SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Boże Narodzenie z seniorem. Jak spędzić święta w Niemczech?

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nie tylko z choinką, wspólnym czasem przy stole i prezentami. Dla wielu z nas przedświąteczne dni są pełne niecodziennych obowiązków, które nierzadko trzeba łączyć ze standardową opieką nad seniorem. Istnieją jednak sposoby na to, by święta w Niemczech były udane. Jak utrzymać świąteczną atmosferę i jednocześnie zadbać o zdrowie i samopoczucie – swoje i podopiecznego? Podpowiadamy.

Święta w Niemczech a lokalne tradycje

Mogłoby się wydawać, że zwyczaje świąteczne naszych zachodnich sąsiadów są niemal takie same, jak u nas – przecież dzieli nas tylko jedna granica. Jednak tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech mogą zaskoczyć nieprzyzwyczajonego do nich Polaka. Za naszą zachodnia granicą dużą wagę przykłada się do kolędowania. Świąteczne pieśni i piosenki słychać nie tylko w domach, ale też na ulicach i jarmarkach. Jednymi z najpopularniejszych utworów są: O Tannenabum”pochodząca z XVI wieku, „Kling Glöckchen klingelingeling”, „Alle Jahre wieder”, „Fröhliche Weihnacht überall” oraz „Stille Nacht”, czyli nasza „Cicha noc”.

W wielu dużych niemieckich miastach odbywają się świąteczne jarmarki. Można tutaj kupić świąteczne prezenty, lokalne rękodzieło, tradycyjne przysmaki i wiele innych produktów. Wizyta na takim jarmarku to prawdziwa atrakcja, zwłaszcza dla obcokrajowca. Warto również wiedzieć, że Niemcy uwielbiają celebrować adwent. Dzieci zajadają się czekoladkami z kalendarzy adwentowych, a dorośli ustawiają w domach specjalne wieńce z czterema świecami. W każdą kolejną niedzielę adwentu zapala się o jedną świeczkę więcej.

tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

O czym warto pamiętać, spędzając święta w Niemczech z podopiecznym?

Jeśli opiekujesz się osobą starszą w prywatnym domu, to zapewne będziesz chciała poczuć klimat świąt Bożego Narodzenia. Mamy dla Ciebie dobre wieści – większość podopiecznych to osoby w podeszłym wieku, które są przywiązane do tradycji. Powinni więc pozytywnie zareagować na propozycję wspólnego świętowania. Przygotowując dom na święta, dobrze jest jednak pamiętać o zdrowiu i samopoczuciu seniora. Co zatem wziąć pod uwagę?

Postaraj się szykować zdrowe posiłki

Świąteczne potrawy są ciężkostrawne – to wiadomo nie od dzisiaj. Warto więc powstrzymać się od jedzenia zbyt dużych ich ilości, a niektóre posiłki przygotowywać w zdrowszy sposób. Przykładowo: zamiast smażyć rybę, upiecz ją w piekarniku z dodatkiem warzyw. Do kompotu z suszu wybierz owoce, które nie były dosładzane podczas produkcji, a cukier zastąp miodem. Na stole nie musi być też zarówno pierogów, jak i uszek. Wybierz jedno z tych dań, a barszcz podaj w kubku do popicia. Przygotowując wigilijne i świąteczne potrawy, pamiętaj o ograniczeniach zdrowotnych podopiecznego. Niech posiłki będą jak najbardziej dopasowane do jego diety. Przykładowo: jeśli choruje on na cukrzycę, niewskazane będą słodzone suszone owoce czy słodkie ciasta. Pod lupę weź też tradycyjne niemieckie potrawy: sałatkę ziemniaczaną, pieczoną kiełbasę czy kapustę z grochem.

Zachęć seniora do pomocy w przygotowaniach

Przedświąteczne przygotowania potrafią być męczące. Warto więc stworzyć sobie listę priorytetów i nie podejmować się zadań, które mogą Cię przeciążyć. Nie jest przecież powiedziane, że musisz zrobić generalne porządki w szafach, poprzestawiać meble i odgruzować piwnicę. Pamiętaj, że wszelkie duże zmiany mogą zaburzać orientację podopiecznego. Lepiej zatem nie przeorganizowywać przestrzeni, zwłaszcza gdy senior ma problemy z poruszaniem się. I przede wszystkim postaraj się spędzać z osobą starszą tyle samo czasu, co wcześniej. Jeżeli trudno to pogodzić z obowiązkami przedświątecznymi, zaangażuj seniora do pomocy. Dostosuj zadania do jego wieku, stanu zdrowia i możliwości. Podopieczny może zetrzeć kurz z półek, ulepić pierogi, ozdobić ciasteczka. Takie drobne czynności z pewnością mu nie zaszkodzą, a przy tym poprawią jego nastrój i sprawią, że poczuje się ważny i potrzebny.

Boże Narodzenie w Niemczech

Postaw na wspólne spędzanie czasu

Święta w Niemczech nie muszą oznaczać nerwowego biegania, natłoku obowiązków i trudnych emocji. Wraz z podopiecznym skupcie się na tym, co jest najważniejsze, a resztę – po prostu odpuśćcie. Mieszkanie nie musi błyszczeć, a na stole może być mniej niż 12 potraw. Dajcie sobie nieco wolnego czasu na rozmowę i budowanie relacji. Zachęć seniora, by powspominał swoje święta z dzieciństwa i młodości. Wybierzcie się na zimowy spacer i poszukajcie gałązek, z których zrobicie świąteczny stroik. Sprawcie, by dekorowanie domu i ubieranie choinki stało się waszą wspólną tradycją.

Podczas świąt dbaj o samopoczucie swoje i podopiecznego

Sprzątanie, gotowanie, dekorowanie domu – wszystko to wprowadza do otoczenia osoby starszej niecodzienne elementy. Seniorzy lubią rutynę i powtarzalność, więc przedświąteczne przygotowania mogą sprawić, że podopieczny poczuje się niepewnie. Aby temu zapobiec, postaraj się zachować stały rytm dnia. Na bieżąco też informuj seniora, co zamierzasz robić i dlaczego. Opowiadaj o polskich zwyczajach świątecznych, pytaj o ich niemieckie odpowiedniki – przyda Ci się tutaj znajomość niektórych słówek. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie podopiecznemu spokojnego miejsca, w którym będzie mógł odpocząć. Przyda się ono również później, już w trakcie świąt, gdy natłok wrażeń wywoła u seniora zmęczenie.