SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Czy praca w opiece bez dźwigania jest możliwa?

Praca w niemieckiej opiece to nie tylko codzienne, powtarzalne obowiązki. To także mierzenie się z wieloma wyzwaniami. Niektórzy pracownicy opieki obawiają się chociażby konieczności podnoszenia i dźwigania seniora. Jeśli i Ty boisz się, że podczas tego typu zadań uszkodzisz sobie kręgosłup i nadwyrężysz mięśnie, przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego, jakie są techniki prawidłowego transferu podopiecznego i sprawdzisz, czy istnieje praca w opiece w Niemczech bez dźwigania.

Znajdź idealną dla siebie ofertę pracy w niemieckiej opiece

Firmy opiekuńcze, które wysyłają pracowników opieki do Niemiec i do innych krajów, mają w ofercie wiele ciekawych ogłoszeń. Niezależnie od tego, jakie masz kompetencje i doświadczenie, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Warto tylko już na początku zaznaczyć, jakich szteli chcesz się wystrzegać. Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby pracować z osobami obłożnie chorymi czy leżącymi, poinformuj o tym rekrutera. W Veritas weźmiemy to pod uwagę i zaproponujemy Ci inne oferty pracy. Pamiętaj jedynie, że większość podopiecznych wymaga pomocy lub asekuracji przy poruszaniu się. Niektórzy potrzebują wsparcia przy wstawaniu i siadaniu, inni podczas chodzenia. Dlatego dobrze jest przeanalizować każdą ofertę pod kątem własnych preferencji i możliwości. Sprawdź, na co choruje osoba starsza i czy posiada w domu sprzęt, który ułatwiłby Ci pracę. Może się bowiem okazać, że w mieszkaniu podopiecznego znajduje się łóżko z podnośnikiem lub specjalna winda zamontowana przy schodach. W ten sposób będzie można uniknąć dźwigania.

Praca w opiece w Niemczech: potrzebne umiejętności

Dźwiganie osoby starszej, czasami otyłej lub unieruchomionej, rodzi naturalne obawy. Mimo wszystko dobrze jest pamiętać, że praca w opiece w Niemczech wiąże się z takimi obowiązkami. Czasami trzeba bowiem obrócić seniora lub pomóc mu usadowić się na wózku inwalidzkim. Te umiejętności znacznie poszerzają pulę dostępnych ofert pracy. Zatem jeżeli chcesz mieć więcej opcji zatrudnienia, rozważ zapisanie się na branżowy kurs dla opiekunów. Na zajęciach nauczysz się technik prawidłowego przenoszenia osób starszych. Dowiesz się też, jak bezpiecznie chwytać i podnosić podopiecznych z różnymi schorzeniami. Odpowiednia pozycja ciała i chwyt pomoże Ci uniknąć przeciążeń kręgosłupa. Takie techniki warto znać nawet wtedy, gdy opiekujesz się seniorem wymagającym tylko niewielkiego wsparcia.

opieka w Niemczech

Poznaj zasady przenoszenia podopiecznego

Transfer osoby starszej zawsze musi być wykonywany w prawidłowy sposób. W przeciwnym razie możesz narazić i ją, i siebie na poważne urazy lub upadek. Istnieje kilka zasad, o których trzeba pamiętać zawsze, gdy podnosisz lub przenosisz seniora. Oto one:

  • Równomiernie rozłóż ciężar ciała podopiecznego.
  • Poproś seniora, żeby nie obejmował Twojej szyi.
  • Stań w lekkim rozkroku i ugnij nogi.
  • Kucnij, zamiast pochylać plecy.
  • Wykonuj spokojne ruchy, unikaj gwałtownych gestów i zrywów.
  • Trzymaj podopiecznego jak najbliżej siebie, żeby zapewnić mu bezpieczeństwo.

W pracy w opiece ważny jest też wygodny strój i obuwie, które zapobiega ślizganiu. Gdy podnosisz seniora, zdejmij biżuterię i zwiąż włosy. W ten sposób ubranie podopiecznego nie zahaczy o Twój naszyjnik czy bransoletkę, a Tobie nic nie będzie ograniczać widoczności.

opieka nad osobami starszymi

Praca w opiece w Niemczech bez dźwigania istnieje

Jeżeli z jakichś powodów nie możesz albo nie chcesz dźwigać seniora, to dobrze jest poinformować o tym konsultanta z agencji. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech nie musi bowiem obejmować ich podnoszenia. Wtedy jednak należy się liczyć z tym, że będziesz dostawać mniej ofert pracy, gdyż niewiele osób w podeszłym wieku jest całkowicie sprawnych. Na dodatek taka praca w opiece w Niemczech będzie obejmowała jedynie towarzyszenie podopiecznemu i zajmowanie się domem. Oznacza to mniej atrakcyjne stawki i konkurowanie z początkującymi kandydatami. Oferty niewymagające dźwigania cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które dopiero zaczynają karierę w branży. Może się okazać, że w danym momencie nie ma takich ogłoszeń albo dostęp do nich jest trudny. Jeśli więc masz już doświadczenie w opiece w Niemczech, warto rozważyć ukończenie szkolenia z transferu podopiecznego. Dzięki niemu poczujesz się bezpieczniej – i w rezultacie będziesz wykonywać swoje obowiązki spokojnie i bez niepotrzebnych obaw.