W ostatnich latach coraz większa liczba emerytów decyduje się na dalszą pracę zarobkową. Dlaczego? Powód jest prosty – suma, którą wypłaca ZUS, często okazuje się niewystarczająca. Wielu seniorów chce korzystać z życia, spełniać marzenia, a dodatkowo wciąż jeszcze są pełni zdrowia i wigoru. Dlatego niejedna osoba na emeryturze próbuje swoich sił chociażby jako opiekun czy opiekunka w Niemczech. To praca, która gwarantuje dobre zarobki, pozwala poznawać innych ludzi i tradycje, a na dodatek jest przyszłościowa. Społeczeństwo niemieckie się starzeje, więc w najbliższych latach szteli na pewno nie zabraknie. Czy jako emerytka możesz pracować w niemieckiej opiece? Sprawdź!
Praca w opiece w Niemczech na emeryturze
W 2017 roku uchwalono, że status emeryta z urzędu otrzymuje osoba, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Może więc zakończyć pracę zarobkową i tylko pobierać świadczenie. Jednak często osoby w tym wieku są zdrowe i mają chęci do pracy. Warto pamiętać, że nikt nie zabroni Ci pracować po 60 roku życia. Jeśli więc chcesz, możesz dorabiać do emerytury – nawet za granicą. Nie zapominaj jednak, że aby uzyskać przy tym pełną wysokość emerytury, musisz zarabiać nie więcej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli zarobki wyniosą 130%, świadczenie zostanie zawieszone. Zdarza się więc, że opiekunka w Niemczech rezygnuje z emerytury w Polsce, by móc zarabiać lepsze pieniądze u zachodnich sąsiadów. Na taką pracę zwykle decydują się osoby o wykształceniu medycznym: pielęgniarki, ratownicy medyczni, położne, fizjoterapeuci. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu mogą lepiej pomagać podopiecznym.
Nie oznacza to jednak, że przedstawiciele innych zawodów nie mogą pracować w opiece. Doświadczeniem może też być zajmowanie się starszym lub chorym członkiem rodziny. Niezwykle ważna jest też komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Nie musisz się nim biegle posługiwać. Wystarczą proste słówka i reguły gramatyczne stosowane na co dzień, a także prostsze określenia medyczne. Opiekunce potrzebne jest też zdrowie, sprawność fizyczna, a przede wszystkim dobre serce i chęć niesienia pomocy drugiej osobie. Często dodatkową motywacją do podjęcia pracy jest spełnianie marzeń o podróżach i poznawaniu nowych ludzi. Nie wspominając już o tym, że zarobione pieniądze pozwalają na realizację także innych planów.
Jaka powinna być idealna opiekunka w Niemczech?
Szukasz pracy jako opiekunka w Niemczech? Oto kilka cech, których szukają zarówno rodziny seniorów, jak i agencje pośredniczące w zatrudnieniu. Kandydatka (lub kandydat) powinna odznaczać się przede wszystkim empatią, obowiązkowością, umiejętnością organizacji pracy, otwartością i komunikatywnością. Musi także być cierpliwa, opanowana i wyrozumiała. Podopieczni to często osoby schorowane, które nie zawsze zachowują się tak, jak chciałoby tego otoczenie. Dlatego dobra opiekunka nie boi się też codziennych wyzwań, umie w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej i dogadać się po niemiecku z innymi. Ale najważniejsze jest to, żeby umiała czerpać satysfakcję z pomocy potrzebującym.
Jak zatem widać, wiek ma niewielkie znaczenie. Za to ważne jest, czy opiekunka czuje się dobrze, czy jest zdrowa fizycznie i psychicznie. Silna i wytrzymała osoba lepiej zajmie się słabszym, wymagającym opieki seniorem. Dziś wielu emerytów to wciąż ludzie w pełni sił, którzy bez większych problemów mogą sprawować opiekę osób starszych w Niemczech. A to oznacza niewątpliwe korzyści nie tylko dla opiekunki, ale też dla seniora. Podopieczni często wolą przebywać z osobami bardziej zbliżonymi do nich wiekiem. Z opiekunką-emerytką łatwiej znajdują wspólne tematy, mogą podzielić się doświadczeniem i nawiązać bliższą relację. Na dodatek nieco starsza opiekunka nierzadko jest bardziej cierpliwa, czuła i wyrozumiała, niż młodsza. Rzadziej się też poddaje, a zamiast tego cierpliwie pokonuje przeciwności. Dobrze wie, ile pracy trzeba włożyć w opiekę nad starszą osobą; łatwiej jej też wyobrazić sobie zmartwienia i rozterki seniora. Zatrudniając opiekunkę na emeryturze, rodzina funduje swojemu bliskiemu nie tylko opiekę. Istnieje duża szansa, że senior zyska także przyjaciela, powiernika i towarzysza w samotnych chwilach.
Opiekunka w Niemczech może być emerytką
Wiele osób, które osiągnęły wiek emerytalny, nie jest zadowolonych z wysokości swojego świadczenia. Chcą zachować pewien poziom życia, a ograniczone fundusze nierzadko im to uniemożliwiają. Warto też pamiętać, że żyjemy coraz dłużej. Rozwój medycyny i świadomość zdrowotna sprawiają, iż lepiej dbamy o swoje samopoczucie. Przejście na emeryturę może więc oznaczać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat życia bez zajęcia. Często wiąże się to z poczuciem odrzucenia przez społeczeństwo i osamotnienia. Seniorzy próbują więc znaleźć na to rozwiązania. Jedni udzielają się społecznie, w kołach i klubach seniora, inni szukają zajęcia, które przy okazji pozwoli im dorobić do emerytury.
Nic zatem dziwnego, że oferty pracy w opiece w Niemczech cieszą się wśród nich tak dużą popularnością. Zawód opiekuna otwiera przed emerytami zupełnie nowe możliwości. To przede wszystkim stała praca, z dobrymi warunkami zatrudnienia. Opiekunka w Niemczech otrzymuje legalną umowę i regularnie opłacane składki. Na uwagę zasługują także atrakcyjne warunki finansowe – a to one często są głównym powodem wyjazdów do pracy za granicę. Zarobki opiekunek w Niemczech są sporo wyższe, niż sumy oferowane na tych samych stanowiskach w Polsce. Warto jednak pamiętać, że ostateczna wysokość wypłaty zależy od wielu czynników. Jest to na przykład poziom znajomości języka, stan zdrowia seniora czy rodzaj współpracy z agencją. W Veritas pensje opiekunek oscylują między 1800-2100 euro netto miesięcznie. Oferujemy też wiele ciekawych bonusów i premii.
Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza rezygnacji z marzeń. To, że ukończyłaś 60 lat, daje Ci jedynie prawo do korzystania ze świadczenia. Możesz dalej rozwijać się i wyznaczać sobie cele, na przykład próbując swoich sił jako opiekunka w Niemczech. Praca ta pozwoli Ci nie tylko zarobić, ale też spełniać się osobiście i zawodowo.