SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 537 979 589 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Otępienie seniora - porady dla opiekunki

Osoby starsze często borykają się z chorobami, które powodują u nich pewne zaburzenia neurologiczne. W pracy jako opiekunka osób starszych można spotkać się z otępieniem oraz depresją.

Choroby otępienne seniora

U osób starszych postępujące zmiany w mózgu powodują problemy z pamięcią, myśleniem, orientacją, rozumieniem, liczeniem, a także z językiem czy uczeniem się. Do chorób osób starszych i zespołów otępiennych, z jakimi borykają się seniorzy, zaliczyć można demencję, chorobę Parkinsona czy chorobę Alzheimera. Ostatniej  z przypadłości przypisuje się ponad połowę przypadków otępienia wśród osób starszych. W zależności od tego, jaka część mózgu ulega degeneracji, wyróżniamy otępienia korowe, podkorowe, korowo-podkorowe i neuroprzekaźnikowe. Każde z nich powoduje nieco inne objawy.

Samo otępienie nie zalicza się do jednostek chorobowych, a co więcej, może być wypadkową wielu różnych czynników. Zaburzeniom wymienionych wcześniej funkcji poznawczych towarzyszą często różne zaburzenia i problemy natury emocjonalnej, jak również zaburzenia motywacji oraz zachowania. Co ciekawe, zaburzenia świadomości zalicza się już do zupełnie osobnych diagnoz, nie będących skutkiem otępienia.

Jak pomóc osobie starszej z zespołem otępiennym?

Przede wszystkim farmakoterapia zapisana przez lekarza może znacznie poprawić jakość życia dotkniętego otępieniem seniora. Praca opiekunki osoby starszej wymaga od niej także stworzenia seniorowi warunków do lepszego funkcjonowania. Opieka seniora powinna więc zawierać takie rzeczy jak:

  • terapia środowiskowa – opiekunka musi zapewnić osobie starszej przyjazne i bezpieczne otoczenie,
  • ćwiczenia intelektualne – a więc wszystko, co pomoże ćwiczyć podopiecznemu umysł. Wspólne rebusy, krzyżówki, zagadki, czytanie książek, to doskonały sposób by ćwiczyć umysł osoby starszej,
  • ćwiczenia pamięci – opiekunka seniora może na przykład prosić o przytoczenie historii związanej z jakimś rodzinnym zdjęciem, wypytywać, co wydarzyło się niedawno na kółku seniora, czy pytać jak to było “z jego czasów”. Takie rzeczy pozytywnie wpływają na stymulowanie pamięci osoby starszej.

 

Depresja osób starszych

Zalicza się ona do  depresji endogennych. Jej przyczyną są istotne zmiany w wyglądzie, a co za tym idzie, także funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Zmniejsza się objętość płatów czołowych oraz jądra ogoniastego w mózgu. Znacznie mniejszy jest też przepływ krwi w mózgu, spada też ilość receptorów serotoniny, neuroprzekaźnika bardzo istotnego dla dobrego samopoczucia. Jest to ten rodzaj depresji, który najczęściej wydaje się brać “znikąd” – senior może mieć szczęśliwą rodzinę, żyć w dostatku, nie mieć pozornie żadnych trosk a mimo to wyraźna jest jego osowiałość i smutek, częste są zaburzenia snu i apetytu. Osoba starsza stara się izolować.

W takim wypadku opieka seniora wymaga okazania mu pełni zrozumienia i zainteresowania. Należy okazywać starszej osobie, że jest doceniana i potrzebna.