SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Czy mężczyzna może pracować w opiece?

Praca w opiece w Niemczech kojarzy nam się głównie jako zajęcie dla kobiet, gdyż to właśnie panie najczęściej decydują się na wykonywanie tego zawodu. One też są częściej postrzegane jako idealne osoby do pracy, która polega na pomocy innym. Nie oznacza to jednak, że mężczyzna nie może spróbować swoich sił jako opiekun osoby starszej. Jeśli chciałbyś podjąć pracę w opiece, ale zastanawiasz się, czy to na pewno zajęcie dla Ciebie, przeczytaj nasz artykuł. Wymieniamy w nim te męskie cechy, które są niezbędne na stanowisku opiekuna seniora. Zapraszamy do lektury!

Opiekunka czy opiekun osoby starszej?

Opieka nad osobą starszą to praca dla kobiet – tak mówi powszechnie przyjęty stereotyp. Prawda jest jednak inna, gdyż mężczyźni równie dobrze radzą sobie jako opiekunowie seniorów. W Niemczech coraz częściej można spotkać panów na tym stanowisku. Co więcej, wśród naszych zachodnich sąsiadów mężczyzna-opiekun osoby starszej wzbudza o wiele mniejsze zdziwienie, niż w Polsce. Na taką pracę decydują się panowie, którzy mają za sobą doświadczenie w placówkach medycznych. Są to na przykład ratownicy medyczni, pielęgniarze i pomocnicy medyczni. Często przyjmują ich rodziny, w których pomocy potrzebuje mężczyzna. Podopieczny czuje się wtedy pewniej i swobodniej, zwłaszcza w krępujących sytuacjach, jak asystowanie przy myciu czy toalecie.

opiekun seniora

Doświadczenie medyczne, choć tak cenne, nie jest jednak konieczne. Nie pracowałeś nigdy w tego typu zawodzie? Nic nie szkodzi! Podstawą jest tutaj bowiem zaangażowanie, chęć do pracy, pozytywne nastawienie, energia i uśmiech. Jeżeli poprzednie zdanie doskonale Cię opisuje, śmiało możesz składać CV do agencji opiekunów. Predyspozycje do wykonywania zawodu są ważniejsze, niż płeć kandydata. Na dodatek mężczyźni są w stanie poradzić sobie z wieloma sytuacjami w pracy w opiece lepiej, niż ich koleżanki. Dlaczego? Oto kilka powodów, dla których jest to zawód idealny dla panów.

Cechy mężczyzny: opiekuna seniora

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, praca w opiece osób starszych w Niemczech nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet. Panowie radzą sobie w tym zawodzie równie dobrze, a w niektórych jego aspektach nawet lepiej, niż panie. Co pomaga mężczyznom w wykonywaniu zawodu opiekuna osoby starszej?

  • Tężyzna i siła fizyczna. Panowie są mocniej zbudowani, a siła pomaga im w mierzeniu się z zadaniami, które dla kobiet są nie lada wyzwaniem. Zdarza się bowiem, że podopieczny jest ciężko chory, sparaliżowany czy ma znacznie ograniczony zakres ruchów. W tych przypadkach przydają się silne mięśnie. Mężczyźni doskonale radzą sobie z takimi czynnościami, jak przenoszenie seniora z łóżka na wózek czy pomoc przy kąpieli. Twoje wsparcie jest więc nieocenione we wszystkich, nawet najtrudniejszych przypadkach chorobowych.
  • Odporność psychiczna. Wyjazd do Niemiec w celach zarobkowych wiąże się z rozstaniem z rodziną na kilka tygodni albo miesięcy. To naturalne, że tęsknisz za bliskimi, ale warto wiedzieć, że zwykle kobiety bardziej przeżywają takie sytuacje. Mężczyźni skupiają się na zadaniach, które stoją przed nimi i chociaż też są bardzo związani z rodziną, łatwiej im zaakceptować obecny stan rzeczy. Mimo tego panowie, tak samo jak panie, odznaczają się wrażliwością i empatią. Potrafią równie troskliwie zajmować się swoim podopiecznym, udzielając mu wsparcia i służąc pomocą na co dzień.
  • Asertywność. Badania pokazują, że mężczyźni wykazują się większą asertywnością od kobiet. Dzięki temu łatwiej im podejmować decyzje w sytuacjach, które wymagają szybkiej reakcji. Stanowczość, a jednocześnie spokój i łagodność przydają się też w relacjach z podopiecznym.
  • Cierpliwość. Panów trudniej wyprowadzić z równowagi i bardzo szybko odzyskują kontrolę nad sytuacją. Na dodatek działają mniej emocjonalnie, niż panie. A cierpliwość to cecha niezwykle przydatna w opiece, zwłaszcza wtedy, gdy senior cierpi na chorobę otępienną. Jako opiekun osoby starszej możesz więc zachować spokój w kryzysowej sytuacji i zareagować niemal natychmiast.

opieka nad osobą niepełnosprawną

Te umiejętności wyróżniają opiekunów-mężczyzn

Oprócz wyżej wymienionych cech warto też zwrócić uwagę na umiejętności, jakie przejawiają panowie-opiekuni. Wiele z nich ułatwia im pracę za granicą. Oto one:

  • Swoboda poruszania się w obcym kraju: chociaż nie jest to regułą, to mężczyźni zwykle pewniej czują się za granicą. Mają bardzo dobrą orientację w terenie i potrafią nie tylko szybko znaleźć drogę do celu, ale też doskonale czują się za kierownicą. Wielu panom nie sprawia problemu przyswojenie sobie niemieckich zasad ruchu. Uwielbiasz jeździć autem? Zatem już od pierwszego dnia będziesz mógł swobodnie pojechać czy to po zakupy, czy z podopiecznym do lekarza.
  • Wykonywanie drobnych napraw: nie jest to co prawda obowiązek opiekuna seniora, ale pewne umiejętności mogą okazać się przydatne. Wyobraź sobie, że przepaliła się żarówka w pokoju podopiecznego albo kran w łazience uporczywie cieknie. Zamiast szukać fachowca i czekać, aż naprawi usterkę, możesz spokojnie zająć się tym samemu. Dzięki temu podopieczny będzie wiedział, że zawsze może na Ciebie liczyć.
  • Dobra organizacja pracy: panowie dokładnie i sumiennie wykonują powierzone im zadania. Wytrwale dążą do obranego celu, nie skarżąc się na niedogodności. Łatwiej im też przystosować się do nowych warunków, nawet jeśli wiążą się z przejściową niewygodą. Jeżeli więc lubisz zmiany i niestraszne Ci wyzwania, możesz rozważyć pracę na krótkich zleceniach albo na zastępstwo.

Jak zatem widać, w pracy w opiece nad osobami starszymi doskonale odnajdą się także mężczyźni. Jeśli więc zdecydowałeś się już na podjęcie zatrudnienia, zgłoś się do nas. Koordynatorzy z Agencji Veritas znajdą dla Ciebie ogłoszenie idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań i predyspozycji.