SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Co zrobić, gdy podopieczny nie współpracuje z opiekunką?

Praca w opiece nad seniorem wiąże się z trudnościami i wyzwaniami. Jednym z nich jest sytuacja, gdy podopieczny nie chce współpracować. Dlaczego niektórzy seniorzy odnoszą się do opiekunki z niechęcią? I jak poradzić sobie z „trudnym” podopiecznym, który nie ma zaufania do nowej osoby w domu?

Pierwsze dni w pracy w opiece nad seniorem

Jeszcze przed wyjazdem do opieki w Niemczech warto się do niego dobrze przygotować. Podstawą jest znajomość języka – przynajmniej komunikatywna. Osoba starsza szybciej Ci zaufa, jeśli będzie mogła się z Tobą porozumieć. Nie wszystko jednak zależy od opiekunki. Znaczenie ma też postawa rodziny seniora. Jeżeli postawili go przed faktem dokonanym i nie poinformowali o tym, że przyjedzie do niego opiekunka, może zareagować impulsywnie. Dobrze być na to przygotowanym, gdyż nie wiesz do końca, jak wyglądają relacje rodzinne u Twojego przyszłego podopiecznego. Być może okaże się, że wszystko jest w porządku, a osoba starsza powita Cię z pewną dozą rezerwy, ale i z uśmiechem.

Starzenie się jest trudnym procesem – i o tym każda opiekunka powinna pamiętać. Seniorom trudno jest pogodzić się z mniejszą sprawnością i z tym, że nagle stali się zależni od innych. Z tego powodu mogą być negatywnie nastawieni do opiekunki osób starszych w Niemczech, która wprowadza się do nich i zmienia ich przyzwyczajenia. Konieczna będzie wiec duża doza empatii i zrozumienia, chęć pomocy w trudnych chwilach oraz odporność psychiczna. Jeżeli osoba starsza jest niesamodzielna już od jakiegoś czasu, łatwiej przyjdzie jej akceptacja nowej opiekunki. Przyzwyczaiła się bowiem do tego, że ktoś udziela jej pomocy. Natomiast w przypadku zupełnie nowego podopiecznego możesz spotkać się z emocjonalną reakcją. Nie martw się jednak. Pamiętaj, że większość seniorów z czasem akceptuje to, że zajmuje się nim opiekunka. A w razie napotkania problemów zawsze możesz zwrócić się do koordynatora Agencji Veritas, który zapewni Ci potrzebne wsparcie.

praca w opiece w Niemczech

Powoli buduj zaufanie podopiecznego

Czasami stres, zdenerwowanie i niepewność sprawiają, że zbytnio bierzemy wszystko do siebie. Pamiętaj więc, żeby nie traktować osobiście nieprzyjemnych słów, które mogą paść ze strony osoby starszej. Jego zachowanie wynika z nieznanej, nowej sytuacji. W żaden sposób nie jest atakiem skierowanym w Twoją stronę. Konieczne będzie uzbrojenie się w cierpliwość i danie seniorowi czasu na zapoznanie się z nową rzeczywistością. Możesz spokojnie wytłumaczyć podopiecznemu, że jesteś tu, by mu pomagać. Uszanuj też jego dotychczasowe zwyczaje, oczywiście w miarę możliwości. Osoby w podeszłym wieku mają swój rytm dnia i przyzwyczajenia, które trudno im zmienić. Jeżeli Twój podopieczny jest nieufny, na bieżąco mów mu, co za chwilę zrobisz. Dzięki temu będzie miał poczucie kontroli nad sytuacją i zyska większą pewność siebie.

Jak wiadomo, praca w opiece nad seniorem nie zawsze oznacza całkowite wyręczanie podopiecznego. W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy senior jest w miarę samodzielny i mobilny, wystarczy go wspierać i asekurować. Opiekunka powinna przede wszystkim dbać o jego bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Jej zadaniem jest przejęcie obowiązków, które są ponad siły osoby starszej. Warto jednak zachęcać seniora do chociażby niewielkiej aktywności. Możesz poprosić go, żeby wytarł naczynia albo pokroił warzywa do obiadu. Przez to podopieczny nie tylko dłużej zachowa sprawność, ale poczuje się potrzebny i łatwiej Cię zaakceptuje.

opiekunka osób starszych w Niemczech

Praca w opiece nad seniorem a codzienna rutyna

Uporządkowany plan dnia to Twój sprzymierzeniec w pracy w niemieckiej opiece. Daje on Wam obojgu poczucie bezpieczeństwa i ułatwi współpracę. Zadbaj więc o to, by posiłki były podawane o stałych porach, a rozkład całego dnia przypominał ten, do którego podopieczny jest przyzwyczajony. Także aktywności powinny być dopasowane do preferencji seniora. Jeżeli chcesz wprowadzić nowe zajęcia, chociażby tworzenie prac plastycznych albo gry pamięciowe, najpierw zapytaj osobę starszą o zdanie. Każda zmiana, chociażby najmniejsza, powinna być wprowadzana z wyczuciem. Dotyczy to także diety i nawyków żywieniowych. Lekarz zalecił seniorowi zdrowe odżywianie? Stopniowo proponuj mu odpowiednie posiłki, ale nie pozbawiaj go wszystkich ulubionych potraw naraz.

W pracy w opiece zdarzają się, niestety, sytuacje, z którymi trudno sobie poradzić. Mowa na przykład o trudnych podopiecznych, zachowujących się agresywnie. W takich przypadkach konieczne będzie powiadomienie zarówno koordynatora z agencji, jak i rodziny seniora. Na samym początku porozmawiaj z niemieckimi pracodawcami. Jeżeli to nie poskutkuje, zwykle opiekunki podejmują decyzję o zmianie miejsca pracy. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jestem w stanie pracować na takiej szteli? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, skontaktuj się z firmą. Agencja powinna Ci pomóc, chociażby poprzez zaproponowanie innego zlecenia. Przeanalizuj też dokładnie zapis o rezygnacji z pracy znajdujący się w umowie.

Senior, który nie współpracuje z opiekunką, może znacznie utrudnić pracę. Warto więc spróbować go do siebie przekonać – ale nie za wszelką cenę. Niekiedy bowiem jedynym rozwiązaniem dla starszej, chorej osoby jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia z zewnątrz. Nie obwiniaj się, jeżeli Ty nie jesteś w stanie jej pomóc. Zrobiłaś przecież, co w Twojej mocy.