SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Czy warto jechać do Niemiec jako opiekunka?

Praca opiekunki w Niemczech wiąże się z dużą odpowiedzialnością. To specyficzny zawód, który wymaga zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznego doświadczenia. Mimo tego coraz więcej Polaków decyduje się wyjechać za zachodnią granicę i pracować tam w opiece. Dlaczego? Przyczyn jest wiele, ale główną rolę grają tu finanse. Opiekunka w Niemczech może zarobić naprawdę duże pieniądze. To jednak nie wszystko – powodów, dla których warto pracować w niemieckiej opiece, jest o wiele więcej. Warto je poznać!

Opiekunka w Niemczech może łatwo znaleźć pracę

Społeczeństwo niemieckie w ostatnich latach zaczęło się szybciej starzeć. Ciągle przybywa seniorów, którzy potrzebują opieki, nierzadko specjalistycznej i kompleksowej. Jednocześnie u naszych zachodnich sąsiadów wciąż brakuje opiekunów, którzy podjęliby się tego zadania. Z tego powodu oferty pracy dla opiekunek w Niemczech są kierowane przede wszystkim do cudzoziemców, także do Polaków. Ogłoszenia pojawiają się w sieci niemal codziennie i są na tyle różnorodne, że każdy przyszły opiekun może znaleźć sztelę dla siebie. Zdobycie pracy za zachodnią granicą jest więc łatwiejsze, niż „przebicie się” w polskiej branży opieki. A jeśli dodamy do tego wyższe wynagrodzenie, praca opiekunki w Niemczech staje się doskonałą szansą na zarobek.

opiekunka w Niemczech

Plusy pracy w niemieckiej opiece

Pierwszą, wspomnianą już zaletą pracy opiekunki w Niemczech jest atrakcyjna wypłata. Pracując za granicą, zarobimy nieporównywalnie więcej, niż w naszym kraju. W Agencji Veritas minimalne wynagrodzenie dla opiekuna to zwykle 1600-1700 euro netto miesięcznie. Oczywiście ostateczna kwota jest uzależniona od wielu czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że praca w opiece pozostaje zawodem wyjątkowo dobrze płatnym. Decydują się więc na nią zarówno osoby chcące dorobić sobie do domowego budżetu, jak i ci, którzy szukają stałego zatrudnienia. Opiekunka w Niemczech ma zapewnioną terminową wypłatę i stabilizację finansową, a przez to – lepszy komfort życia.

Aby pracować w niemieckiej opiece, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy. Dyplom szkoły medycznej czy ukończony kurs pielęgniarski też nie są konieczne. Opiekunka nie wykonuje bowiem czynności medycznych ani nie prowadzi rehabilitacji. Jej zadaniem jest towarzyszenie seniorowi i pomaganie mu w codziennych czynnościach. Pracodawcy wymagają więc głównie znajomości języka niemieckiego oraz pewnych cech osobowości. Jesteś empatyczna, komunikatywna, serdeczna, ale też asertywna, a kiedy trzeba – stanowcza? Jest duża szansa, że sprawdzisz się jako opiekunka.

Atrakcyjne zarobki i dobre warunki pracy to nie wszystko. Opieka w Niemczech jest również szansą na rozwój zawodowy i na zdobycie cennego doświadczenia. Codzienny kontakt z obcokrajowcami pomaga w nauce języka. Zajmowanie się starszą, schorowaną osobą pozwala zyskać nowe umiejętności opiekuńcze. A sam wyjazd za granicę, w obce miejsce, podnosi pewność siebie i jest okazją do wzbogacenia puli życiowych doświadczeń.

opieka nad osobą starszą w Niemczech

Jakiej agencji powinna szukać opiekunka w Niemczech?

Pracując w niemieckiej opiece, możesz liczyć na polepszenie sytuacji finansowej. Kto wie, być może będzie ona dla Ciebie szansą na stabilizację życiową? Aby jednak tak się stało, konieczne jest mądre szukanie zatrudnienia. Nie każda oferta pracy dla opiekunek w Niemczech jest uczciwa, nie wszystkie firmy ogłaszające się w Internecie godne zaufania. Co zatem zrobić? Przede wszystkim nie ryzykować swojego bezpieczeństwa i nie podejmować pracy na czarno. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie zaufanej agencji oraz sprawdzenie jej pod kątem uczciwości i legalności działania. Pamiętaj, że firma zatrudniająca Cię jako opiekunkę w Niemczech nie powinna pobierać od Ciebie opłat za usługi.

Dlaczego znalezienie dobrej agencji jest tak istotne? Przede wszystkim, współpracując z nią, masz zapewnione wsparcie merytoryczne. Przed wyjazdem otrzymujesz kontakt do koordynatora, który w razie potrzeby Ci pomoże. Warto wiedzieć, że polecane agencje pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech oferują szkolenia i kursy branżowe. Pracownicy Veritas najczęściej korzystają z darmowych lekcji niemieckiego, ale mamy również szkolenia opiekuńcze i z zakresu pierwszej pomocy. Dodatkowo znalezienie pracy z pomocą agencji jest łatwiejsze. Konsultant rozmawia bowiem z Tobą na samym początku i pyta o Twoje doświadczenie i oczekiwania. Na tej podstawie „przesiewa” dostępne oferty i wybiera te, które najbardziej do Ciebie pasują. Współpracując z firmą opiekuńczą, nie musisz się też martwić o dodatkowe koszty podróży czy zakwaterowania – masz je za darmo.

W trakcie pracy za granicą możesz poznać odmienną kulturę, obcy język, a także ciekawych ludzi. Dzięki niej poszerzasz własne horyzonty, zyskujesz więcej pewności siebie i stajesz się bardziej otwarta na świat. A to bardzo przydatne cechy, które wykorzystasz nie tylko w pracy jako opiekunka w Niemczech, ale także w prywatnym życiu.