SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Codzienne życie opiekunki w Niemczech

Jeżeli dopiero rozpoczynasz karierę w branży opiekuńczej, to z pewnością zastanawiasz się, na czym będzie polegała Twoja praca. Obowiązki na poszczególnych sztelach zwykle są podobne, chociaż ich zakres może się różnić. Jesteś ciekawa, jak wygląda dzień opiekunki w Niemczech? Chcesz dobrze przygotować się na to, co czeka Cię na miejscu zlecenia? Przeczytaj poniższy tekst – znajdziesz w nim kilka przydatnych wskazówek.

Praca w niemieckiej opiece: zakres obowiązków

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, opiekunki osób starszych w Niemczech mają zazwyczaj podobne obowiązki. Oczywiście ich zakres zależy od konkretnej szteli. Każdy podopieczny jest nieco inny, ma odmienne oczekiwania. Wiele obowiązków warunkuje też stan zdrowia seniora. Inaczej będziesz opiekować się osobą leżącą, inaczej podopiecznym na wózku, a jeszcze inaczej – w pełni mobilnym. Mimo wszystko można jednak wymienić podstawowe zadania, jakich podejmują się opiekunki w Niemczech. Są to:

  • opieka nad podopiecznym w dzień (a jeśli jest taka potrzeba, również gotowość do udzielania wsparcia w nocy),
  • pomoc w higienie osobistej,
  • wsparcie we wstawaniu, siadaniu i chodzeniu,
  • przygotowywanie posiłków i pomoc seniorowi w jedzeniu,
  • drobne domowe porządki,
  • aktywizacja podopiecznego (fizyczna i umysłowa),
  • podwożenie seniora w różne miejsca (do lekarza, urzędu itp.)

Warto wspomnieć, że powyższe obowiązki są najczęściej spotykane na niemieckich sztelach. Nie oznacza to jednak, że wszystkie będą należeć do Ciebie. Może się okazać, że podopieczny nie wymaga wsparcia w nocy, ale za to Twoim zadaniem jest zrobienie zakupów. Dobrze jest więc zachować elastyczność i otwartość, a także uważnie czytać oferty pracy w opiece w Niemczech. W nich bowiem znajdziesz zakres swoich przyszłych zadań. Jeśli jakieś obowiązki Ci nie odpowiadają, powiedz o tym konsultantowi na samym początku współpracy. Będzie mógł zaprezentować Ci najlepsze dla Ciebie ogłoszenia.

opiekunka dla seniora

Czego opiekunki w Niemczech robić nie powinny?

Niemieckie prawo mówi wprost: opiekunki osób starszych zatrudnione w prywatnych domach nie mogą wykonywać czynności medycznych. Należy do nich chociażby pomiar cukru, zmienianie opatrunków, podawanie zastrzyków lub kroplówek. Mówiąc wprost – opiekunka seniora nie powinna robić nic, co wiąże się z ingerencją w powłoki skórne osoby starszej. Nie rozdziela też leków. Te czynności wykonują wykwalifikowane pielęgniarki i lekarze. Prawo niemieckie nie przewiduje odstępstw od tej zasady, nawet jeżeli w Polsce pracujesz jako pielęgniarka. Warto o tym wiedzieć, aby nie narazić się na nieprzyjemności lub nawet na kary finansowe.

Rodziny podopiecznych zatrudniają opiekunkę dla seniora – jej głównym zadaniem jest więc opieka nad nim. Może wykonywać poboczne prace, jak chociażby zachowanie porządku w otoczeniu. Nie powinna jednak zgadzać się na robienie generalnych porządków w piwnicy czy na strychu, przesuwanie meblościanek czy wycinanie ogrodowych drzewek.

Typowy dzień opiekunki w Niemczech

Dzień opiekunki osoby starszej zaczyna się, gdy podopieczny się budzi. Zakres obowiązków zależny jest tutaj od stanu zdrowia seniora. Osobę leżącą czy niepełnosprawną trzeba będzie umyć, natomiast w przypadku samodzielnego podopiecznego wystarczy asystowanie. Później opiekunka przypomina seniorowi o porannej dawce leków (jeśli jest konieczna) i podaje mu je zgodnie ze wskazaniami lekarza. Następnie przygotowuje śniadanie i je wspólnie z podopiecznym – jeśli trzeba, służy mu pomocą.

Po śniadaniu opiekunka zajmuje się domowymi obowiązkami. Jeśli jest taka konieczność, sprząta (ściera kurze, odkurza) i przygotowuje listę zakupów. Następnie wychodzi do sklepu albo podaje listę osobie z rodziny, która się tam wybiera. W tym czasie senior odpoczywa, ogląda telewizję, czyta albo drzemie; niekiedy towarzyszy opiekunce w porządkach albo w przygotowywaniu obiadu. Około południa opiekunka przyrządza i podaje obiad. Później przychodzi pora na popołudniowe aktywności. W tym czasie mogą również przyjść goście.

Około 18:00-19:00 opiekunka zaczyna szykować kolację. Po jedzeniu przypomina podopiecznemu o wzięciu lekarstw, a następnie pomaga mu w wieczornej toalecie. Gdy senior zaśnie, opiekunka ma czas dla siebie. Pozostaje jednak w gotowości, by w razie potrzeby móc zareagować.

opiekunka osoby starszej

Rodzaje aktywności dla osoby starszej

Opiekunki pracujące w Niemczech często zastanawiają się, co zaproponować seniorowi w ramach wspólnego spędzania czasu. Trudno jednak wskazać niezawodne sposoby na aktywizację – każdego podopiecznego zainteresuje przecież co innego. Na dodatek trzeba brać pod uwagę jego stan zdrowia i możliwości. Jakie aktywności możesz podsunąć seniorowi?

  • Intelektualne – krzyżówki, łamigłówki, czytanie na głos, słuchanie muzyki, gry planszowe i karciane, puzzle;
  • Manualne – malowanie, rysowanie, wyklejanie, szydełkowanie, robienie na drutach, nauka gry na instrumentach;
  • Ruchowe – spacery, gimnastyka, pływanie, joga, taniec, prace w ogrodzie, majsterkowanie, wspólne gotowanie;
  • Kulturalne – wyjście do kina, teatru, kawiarni, oglądanie wartościowych programów telewizyjnych i filmów;
  • Społeczne – rozmowa, oglądanie starych zdjęć, spotkania z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami, zajęcia w klubie seniora.

Pamiętaj, że najpewniejszym źródłem informacji o tym, co spodoba się podopiecznemu, jest… on sam. Warto zapytać go o jego zainteresowania i pasje. Być może przed laty miał hobby, o którym dawno zapomniał? Od czasu do czasu dobrze jest też zaproponować seniorowi zupełnie nową aktywność. W ten sposób nie tylko zachęcasz go do działania, ale też sprawiasz, że Wasza codzienność staje się mniej zwyczajna.