Opieka w Niemczech to praca niepodobna do większości znanych zawodów. Twoim głównym obowiązkiem jest bowiem udzielanie podopiecznemu wsparcia – także w codziennych, wręcz prozaicznych czynnościach. Tym samym dbasz o jego bezpieczeństwo i sprawiasz, że życie jest dla niego bardziej komfortowe. Dziś przyjrzymy się najczęstszym obowiązkom, jakie można spotkać w ogłoszeniach o pracy w opiece w Niemczech w prywatnych domach.
Standardowa opieka w Niemczech obejmuje mycie podopiecznego
Zdarza się, że seniorowi trzeba jedynie asystować przy myciu. Jednak w niektórych przypadkach konieczna jest większa pomoc albo nawet wyręczanie. Pamiętaj, że kąpiel czy mycie to czynność dosyć intymna. Osoba starsza może więc czuć niepokój, gdy przychodzi czas na zadbanie o higienę. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim informuj podopiecznego, co zamierzasz zrobić za chwilę. Przed pójściem do łazienki powiedz mu, że za moment jest czas na mycie. Opisuj, czynności, jakie zamierzasz wykonać: „Teraz naleję wody do wanny”, „wezmę gąbkę i umyję Pani/Panu plecy”, „czas na Pana/Pani ulubiony krem do twarzy”. Jeżeli opiekujesz się seniorem chorym na demencję albo osobą z problemami z komunikacją, dołącz do wypowiedzi gesty. Możesz na przykład wykonać ruch imitujący mycie przedramion, brzucha czy twarzy.
Zanim rozpoczniesz mycie podopiecznego, zadbaj o to, by przebywał w przyjaznym otoczeniu. Zamknij okno i drzwi, zasłoń rolety. Możesz też uruchomić grzejnik – seniorzy zwykle mocniej odczuwają zimno. Przygotuj dywaniki antypoślizgowe i wszelkie przedmioty czy urządzenia, które mają Wam obojgu pomóc. Pilnuj, by w zasięgu rąk nie znajdowały się niepotrzebne rzeczy, które mogą utrudniać sięgnięcie po mydło, gąbkę czy szczoteczkę do zębów. Ważne: jeżeli danego dnia senior nie jest w stanie się umyć (jest osłabiony bądź przeziębiony) nie zmuszaj go do tego. Zamiast kąpieli postaw na przecieranie ciała wilgotną gąbką i szybkie osuszenie bawełnianym ręcznikiem. Jeśli osoba starsza ma gorączkę, regularnie zmieniaj jej ubrania i pościel.
Przenoszenie, obracanie i podnoszenie, czyli transfer seniora
Zdarza się, że podopieczny, którym się zajmujesz, ma problemy z poruszaniem albo jest leżący. Praca w opiece nad taką osobą to wyzwanie. Trzeba bowiem zadbać nie tylko o jej bezpieczeństwo, ale i o swoje własne. Gdy podnosisz lub przenosisz seniora, unikaj niewygodnych pozycji i nadmiernego napinania ciała. Nie pochylaj się nadmiernie, ale ugnij kolana: w ten sposób przeniesiesz ciężar na całe ciało, nie tylko na jego górną połowę. Postaraj się też uniknąć klękania i skręcania tułowia. Chwyt powinien być mocny i pewny, gdyż tylko wtedy transfer przebiegnie sprawnie. Jeśli dopiero zaczynasz pracę w zawodzie albo to Twój nowy podopieczny, możesz obawiać się dźwigania – i to jest zupełnie normalne. Wtedy warto poprosić rodzinę osoby starszej o pomoc czy asekurację. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo seniora.
A jeśli już o nim mowa, to nie mniej istotny od techniki przenoszenia jest Twój strój. Nie powinien krępować ruchów czy utrudniać pracy. Opieka w Niemczech opiera się przede wszystkim na czynnościach fizycznych, dlatego wygodne ubranie jest niezbędne. Zwróć też uwagę na buty. Najlepsze będą sznurowane, ponieważ nie zsuną się tak łatwo ze stóp.
Czynność, która budzi obawy wielu pracowników opieki w Niemczech, to obracanie leżącego seniora. Jak wykonać ją właściwie? Na samym początku poinformuj podopiecznego, co zamierzasz zrobić. Podejdź do niego tak, by móc go odwrócić w swoją stronę. Zacznij od obrócenia głowy, a następnie poproś osobę starszą, żeby ugięła nogi. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić, pomóż jej w tym – najpierw jednak uprzedź ją o swoich zamiarach. Wyprostuj plecy, oprzyj jedną nogę na podwyższeniu albo na brzegu łóżka. Połóż jedną dłoń na barkach podopiecznego, a drugą na jego biodrach (te części ciała powinny być obracane równocześnie). Wykonuj spokojne, ale zdecydowane ruchy. To pomoże osobie starszej poczuć się bezpiecznie, a Tobie zachować pewność siebie.
Opieka w Niemczech: pomoc w jedzeniu i karmienie
Podawanie posiłków niesamodzielnej osobie starszej bywa wyzwaniem, zwłaszcza jeśli ta cierpi na demencję. To jednak często spotykany obowiązek – nawet jeśli jedziesz do opieki w Niemczech na 1 miesiąc, zapewne będziesz szykować seniorowi jedzenie. Jak zatem sprawić, żeby podopieczny chętnie jadł? Na początku dowiedz się, co najbardziej lubi, a jakich potraw czy składników absolutnie nie przełknie. Niech potrawy mają konsystencję odpowiednią dla możliwości osoby starszej. Jeśli jest taka konieczność, pokrój kotleta na mniejsze kawałki, a zupę zblenduj. Opiekujesz się seniorem z demencją? Postaraj się jak najbardziej uprościć otoczenie. Usuń zbędne sztućce, postaw talerz na kontrastującej z nim podkładce i umieść go nieco bliżej osoby starszej. I najważniejsze: daj jej przestrzeń i czas na zjedzenie posiłku. Nie ponaglaj i nie naciskaj, jeśli odmawia dokończenia swojej porcji.
Zdarza się, że podopieczni nie chcą jeść, gdyż samotne siedzenie przy stole nie sprawia im radości. Dlatego warto usiąść do posiłku razem z seniorem. Wspólne jedzenie obiadu czy kolacji pozwala porozmawiać i lepiej poznać się wzajemnie. Nie znasz zbyt dobrze języka? Jeśli uda Ci się znaleźć pracę w opiece w Niemczech w polskiej rodzinie, być może będzie Ci łatwiej. Problem w tym, że takich ofert jest mało, a nieznajomość języka utrudnia zdobycie dobrze płatnych zleceń. Dlatego warto jeszcze przed wyjazdem podszkolić swoje umiejętności w tym zakresie.