SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Budowanie relacji z podopiecznym

Opieka nad osobami starszymi nie oznacza tylko pomocy podopiecznemu w codziennych czynnościach. To także towarzyszenie mu i słuchanie go. Nic zatem dziwnego, że od kandydatki na stanowisko opiekunki wymaga się serdeczności i otwartości. Dzięki temu jest ona w stanie zbudować długotrwałą i stabilną relację ze starszą osobą. Co zrobić, żeby już na początku pobytu zaskarbić sobie sympatię podopiecznego i jego rodziny?

Jaka powinna być opiekunka osoby starszej?

Wbrew pozorom, nie każdy może zostać opiekunem seniora. Zanim rozpoczniesz pracę za granicą, zastanów się, czy posiadasz niezbędne do tego cechy i predyspozycje. Opiekunka osoby niepełnosprawnej lub starszej powinna przede wszystkim lubić seniorów. Łatwo dostosowujesz się do nowych sytuacji i szybko nawiązujesz kontakty? Z pewnością odnajdziesz się w tym zawodzie. Najważniejszą cechą opiekuna osób starszych jest empatia. Seniorzy to często ludzie schorowani i cierpiący. Potrzebują zrozumienia oraz cierpliwości, które Ty, jako opiekunka, możesz im dać.

opieka nad seniorem

Dobry opiekun osób starszych jest również sprawny fizycznie. Opieka nad seniorem nierzadko wiąże się z jego podnoszeniem. Trzeba będzie też pomagać mu przy chodzeniu, kąpieli i codziennych aktywnościach. Do obowiązków opiekunki należy także asystowanie podopiecznemu w toalecie. Nie może więc być zbyt delikatna czy okazywać niechęci, nawet mimochodem.

Niezbędna okaże się znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym – to pomoże dogadać się z podopiecznym i jego rodziną. Niemcy często wymagają też doświadczenia w opiece nad seniorami. Wykształcenie medyczne nie jest natomiast konieczne, ale czasami się przydaje.

Rozmowa z seniorem buduje Wasze relacje

Stworzenie pozytywnej relacji z podopiecznym to nierzadko wyzwanie. Jako opiekunka towarzyszysz mu wszędzie, pomagasz w intymnych sytuacjach i zajmujesz się nim. Mimo tego na początku jesteś dla seniora obcą osobą. Pamiętaj, że bliskości i przyjaźni nie zbudujesz w jeden dzień. Warto zachować spokój, pogodę ducha i cierpliwość. Seniorom często trudno pogodzić się ze starością, z tym, że potrzebują opieki. Dodatkowo dochodzi cierpienie fizyczne i psychiczne spowodowane przewlekłymi chorobami. Jeśli więc widzisz, że Twój podopieczny reaguje niechęcią na próby kontaktu, daj mu czas. Zachęć go do samodzielności, do podejmowania aktywności i chwal za każdą próbę.

Podstawą w kontaktach z osobą starszą powinna być uprzejmość. W Niemczech, tak jak w Polsce, do starszych osób zwracamy się na Pan/Pani. Dobrze jest mówić głośno, wolno i wyraźnie. Jeśli zajdzie taka potrzeba – powtórzyć wypowiedź. Zdarza się, że seniorzy mają problemy ze słuchem. Jeszcze przed pierwszym spotkaniem z podopiecznym dowiedz się, co go interesuje, czym lubił się zajmować w młodości. Być może łączy Was wspólna pasja? Rozmowa z osobą starszą powinna opierać się na aktywnym słuchaniu. Potakuj, zadawaj adekwatne do tematu pytania – senior poczuje się zauważony i doceniony.

opieka nad starszymi osobami

Opieka nad osobami starszymi: kontakty z rodziną podopiecznego

Opiekunki pracujące w Niemczech skupiają się głównie na budowaniu relacji z podopiecznym. To bardzo dobrze, ale jest jeszcze jedna sfera, której nie można zaniedbywać: relacje z jego rodziną. Jeszcze przed wyjazdem postaraj się zdobyć potrzebne informacje. Będą to na przykład:

  • stan zdrowia osoby starszej
  • miejsce zamieszkania podopiecznego i jego rodziny
  • zakres obowiązków opiekunki

Możesz je uzyskać u swojego koordynatora w Veritas Opieka. Gdy spotkasz się z rodziną po raz pierwszy, warto poruszyć te tematy. Od razu ustal, czym będziesz się zajmować, spytaj, kto z bliskich podopiecznego będzie się z Tobą kontaktował. Jeśli rodzina nie mieszka w tym samym domu, umówcie się na konkretne dni i godziny odwiedzin. Jeżeli pracodawca wymaga od Ciebie pracy, która nie należy do Twoich obowiązków, np. gruntownego sprzątania strychu, reaguj. Na początku porozmawiaj z rodziną podopiecznego. Uprzejmie, ale stanowczo odmów wykonywania takich obowiązków. Gdy to nie zadziała, skontaktuj się z opiekunem kontraktu.

Praca w opiece nad osobami starszymi jest wymagająca. Budowanie relacji z seniorem i jego rodziną czasami sprawia trudności. Pamiętaj, że szczera i kulturalna rozmowa pozwala szybko rozwiązywać problemy. A pozytywne nastawienie oraz uśmiech przełamią każde lody.