SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 71 75 88 130 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Zaparcia to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, które dotykają osoby w podeszłym wieku. Kłopoty z trawieniem potęgują się, układ pokarmowy spowalnia pracę, drastycznie spada komfort życia seniora. Nieleczone dolegliwości prowadzą nie tylko do spadku jakości życia, ale także rozwoju chorób jelita grubego, a w konsekwencji – nawet i nowotworu. Jak zlikwidować zaparcia u seniora? Poznaj najskuteczniejsze, domowe sposoby na zaparcia u osób starszych.

Zaparcia u osób starszych – czym są?

O problemie zaparcia mówić można wówczas, gdy treść pokarmowa zalega w jelicie do dwóch-trzech dni, a proces wypróżniania przysparza bolesne problemy. Obstrukcja oznacza kilkudniowe przerwy w oddawaniu  stolca. Towarzyszą jej nieprzyjemne objawy w postaci:

  • Wzdęć i gazów,
  • Poczucia pełności,
  • Bólów głowy,
  • Niesmaku w ustach.

Jeśli szukasz sposobów na zaparcia u starszych osób, forum opiekunów dla seniorów może przynieść Ci nieco podpowiedzi. Poszukaj samodzielnie odpowiedzi na pytania, ale jeśli posiadasz jakiekolwiek wątpliwości – skontaktuj się z lekarzem i zaczerpnij profesjonalnej porady.

jak zlikwidować zaparcia u osób starszych

Zatwardzenie u starszej osoby – przyczyny

Przyczyny zaparć są różne i nie zawsze związane są z poważną chorobą. Metabolizm u osób starszych spowalnia, jak również częstotliwość wypróżnień – i jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak sytuacja trwa nieprzerywanie przez kilka dni i regularnie powtarza się – potrzebna będzie pomoc. Aby uaktywnić układ pokarmowy, często wystarczające są domowe sposoby na zaparcia u osób starszych, bez konieczności wprowadzania środków farmakologicznych.

  • Nieprawidłowa dieta – to najczęstsza przyczyna zaparć u większości osób zaparcia. Niska zawartość błonnika w diecie, mała ilość spożywanej wody, obecność fast food’ów i słodyczy,
  • Brak ruchu – niedostateczna ilość ruchu, w szczególności wśród seniorów leżących, prowadzi do spowolnienia funkcjonowania układu pokarmowego,
  • Przyjmowane leki – zaparcia często są skutkiem przyjmowania leków, np. uspokajających, przeciwzapalnych czy przeciwpadaczkowych. O dziwo, również środki na przeczyszczenie, zażywane długofalowo, prowadzą do obstrukcji,
  • Choroby – zatwardzenie często wywołane jest innymi chorobami, które dotknęły seniora. Często związane są z układem pokarmowym, np. zapaleniem jelita grubego, jednak częstym powodem zaparć jest cukrzyca, mukowiscydoza, choroby układu nerwowego czy otyłość,
  • Stan psychiczny – depresja czy stres to częste przypadłości, które powodują problemy z wypróżnianiem.

dieta przy zaparciach u osób starszych

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Jak zlikwidować zaparcia u osób starszych? Jest kilka prostych sposób, aby pozbyć się nieprzyjemnego problemu. Zanim sięgniesz po radykalne rozwiązania – sprawdź naturalne metody zapobiegania obstrukcji.

Zmiana diety

Przy nawracających problemach z układem pokarmowym szczególnie ważna jest odpowiednia dieta. Przy zaparciach u osób starszych najważniejsza jest obecność błonnika. Surowe owoce i warzywa wraz ze skórką skutecznie wspomagają pracę układu pokarmowego. Do diety seniora wprowadź pieczywo pełnoziarniste, otręby, grubą kaszę. Zadbaj o obecność produktów mlecznych w postaci kefirów, które stanowią naturalny prebiotyk, doskonały dla flory bakteryjnej jelit. Pamiętaj, że szczególnie przy diecie bogato-błonnikowej, należy spożywać duże ilości wody. W innym wypadku problem z zaparciami może się pogłębić.

Zwiększenie aktywności ruchowej

Jeśli senior jest sprawny, warto zaangażować go w jakąkolwiek aktywność fizyczną. Mogą to być spokojne spacery na świeżym powietrzu – kilkadziesiąt minut wystarczy, aby pobudzić organizm do sprawnego funkcjonowania. Zachęć seniora do działania – brak ruchu zauważalnie przyspiesza procesy starzenia się organizmu.

Nieco trudniej leczy się zaparcia u osób starszych leżących, które nie mogą pozwolić sobie na żadną dawkę ruchu. W takim przypadku warto zdecydować się na rehabilitację, która poprawia jakość funkcjonowania organizmu. Jeśli i taka forma aktywności fizycznej nie jest możliwa – postaw na masaż brzucha i ciepłe okłady, które pobudzają jelita do działania.

Środki farmakologiczne

Jeśli mimo zastosowania wszelkich naturalnych sposobów zatwardzenie u starszej osoby nie ustępuje – niezbędne może okazać się wprowadzenie środków farmakologicznych. W każdej aptece znajdziesz pomoc w postaci ziół, preparatów poślizgowych, środków pobudzających pracę jelita grubego lub zmiękczających stolec. Pamiętaj jednak, ze po te sposoby na zaparcia u osób starszych należy sięgać w sytuacjach kryzysowych – jelito grube przyzwyczaja się do wszelkich środków farmaceutycznych i rozleniwia – ostatecznie pogarszając problem.

Sposoby na zaparcia u starszych osób – jak działać skuteczne?

sposoby na zaparcia u starszych osób

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych najczęściej przynoszą oczekiwany rezultat. Jeśli powyższe metody nie są skuteczne lub ich stosowanie nie poprawia sytuacji długotrwale – zaproponuj seniorowi wizytę u specjalisty. Być może niezbędne okaże się wykonanie badań, które wskażą konkretny problem. Dzięki temu lekarz będzie w stanie dobrać pomoc do konkretnego o przypadku. Bez prawidłowej diagnozy podjęte działania mogą okazać się bezcelowe.

Jeśli pracujesz jako opiekun osób starszych, zwróć szczególną uwagę na funkcjonowanie układu pokarmowego seniora. Jeśli ma skłonności do zaparć – pomóż mu poradzić sobie z tym problemem, aby podnieść jakość jego życia. Dieta osób starszych przede wszystkim powinna być lekkostrawna, bogata w błonnik i duże ilości płynów. Pilnuj regularności podawania posiłków, a w miarę możliwości – dbaj o jego aktywność ruchową.