Zarówno dla Polaków, jak i dla Niemców Boże Narodzenie to ważne rodzinne święto. Dlatego wiele opiekunek osób starszych ma wtedy dylemat: wrócić do rodziny czy zostać i świętować ze swoim podopiecznym. Jeśli zdecydujesz się spędzić Boże Narodzenie w Niemczech, warto przygotować siebie i seniora do świąt. Oto kilka przydatnych rad na wspólne świętowanie.
Dylematy opiekunki: zostać czy wracać do Polski na Boże Narodzenie
Polskie opiekunki podejmują różne decyzje, jednak większość robi sobie wolne w czasie świąt i wraca, żeby spędzić czas z bliskimi. Te, które zostają na Boże Narodzenie w Niemczech, podejmują taką decyzję z kilku – dokładnie trzech – powodów. Niektóre nie mają do kogo jechać (w Polsce mieszkają same, a dzieci są już dorosłe i wyprowadziły się daleko od domu). Innych zmusza do tego sytuacja finansowa (za pracę 25 i 26 grudnia można liczyć na premie i bonusy), a niekiedy zostają po prostu ze względu na podopiecznego, który musiałby spędzić święta samotnie.
Zdarza się, że opiekunka to jedyna osoba, która może być przy seniorze w Boże Narodzenie. Dlaczego? Bywa, że rodzina mieszka daleko albo wpada tylko na kilka godzin, a przez resztę świąt osoba starsza jest zupełnie sama w swoim domu. Jednak Boże Narodzenie to szczególny czas, w którym, jak powtarzamy co roku, nikt nie powinien być samotny. W takiej sytuacji warto wykazać się zrozumieniem i empatią. Zadbaj o wszystkie aspekty świąt, tak, by ten czas był jak najmilszy dla Ciebie i Twojego podopiecznego. Możesz w miarę możliwości udekorować dom, a także przygotować ulubione potrawy seniora. Jeśli chcesz, to zaproponuj, że przygotujesz jedno polskie wigilijne danie. Niech to będzie czas bliskości, przyjaźni i wymieniania świątecznych wspomnień. To też okazja do bliższego poznania niemieckich zwyczajów bożonarodzeniowych.
Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech
Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia w Niemczech? Warto zacząć już na początku grudnia, wykonując wieniec adwentowy. Jeśli Twój podopieczny poprosi o jego zrobienie, pamiętaj o kilku zasadach. Powinien być wykonany z gałązek jodły albo świerku i ozdobiony fioletowymi wstążkami – symbolem refleksji nad przeszłością. Niemcy lubią też już w grudniu dekorować domy światełkami, łańcuchami i wiankami świątecznymi. Możesz więc puścić wodze fantazji i stworzyć podopiecznemu piękne święta.
Innym zwyczajem bożonarodzeniowym są jarmarki, czyli Weihnachtsmärkte. Za naszą zachodnią granicą można je spotkać w niemal każdym większym mieście. Jeżeli więc wiesz, że w pobliżu odbywa się jarmark, zapytaj seniora, czy chciałby się na niego wybrać (o ile oczywiście pozwala na to jego stan zdrowia). Niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe są bardzo klimatyczne. Można tam posłuchać świątecznej muzyki, napić się grzanego wina i skosztować regionalnych specjałów. Na straganach oferowane jest też rękodzieło, w tym ozdoby na choinkę czy do stroików.
Boże Narodzenie w Niemczech: kiedy ubierać choinkę?
Nieodłącznym elementem świąt jest choinka, która, notabene, wywodzi się właśnie z Niemiec. Już w XVI wieku strojono tam świerk i inne drzewa iglaste. Przez wiele lat tradycją było ubieranie choinki w Wigilię, ale obecnie ten zwyczaj nieco się zmienia. Wiele rodzin stroi choinkę już na początku grudnia. Zanim jednak wyjmiesz pudełka z bombkami i łańcuchami, zapytaj podopiecznego, czy to już właściwy czas na choinkę. Starsi ludzie mają swoje przyzwyczajenia i nie zawsze chętnie podchodzą do zmian. Pytając o nie, unikniesz niezręcznej sytuacji.
Niemieckie potrawy bożonarodzeniowe
Wiele opiekunek jest zaskoczonych faktem, że wigilia niemiecka w ogóle nie przypomina polskiej. 24 grudnia w Niemczech nie ma postu, a na wigilijnym stole można znaleźć mięso, przede wszystkim w postaci kiełbasek. Serwuje się też sałatkę ziemniaczaną i dania z kapusty. Niemcy nie łamią się opłatkiem, nie zostawiają wolnego miejsca przy stole ani nie kładą sianka pod obrus. Za to wkładają pieniążki pod talerze – ma to symbolizować szczęście i powodzenie w kolejnym roku.
W Niemczech o wiele huczniej niż Wigilię obchodzi się pierwszy dzień świąt. Rodziny zasiadają do wystawnego obiadu. Na stole królują różnego rodzaju mięsa, w tym przede wszystkim gęsina. Nie brakuje także tradycyjnych niemieckich słodyczy. Wśród nich można wymienić struclę i pachnące, pięknie przyozdobione pierniczki.
Wiesz już, jak wygląda Boże Narodzenie w Niemczech. Warto znać zwyczaje i przede wszystkim różnice, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może się przydać. A podopieczny z pewnością doceni Twoją znajomość niemieckiej tradycji.