SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Co daje dobra znajomość języka niemieckiego?

Wśród wymagań stawianych opiekunkom osób starszych jednym z najważniejszych jest znajomość języka. To ona pomaga w wykonywaniu codziennych obowiązków. Łatwiej porozumieć się z podopiecznym, kiedy umiemy choć trochę mówić po niemiecku. Na tym jednak korzyści się nie kończą. Co daje opiekunce systematyczna nauka niemieckiego? I na jakim poziomie trzeba znać język, żeby dostać pracę w opiece w Niemczech?

Poziomy znajomości języka w pracy opiekunki

To, na jakim poziomie powinnaś znać niemiecki, w dużej mierze zależy od konkretnej szteli. Rodziny podopiecznych mają różne oczekiwania. Jednak w większości przypadków szukają oni opiekunek, które znają język przynajmniej na poziomie A2. Chodzi przede wszystkim o to, żeby umieć porozumieć się z podopiecznym w codziennych sytuacjach. Oczywiście to tylko ogólne stwierdzenie – każdy poziom językowy ma konkretne wymagania. Oto one:

  • Poziom A2 – opiekunka operuje podstawowym słownictwem i prostymi zwrotami. Rozumie krótkie polecenia i potrafi odpowiadać w sposób prosty i jasny. Nie ma trudności w formowaniu codziennych komunikatów, próśb i pytań. Rozumie nieskomplikowane teksty pisane i prostsze wypowiedzi, np. w radiu czy telewizji. Może mieć jednak problemy z przeczytaniem dłuższych artykułów czy rozumieniem złożonych struktur gramatycznych.
  • Poziom B1/B2 – tutaj opiekunka w miarę swobodnie mówi po niemiecku, rozumie teksty pisane i wypowiedzi niemal w całości. Wyjątkiem jest nowe, trudniejsze słownictwo, a także idiomy czy skróty. Umie też swobodnie tworzyć zdania złożone i mówić właściwie na każdy temat.
  • Poziom C1 – oznacza, że opiekunka płynnie posługuje się obcym językiem, korzysta ze złożonych struktur gramatycznych i zaawansowanego słownictwa.

lekcje niemieckiego

Nauka niemieckiego dla opiekunek pracujących za granicą

Chcesz pracować jako opiekunka seniora, ale nie znasz języka? Spokojnie – nie musisz wracać na lekcje niemieckiego do szkoły. Istnieje kilka opcji (w tym bezpłatne), z których możesz skorzystać.

  • Kursy niemieckiego dla opiekunek: zwykle organizują je dobre agencje. W Veritas masz do dyspozycji bezpłatne filmy, dzięki którym poznasz zarówno podstawowe, jak i bardziej zaawansowane słownictwo. Łączy je jedna cecha – są przygotowane specjalnie z myślą o opiekunkach i o charakterze ich pracy. Uczysz się więc tego, co na pewno będzie Ci potrzebne;
  • nauka niemieckiego z native speakerem,
  • zajęcia w szkole językowej (stacjonarnie, raz lub dwa razy w tygodniu);
  • kursy językowe online: to dobra alternatywa dla osób, które nie są w stanie poświęcać czasu na dojazdy;
  • aplikacje mobilne: wygodna opcja dla zabieganych, gdyż uczyć się możesz zawsze i wszędzie. Dodatkowo warto ich używać podczas szteli i dokształcać się na bieżąco;
  • materiały do pobrania z Internetu.

Wiele materiałów jest na tyle dobrze przygotowanych, że niemieckiego można uczyć się samodzielnie, we własnym domu. Jeśli jednak czujesz, iż lepiej będziesz rozwijać się pod okiem nauczyciela, wybierz kurs grupowy. Niezależnie od tego, na jaką formę nauki się zdecydujesz, dbaj o systematyczność. Ucz się najlepiej codziennie – już kilkuminutowa powtórka pozwoli Ci utrwalić materiał i zapamiętać go na dłużej. Wybierając się do pracy w niemieckiej opiece, naucz się podstaw gramatyki niemieckiej oraz słownictwa i zwrotów z zakresu opieki nad seniorami. Skup się na kluczowych zwrotach i wyrazach: przywitaniu, pożegnaniu, opisywaniu samopoczucia. Przydadzą się też cyfry, liczby, proste czasowniki i ich odmiana, rodzaje rzeczownika, pytania. Naucz się opisywać pory dnia, godziny, dni tygodnia, miesięcy i pory roku. Poznaj nazwy potraw, produktów spożywczych, owoców, warzyw, a także zwroty przydatne w sklepie. Opiekunce przydają się też nazwy części ciała i organów wewnętrznych, niemieckie nazwy chorób i dolegliwości. Wreszcie dobrze jest znać słownictwo związane z rodziną i domem, a także codziennymi czynnościami.

praca w opiece w Niemczech

Jakie korzyści przyniesie opiekunce nauka niemieckiego?

Bariera językowa często jest przeszkodą dla początkujących opiekunek. W obawie, że nie dogadają się z podopiecznym, wybierają pracę w opiece w Niemczech, ale w polskiej rodzinie. Jest to dobre rozwiązanie, ale na początek, aby oswoić się ze specyfiką zawodu. W późniejszym czasie może blokować rozwój – ofert od polskich rodzin jest niewiele i często są słabiej płatne. Trudno się więc dziwić, że opiekunki inwestują w naukę niemieckiego. Dzięki temu mogą liczyć na:

  • większy wybór i lepiej płatne oferty,
  • zbudowanie pewności siebie poprzez mówienie w obcym języku,
  • nawiązanie lepszego kontaktu i więzi z podopiecznym,
  • sprawniejsze wykonywanie codziennych obowiązków,
  • poczucie większego komfortu w rozmowie ze starszym człowiekiem, który nie zna polskiego.

Czy nauka niemieckiego jest trudna? I tak, i nie. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji językowych, od tego, jak często powtarzamy informacje. Niektórym „wkuwanie” nowych słówek idzie sprawnie, inni muszą poświęcić na to więcej czasu. Wiele opiekunek posiłkuje się oglądaniem telewizji czy czytaniem gazet po niemiecku – w ten sposób oswajają się z językiem. Pamiętaj, że najtrudniej jest przezwyciężyć wewnętrzny opór i nauczyć się podstaw. Z biegiem czasu będziesz czuła się coraz pewniej. A częste rozmowy po niemiecku, mimo błędów i potknięć, są najlepszą metodą uczenia się.