Niektóre oferty pracy w niemieckiej opiece dotyczą zajmowania się podopiecznym z Parkinsonem. Warto więc się dowiedzieć, czym jest ta choroba i jak przebiega jej rozwój – zwłaszcza wtedy, gdy chcesz podjąć się takiego zadania. W tym artykule zebraliśmy najpotrzebniejsze informacje o czynnościach opiekuńczych wykonywanych przy osobie z Parkinsonem. Dowiesz się też, z czym można zetknąć się w kontaktach z podopiecznym i jak choroba Parkinsona wpływa na pracę opiekunki osoby starszej w Niemczech.
Objawy choroby Parkinsona i jej przebieg
Choroba Parkinsona to nieuleczalne schorzenie układu nerwowego, które, wraz z zanikiem komórek nerwowych w mózgu, stopniowo postępuje. Niestety, nadal nie są znane jej przyczyny. Diagnoza jest możliwa na podstawie obserwacji objawów. Do najczęstszych należą: spowolnienie ruchów, sztywność mięśni, drżenie mięśni w spoczynku i niestabilna postawa, a także apatia, lęk, stany depresyjne, zaburzenia funkcji poznawczych czy problemy ze snem. Cechą charakterystyczną Parkinsona jest też twarz przypominająca maskę, a także ściszony głos, powolne i monotonne mówienie.
Leczenie skupia się głównie na łagodzeniu objawów – mimo to może dawać dobre efekty, szczególnie w początkowej fazie schorzenia. Przyjmowanie przepisanych leków redukuje oznaki choroby, podnosząc komfort życia seniora. Znaczenie ma też odpowiedni tryb życia, czyli zdrowa dieta, ruch i odpoczynek. Dobre wyniki daje również rehabilitacja. Warto pamiętać, że z chorobą Parkinsona można żyć przez wiele lat, ale jej przebieg u każdego może wyglądać inaczej. We wczesnym etapie trudno ją rozpoznać, a sprawę komplikuje fakt, że objawy narastają powoli i stopniowo. Rozpoczęcie leczenia podczas etapu ruchowego daje zadowalające efekty, jednak w miarę postępu choroby odpowiedź organizmu na leki się zmniejsza. Kiedy objawy mocno się nasilają (także te pozaruchowe) chory nierzadko staje się uzależniony od pomocy otoczenia.
Opieka nad osobą chorą na Parkinsona
Do opieki nad seniorem z Parkinsonem potrzebna jest wiedza na temat schorzenia i tego, jak zajmować się chorym podopiecznym. Trzeba bowiem przygotować się na ewentualne problemy, które mogą wystąpić podczas pracy. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i sprawności osoby starszej. Senior może wymagać jedynie asekuracji albo pomocy przy poruszaniu, a może też być całkowicie uzależniony od innych. Kiedy więc podopieczny zaczyna chodzić wolniej i coraz bardziej niepewnie, dobrze jest zapewnić mu podporę – laskę, balkonik albo rollator. Bardzo ważne jest zabezpieczenie otoczenia, czyli usunięcie wszelkich chodników, dywaników i przedmiotów, o które osoba starsza mogłaby się potknąć. Zdarza się, że objawy choroby nie pozwalają wykonywać precyzyjnych czynności. Podopieczny nie może zapiąć guzików, zasunąć zamka błyskawicznego czy zawiązać sznurówek. Trzeba więc pomagać mu przy ubieraniu i poruszaniu się.
Seniorzy z chorobą Parkinsona często wymagają także wsparcia przy toalecie, higienie i pielęgnacji. Opiekunka osoby starszej może być zatem proszona o asekurowanie podczas czynności fizjologicznych, o pomoc przy zmianie pieluch albo wkładek. Niekiedy konieczne jest całkowite przejęcie tych obowiązków. Szczególnie dotyczy to osób unieruchomionych w łóżku. Innym wyzwaniem dla opiekunów jest odpowiednie żywienie osoby chorej. Drżenie mięśni, którym charakteryzuje się choroba Parkinsona, powoduje wyższe spalanie energii. Do tego dochodzi brak apetytu – na skutek zaburzeń węchu lub smaku albo też trudności w żuciu i przełykaniu. Dobrze jest więc dostosować sposób podawania posiłków do możliwości chorego. W zaawansowanym stadium choroby może być potrzebne karmienie. Jeżeli mimo regularnych posiłków senior chudnie, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Choroba Parkinsona a planowanie codziennych zajęć
Podczas planowania dnia zwróć uwagę na samopoczucie i aktualny stan zdrowia podopiecznego. Od nich zależy, czy dzisiejsza współpraca z seniorem będzie przebiegała bezproblemowo. To naturalne, że oczekujesz sprawnego działania, konsultowania planu dnia i jego realizacji – masz przecież szereg obowiązków. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Gdy osobie starszej wyraźnie dokuczają objawy choroby, może być rozdrażniona i skora do kłótni. Może wydawać chaotyczne polecenia, domagać się, żeby wszystko było załatwione w jednej chwili, nadmiernie skupiać się na jednej czynności. Senior może też niechętnie podejmować decyzje, być apatyczny i bierny. Jak sobie z tym poradzić? Opiekun osób starszych chorych na Parkinsona powinien być elastyczny i stanowczy, sprawnie organizować czas swój i podopiecznego. Nieoceniona jest tu umiejętność przejęcia inicjatywy w razie potrzeby.
Współpraca z chorym na Parkinsona, który dobrze reaguje na leczenie, z reguły przebiega poprawnie. Zdarzają się jednak chwile, kiedy senior nie może sobie poradzić z rosnącą irytacją. Trudno mu się dziwić: choroba stawia przed nim ograniczenia, przez które nie może żyć tak, jak dotychczas. Warto więc mieć świadomość, że zły nastrój, zniecierpliwienie, upór nie są atakiem, ale reakcją na objawy chorobowe i brakiem akceptacji dla nich. Co możesz zrobić? Bądź cierpliwa, empatyczna i serdeczna. Zapewnij podopiecznego, że zawsze jesteś obok i jeżeli Cię potrzebuje, może się do Ciebie zwrócić.