być bardzo zestresowana wyjazdem do takiej pracy, ponieważ jest to dla niej zupełnie nowe miejsce. Przyjeżdża sama do obcych ludzi — bez znajomości obyczajów i musi sobie ze wszystkim poradzić. W takiej sytuacji ogromnym atutem legalnej pracy jest komfort psychiczny, którego może być pozbawiona osoba pracująca na czarno. Taki pracownik nie jest w żaden sposób zabezpieczony. Nie chroni go również prawo. Owszem, może zarobić więcej, ale kary za nielegalne zatrudnienie mogą okazać się dużo wyższe. Jeśli pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia lub dołoży pracownikowi obowiązki, które wykraczają poza jego kompetencje i wcześniejsze ustalenia – opiekunka nie może zgłosić się do żadnej instytucji. A co najważniejsze, nie ma też ubezpieczenia. Nie nabywa prawa do emerytury i nie otrzyma żadnej pomocy w sytuacjach kryzysowych.

legalna praca opiekunka seniora

Bezpieczna stabilna praca

Legalna praca to przede wszystkim bezpieczeństwo – opiekunka do osoby starszej może liczyć na pomoc koordynatora w każdej sytuacji. Jest ubezpieczona i chroniona nie tylko przez firmę, ale również przez prawo pracy. W pracy opiekunki do osób starszych w Niemczech mogą się wydarzyć różne sytuacje. Legalne zatrudnienie zapewnia ochronę. Jasno i przejrzyście określone zostają wtedy zasady współpracy, do których obydwie strony powinny się dostosować.