SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Choroby wieku starczego - dolegliwości i ograniczenia

Często przeglądając ogłoszenia w dziale „praca dla opiekunki osób starszych”, można natknąć się na krótką listę dolegliwości i ograniczeń, z jakim boryka się przyszły podopieczny. Wśród chorób wieku starczego znajdują się demencja, problemy z poruszaniem się oraz inkontynencja.

Choroby wieku starczego

O innych dolegliwościach pisaliśmy już w artykule „Choroby wieku podeszłego„. Natomiast poniżej wyjaśnijmy pokrótce wspomniane wyżej trzy zagadnienia.

Czym jest inkontynencja?

Inkontynencja to określenie problemów z nietrzymaniem moczu lub kału. Jest to jeden z najbardziej wstydliwych dla seniora tematów. Nie jest to choroba sama w sobie, ale następstwo innych dolegliwości zdrowotnych. Może ona pojawić się u osób chorujących na nowotwory, Parkinsona lub Alzheimera. U mężczyzn może to być również wynik przerostu prostaty, a u kobiet (zwłaszcza otyłych) przeciążenie macicy. Powodem nietrzymania moczu mogą być także leki.

Z pewnością należy postarać się, by traktować rzecz jako coś, co może zdarzyć się każdemu, zwłaszcza w przypadku osoby zmagającej się z inną chorobą. Chodzi o to, by podopieczny nie czuł jeszcze większego skrępowania.

Możliwe jest wyrobienie nawyku wypróżniania o określonych porach. Inną formą radzenia sobie z inkontynencją jest pomoc farmakologiczna lub operacja. Dla opiekunki w takiej sytuacji najważniejsze jest zapewnienie podopiecznemu komfortu. Wyjątkowo ważna jest również szczególna dbałość o codzienną higienę (przeczytaj: Higiena osób starszych. Jak pomóc seniorowi?).

codzienna toaleta

Choroby wieku starczego – psychiczne dolegliwości i demencja

Choroba starcza, która w początkowym stadium może nawet nie dawać objawów. Czasami objawy demencji przypisuje się zachowaniom typowym dla wieku starczego i starzenia organizmu. U osób cierpiących na demencję osłabieniu ulegają funkcje postrzegania (liczenie, logiczne myślenie, rozumienie) i sprawność umysłowa.

Pierwszymi objawami są najczęściej problemy z koncentracją (np. senior nie pamięta, gdzie odłożył okulary). Zaawansowana demencja oznacza, że opiekunka musi poświęcić dużo uwagi i czasu tak pilnowaniu seniora, jak i jego pielęgnacji (w tym karmieniu czy wymianie pieluch). Więcej porad odnośnie opieki nad chorym na demencję znajdziesz w artykule „Otępienie seniora – porady dla opiekunki„.

Poruszanie się przy pomocy rollatora

Rollator to specjalny chodzik, który pomaga seniorowi w poruszaniu się. Może być stosowany stale lub doraźnie. Jest wyraźnym sygnałem, że mobilność seniora jest ograniczona. Opiekunka osoby starszej musi wtedy zachować większą uwagę i czujność, by pomóc podopiecznemu w przypadku utraty równowagi.

rollator dla seniora