SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Codzienna opieka nad seniorem z reumatyzmem

Osoby starsze często cierpią na przewlekłe choroby, które utrudniają im życie. Jedną z nich jest reumatyzm. Związane z nim dolegliwości sprawiają, że chory ma trudności w poruszaniu się i wykonywaniu nawet prostych czynności. Opieka nad seniorem cierpiącym na reumatyzm jest więc wyzwaniem. Warto wiedzieć, że pojęcie to odnosi się do ponad 200 różnych schorzeń. Jak więc możesz zaopiekować się Twoim podopiecznym?

Reumatyzm u osób starszych: przyczyny, opieka nad seniorem

Co to jest reumatyzm? Potocznie rozumie się go jako ból stawów albo obrzęk, które wywołują chociażby zmiany pogody, długotrwała aktywność czy siedzący tryb życia. W rzeczywistości jednak pojęcie to jest znacznie szersze. Powodem reumatyzmu mogą bowiem być choroby stawów, mięśni czy nerwów, a on sam zwykle ma charakter zapalny (na przykład reumatoidalne zapalenie stawów) albo niezapalny (zwyrodnienia stawów).

Przyczyną reumatyzmu często są reakcje autoimmunologiczne organizmu. Co to oznacza? Mówiąc wprost, organizm broni się przed niezidentyfikowanym zagrożeniem w taki sposób, że uszkadza własne tkanki. Reumatyzm niekiedy jest odpowiedzią na różnego rodzaju alergie. Jednak trudno jest wskazać jedną, niezaprzeczalną przyczynę jego występowania. Specjaliści twierdzą, że rolę może też tu grać nieodpowiednia dieta czy pula genów, jaką otrzymaliśmy. Można za to wskazać kilka czynników, które prowadzą do chorób stawów. Są to chociażby:

  • wilgoć w mieszkaniu,
  • zbyt duże obciążenie stawów,
  • narażanie organizmu na przemarzanie,
  • zaniedbane schorzenia zapalne.

Twój podopieczny jest narażony na reumatyzm bądź na niego choruje? Istnieją sposoby, dzięki którym można zapobiec chorobom stawów albo zminimalizować pierwsze objawy reumatyzmu. Konieczne będzie nastawienie odpowiedniej temperatury i zadbanie o właściwy poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu. Dopilnuj też, żeby senior ubierał się adekwatnie do pogody i jadł zdrowe, pożywne posiłki.

pierwsze objawy reumatyzmu

Dieta w reumatyzmie, czyli czego unikać

Odpowiednia dieta jest bardzo ważna, nie tylko w leczeniu reumatyzmu, ale też w jego profilaktyce. Chory powinien codziennie dostarczać swojemu organizmowi kwasy omega 3, cynk oraz witaminy A, C, D i E. One pomagają w spowolnieniu i ograniczeniu rozwoju choroby, a także łagodzą ból i stany zapalne. Niech zatem na talerzu seniora często lądują: marchew, pietruszka, seler, buraki, dynia, warzywa strączkowe i szpinak. Przydadzą się także owoce: awokado, czarna porzeczka, żurawina oraz ryby morskie: łosoś, tuńczyk, makrela, dorsz, śledź. Ryby powinny być spożywane 2-3 razy w tygodniu.

A co wykluczyć z diety osoby chorej na reumatyzm? Olej słonecznikowy, białe pszenne pieczywo i makarony, sól, kawę, herbatę i wysoko przetworzone produkty.

Opieka nad seniorem z reumatyzmem to głównie łagodzenie bólu

Wspomniane wcześniej dieta, dbanie o odpowiedni ubiór i temperaturę w dużej mierze łagodzą objawy i zapobiegają ich nawrotom. Co jednak zrobić, gdy ból się już pojawił?

Ciepła, rozgrzewająca kąpiel – w przypadku narażenia stawów na wyziębienie czy przebywanie na silnym wietrze.

Masaż – rozluźnia mięśnie, zmniejsza ich sztywność i poprawia krążenie krwi. Aby jeszcze bardziej zintensyfikować działanie kuracji, możesz zastosować rozgrzewający olejek kamforowy.

Leki przepisane przez lekarza – pilnuj, by podopieczny zażywał odpowiednie dawki i nie zwiększaj ich bez konsultacji ze specjalistą. Jeżeli bóle się nasilają, zasugeruj rodzinie seniora wizytę u lekarza.

Okład z liści kapusty – to sposób z sukcesem stosowany przez nasze babcie i prababcie. Takie okłady pomagają w zmniejszeniu stanu zapalnego. Liście kapusty można zastąpić preparatami rozgrzewającymi z apteki.

reumatyzm aktywność

Aktywność osoby chorej na reumatyzm

Czy osoba starsza chorująca na reumatyzm może uprawiać sport? Oczywiście – należy tylko dobrać ćwiczenia do jej potrzeb i możliwości. W tym celu dobrze jest skontaktować się ze specjalistą. Jeżeli Twojemu podopiecznemu trudno jest się poruszać i wykonywać codzienne czynności, zachęcaj go do bycia samodzielnym. Niech sam umyje sobie ręce czy twarz, założy spodnie lub sweter czy pomoże Ci pozmywać naczynia. Bądź obok, gotów pomóc, ale nie wyręczaj osoby starszej. Jeśli tylko zdrowie seniora na to pozwala, wychodźcie na spacery. Możesz zachęcić go do chodzenia z kijkami, czyli popularnego nordic walking. W ten sposób nie przeciąży on stawów i mięśni, ale rozrusza je i wzmocni.

Opieka nad seniorem z reumatyzmem to także dbanie o to, by był ciepło ubrany – zwłaszcza jesienią i zimą. Warto postawić na ubrania wełniane, które chronią zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem. Dobrym pomysłem są też okłady z wełny albo wełniana pościel. Lanolina, która jest składnikiem naturalnej wełny, ma działanie przeciwzapalne i łagodzące dolegliwości bólowe. Jej włókna pobudzają także krążenie krwi, a przez to rozgrzewają organizm.

Warto wiedzieć, że reumatyzmu nie da się całkiem wyleczyć. Mimo to opłaca się podjąć działania, które ograniczają jego objawy. Pamiętaj, że drobne zmiany mogą dać duże efekty. W ten sposób znacznie poprawi się komfort życia Twojego podopiecznego.