SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Choroba Alzheimera: mity, w które nie warto wierzyć

O chorobie Alzheimera wiemy już bardzo dużo. Jednak wciąż krąży wokół niej wiele mitów i niesprawdzonych opinii, które nie mają potwierdzenia naukowego. Niektóre z nich mogą szkodzić choremu, a także wprowadzać w błąd rodzinę seniora czy jego opiekunkę. Jednym z takich mitów jest stwierdzenie, że pierwsze objawy Alzheimera pojawiają się dopiero w bardzo podeszłym wieku. W co jeszcze lepiej nie wierzyć? Oto najpopularniejsze mity na temat choroby Alzheimera.

Mit 1: Demencja starcza i choroba Alzheimera to to samo

Zdarza się, że dwa powyższe pojęcia są stosowane wymiennie. Jednak demencja starcza i Alzheimer to różne jednostki chorobowe. Demencja to objaw towarzyszący schorzeniom otępiennym, jak właśnie choroba Alzheimera, ale też choroba Parkinsona, Creutzfeldta-Jakoba czy Huntingtona. Może też być wynikiem występowania guza mózgu, depresji, niektórych chorób zakaźnych czy schorzeń tarczycy, a także alkoholizmu. W ostatnim stadium choroby Alzheimera demencja może mieć bardzo zaawansowany charakter. Osoba chora nie rozpoznaje nikogo, nawet bliskich jej osób. Nie jest w stanie jeść ani dbać o swoje potrzeby fizjologiczne. Chorobę Alzheimera odróżnia się od demencji starczej na podstawie badania rezonansem magnetycznym.

choroba Alzheimera

Mit 2: Choroba Alzheimera jest schorzeniem dotykającym tylko seniorów

Nie jest to do końca mitem. Większość przypadków chorób otępiennych diagnozuje się u osób powyżej 65. roku życia, a ryzyko zachorowania wzrasta z upływem lat. Istnieje jednak tak zwana wczesna postać Alzheimera, na którą zapadają nawet 30- i 40-latkowie. Co prawda ludzie w tak młodym wieku stanowią jedynie 1-2% ogólnej liczby chorych na Alzheimera, ale jednak problem istnieje. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – zwłaszcza, jeśli w rodzinie były już przypadki choroby. Warto zapytać o to rodzinę podopiecznego. A jeśli osoba starsza ma już pierwsze objawy Alzheimera, dobrym pomysłem będzie zachęcenie jej do ćwiczeń umysłowych. Sprawdzą się tutaj krzyżówki, rebusy, a także zabawa w zapamiętywanie szczegółów.

Mit 3: Agresja i niechęć do współpracy to podstawowe objawy Alzheimera

Choroby otępienne, takie jak Alzheimer, powodują nieodwracalne uszkodzenia mózgu. To prowadzi do zmian w zachowaniu i osobowości chorego. Senior cierpiący na Alzheimera może być agresywny słownie albo fizycznie. Nie jest to jednak regułą. Według badań problem ten dotyczy jedynie 40-50% chorych. Pozostali wykazują zwykle zmiany w zachowaniu, ale bez objawów agresji.

Jak postępować z agresywnym seniorem chorym na Alzheimera? Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że jego zachowanie nie jest wynikiem złej woli. Winna jest choroba i procesy uszkadzające mózg. Osoba starsza nie radzi sobie z czynnościami, które dotąd nie sprawiały jej problemów, przez co czuje lęk. Twoim zadaniem jako opiekunki jest rozpoznawanie sytuacji wywołujących agresję. Jeśli już wiesz, co denerwuje podopiecznego – staraj się tego unikać. Możesz odwrócić jego uwagę od czynnika, który wywołał złość. Jeśli ataki są częste i uciążliwe dla Was obojga, dobrym pomysłem będzie zwrócenie się o pomoc do lekarza.

zapobieganie chorobie Alzheimera

Mit 4: Choroba Alzheimera jest nieuleczalna i śmiertelna

Ten mit jest najbardziej krzywdzący dla chorych na Alzheimera. W efekcie wielu starszych ludzi pozostaje bez pomocy i walczy nie tylko z chorobą, ale i z poczuciem osamotnienia. A wbrew pozorom chorobę Alzheimera można leczyć, spowalniając jej rozwój i podnosząc poziom życia seniora. Dlatego powinien on przez cały czas pozostawać pod opieką lekarzy: neurologa, psychiatry i geriatry. Terapię trzeba dostosować nie tylko do stopnia zaawansowania choroby, ale też do indywidualnych predyspozycji osoby starszej i do jej zwyczajów. Niezbędnym elementem są ćwiczenia intelektualne oraz fizyczne. Statystyki pokazują, że chorzy na Alzheimera żyją średnio 10 lat od zdiagnozowania. Warto jednak wiedzieć, że choroba ta sama w sobie nie prowadzi do śmierci. Groźne są za to jej ewentualne powikłania: najczęściej infekcje wywołane długotrwałym leżeniem i osłabieniem organizmu.

Mit 5: Osobą chorą na Alzheimera powinna opiekować się rodzina

Senior chorujący na Alzheimera czuje się lepiej, jeśli ma wsparcie innych. Niestety, nie zawsze jego bliscy są w stanie zapewnić mu opiekę. Choroba Alzheimera to specyficzne schorzenie. Osoba starsza staje się coraz mniej samodzielna, aż w końcu wymaga pomocy opiekuna przy niemal wszystkich codziennych czynnościach. Opieka nad chorym na Alzheimera wymaga odporności i siły psychicznej oraz fizycznej. Dlatego rodziny coraz częściej decydują się na zatrudnienie profesjonalnej opiekunki osób starszych. Dzięki temu senior ma zapewnioną taką opiekę, jakiej potrzebuje na danym etapie choroby Alzheimera.