Boże Narodzenie to w naszej polskiej tradycji święta rodzinne. Dlatego decyzja o wyjeździe do Niemiec, do pracy w opiece, często bywa bardzo trudna. Opiekunki podejmują ją z wielu powodów rodzinnych, osobistych i zawodowych. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają pracę w tym zawodzie, to okazja do zdobycia doświadczenia. Inni z kolei potrzebują dodatkowych pieniędzy, dlatego liczą na otrzymanie świątecznej premii. Jednak czy warto spędzać święta w Niemczech? Przekonajmy się!
Co możesz zyskać, jadąc do pracy na Boże Narodzenie
Przed świętami opiekunki osób starszych pracujące w Niemczech często planują powrót do Polski. Chcą spędzić święta z najbliższymi. Przez to zwiększa się liczba zleceń i ofert pracy – podopieczni nie mogą przecież zostać sami. Potrzebują opieki przez cały czas, także w święta. To dobra okazja dla tych, którzy z różnych powodów chcą wyjechać z kraju na Boże Narodzenie.
Praca w Niemczech w czasie świąt ma swoje plusy. Pierwszym z nich jest krótszy czas wyjazdu. To dobry sposób na oswojenie się ze specyfiką pracy w opiece. Pracodawcy chętniej zatrudniają na święta początkujące opiekunki, które dopiero zaczynają działać w branży. Jest to więc szansa na podszkolenie się w opiece seniora i na zdobycie długotrwałej oferty po świętach. Dzięki krótszemu, bożonarodzeniowemu wyjazdowi można oswoić się z mówieniem w obcym języku i lepiej dogadywać się z podopiecznymi.
Zdarza się, że opiekunowie osób starszych wyjeżdżają dwa razy do roku: właśnie na święta, Boże Narodzenie i Wielkanoc. W tym okresie można bowiem znaleźć oferty pracy na krótki czas: nawet na trzy tygodnie albo na miesiąc. Niektóre osoby wykorzystują w tym celu nagromadzony urlop wypoczynkowy.
Wyższe zarobki dzięki premiom świątecznym
Decyzja o wyjeździe na święta do Niemiec nie jest prosta, ale za to wiąże się z wieloma korzyściami. Jedną z nich jest możliwość wyższego zarobku. Niektóre agencje wypłacają bowiem premię świąteczną dla opiekunki – w Veritas Opieka można zyskać nawet 200 euro. Dodatek jest ujęty w umowie, dlatego nie musisz się martwić, czy dostaniesz bonusowe pieniądze. Jeżeli zatem zastanawiasz się, czy święta w Niemczech to dobra opcja, podpowiadamy: to szansa na dobry start w branży opiekuńczej.
Niemcy już od lat są popularnym kierunkiem dla polskich opiekunów i opiekunek. Nasi zachodni sąsiedzi cenią sobie doświadczenie Polaków. Codziennie do pracy u nich wyjeżdżają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Cel podróży opiekunów często oddalony jest o setki kilometrów od ich rodzinnej miejscowości. Zostają ze swoimi podopiecznymi na długie tygodnie, nierzadko tęskniąc za bliskimi. Okres świąteczny wzmacnia jeszcze te uczucia. Polskie święta słyną z ciepłych spotkań w gronie rodzinnym. Każdy zna wystawne kolacje wigilijne, wspólne śpiewanie kolęd czy wyjścia na pasterkę.
Czy Boże Narodzenie w Niemczech wygląda podobnie? I tak, i nie. Dni świąteczne również są okazją do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, ale nie nadaje się im takiego znaczenia, jak w Polsce. Dla wielu Niemców jest to okazja do wzięcia zaległego urlopu i spędzenia czasu z bliskimi, na przykład na wakacjach. Dlatego osoby starsze zwykle schodzą w tych dniach na dalszy plan. Rodziny szukają opiekunek, które zostaną z ich rodzicami czy dziadkami na czas świąt. Dla niemieckich seniorów to szansa na ciepłe, rodzinne święta, a dla opiekunek – na kultywowanie za granicą tradycji wyniesionej z domu.
Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Niemczech?
Tradycja bożonarodzeniowa w Niemczech nie jest tak rozwinięta, jak u nas. W mieszkaniach co prawda stoją choinki, ale nie ma łamania się opłatkiem lub zostawiania wolnego miejsca przy stole. Warte zobaczenia są za to świąteczne kiermasze, rozstawiane we wszystkich większych miastach. Można tam kupić lokalne wyroby, rękodzieło czy spróbować miejscowych przysmaków. Zwyczaj ten zaczął się przyjmować także na zachodzie Polski.
Podopieczni chętnie poznają polskie zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Różnice kulturowe Polska – Niemcy stają się więc pretekstem do długich, wieczornych rozmów. Warto też spróbować zapoznać podopiecznego z wyniesionymi z domu tradycjami. Zapytaj, czy senior chciałby zjeść polską potrawę wigilijną. Mogą to być uszka z barszczem czy pierogi, z których jesteś szczególnie dumna. Podziel się z nim swoimi wspomnieniami świątecznymi z dzieciństwa. A może razem pójdziecie na pasterkę lub mszę bożonarodzeniową?
Wielu opiekunów osób starszych spędza Boże Narodzenie w Niemczech ze względu na przyjaźń między nimi a ich podopiecznymi. Innymi powodami, dla których opiekunki chcą wyjechać na święta z Polski, są osobiste przekonania. Nie dla każdego jest to bowiem czas szczególny. Niektórym odpowiada to, jak wyglądają święta w Niemczech. Zwłaszcza samotne osoby często cierpią, nie mogąc spędzić typowo polskich świąt z najbliższymi. Dotrzymywanie towarzystwa seniorowi zaspokaja więc potrzebę bliskości z drugim człowiekiem – zarówno ze strony podopiecznego, jak i opiekunki.