SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Dobra sztela - czym jest i jak ją znaleźć?

Mój dziadek, moja babcia – tak najczęściej o swoich podopiecznych mówią pracujące w Niemczech polskie opiekunki. Zdarza się, że spędzają one z podopiecznymi więcej czasu niż we własnym domu. Codziennością są tu kilkutygodniowe zlecenia, powtarzające się przez szereg lat w niewielkich odstępach czasu. Dlatego opiekunki traktują sztele (kolokwialna nazwa miejsca zlecenia) jak swój drugi dom, a rodzinę, z którą pracują, jak swoją własną.

Jak wygląda praca opiekunki osoby starszej na terenie Niemiec? Praca w opiece nie należy do najprostszych. W wielu przypadkach związana jest z ogromną odpowiedzialnością, tęsknotą za rodziną oraz domem. Dlatego dla osób pracujących w tej branży bardzo ważne jest to, do jakiej rodziny trafiają i w jakich warunkach dane będzie im pracować.

Co brać pod uwagę w trakcie poszukiwania pracy w opiece nad osobą starszą? Czym jest dobra sztela i na co zwracać uwagę?

opieka nad seniorem

Dobra sztela – co to takiego?

„Sztela” to kluczowy termin związany z pracą opiekunki w Niemczech. Z języka niemieckiego oznacza placówkę, zlecenie lub posadę. Czytając dostępne informacje dla opiekunek, często można trafić na wiele ciekawostek na temat tego, jak znaleźć dobrą pracę w opiece albo czym jest dobra sztela. Jednak w wielu przypadkach zadowolenie ze zlecenia jest bardzo indywidualne i uzależnione od wymagań oraz podejścia opiekunki.

Zacznijmy od wyboru oferty pracy. Wiele z nich opisywanych jest bardzo ogólnie, co oznacza, że osoby wyjeżdżające mogą trafić na miejscu zlecenia na problematyczne sytuacje. Zdarza się, że rodziny nie podają prawdziwych informacji o stanie zdrowia podopiecznego. Pomijają również kwestie warunków mieszkalnych oraz poszczególnych wymogów dotyczących obowiązków opiekunki. Dlatego może dojść do tego, że pozornie „dobra sztela” okazuje się miejscem bardzo trudnym do zaakceptowania.

opiekunka w Niemczech

Na co zwracać uwagę i jak znaleźć dobrą sztelę?

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów związanych ze zleceniem. Już podczas rekrutacji możemy poprosić naszego koordynatora o dodatkowe informacje odnośnie do pracy, która jest nam proponowana. Pamiętajmy, że praca w opiece związana jest z przebywaniem z osobą starszą przez całą dobę. Opiekunka mieszka w obcym domu przez kilka tygodni (praktycznie bez żadnego dnia przerwy). Dlatego tak ważne jest, aby doprecyzować warunki, jakie panują na szteli – jeszcze przed wyjazdem.

Możemy dodatkowo dopytać o to, gdzie będziemy mieszkać, czy mamy dostęp do łazienki, jak wygląda kwestia zaopatrywania nas w żywność, jakie warunki mieszkalne panują na zleceniu, jakie choroby stwierdzono u podopiecznego. Do kwestii istotnych należy również potwierdzenie, że możemy liczyć na pomoc rodziny i czy mamy zapewniony czas wolny.

Ustalmy z agencją pracy dokładne informacje dotyczące miejsca zlecenia, dopytajmy, czy firma zatrudnia lub współpracuje z koordynatorami w Niemczech. Dowiedzmy się, czy istnieje alarmowy numer, na który można dzwonić w razie jakichkolwiek problemów. Z pewnością będzie nam łatwiej, jeśli podopieczny ma dodatkowo zapewnione wsparcie pielęgniarek. W wielu przypadkach bardzo schorowane osoby starsze otrzymują dodatkową pomoc pielęgniarską. Oznacza to, że dwa lub trzy razy dziennie dedykowana osoba odwiedza seniora po to, aby go zbadać, a czasem też zadbać o jego higienę osobistą lub zabrać na spacer. Tego typu pomoc może być ogromnym wsparciem dla opiekunki.

opieka nad seniorem

Oferty pracy a dobra sztela — na co zwracać uwagę

Opieka nad osobami starszymi jest bardzo popularnym zajęciem. W związku z tym pojawia się wiele ofert pracy – często bardzo zachęcających. Zdaniem wielu opiekunek ich atrakcyjność uzależniona jest od proponowanych zarobków. Niestety, wartościowanie zlecenia jedynie przez aspekt finansowy może okazać się złudne. Zdarza się, że mimo satysfakcjonujących zarobków opiekunki trafiają do miejsc, w których nie czują się dobrze. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, wybór najlepszej szteli jest kwestią indywidualną. Nie każdemu najbardziej zależy na aspekcie finansowym. Niektóre opiekunki cenią sobie spokojniejsze, mniej wymagające zlecenia. Przed podjęciem decyzji warto wybrać kilka ofert pracy i dopytać rekrutera lub koordynatora o kwestie opisane na początku artykułu. Ostateczną decyzję o tym, czy sztela jest dla nas dobra i czy proponowane oferty pracy są godne uwagi, należy podjąć na podstawie zgromadzonych informacji.

Wiele osób jeszcze przed podjęciem takiej pracy robi sobie listę, na której zaznacza pytania lub ważne argumenty. Po zgromadzeniu wszystkich informacji można podjąć bardziej świadome, a przez to lepsze decyzje.

zadowolona opiekunka

 

Dobra sztela z dobrą agencją opiekunek

Opiekunki, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pracą w branży związanej z opieką seniora, mają obecnie dużo większy wybór niż jeszcze kilka lat temu. Poszczególne agencje bardzo cenią sobie zaufane oraz doświadczone osoby. Współpraca ze sprawdzoną firmą, która istnieje na rynku pracy co najmniej kilka lat, jest bezpieczniejszą opcją niż próbowanie swoich sił z ofertami prywatnymi (które często oznaczają pracę na czarno). Pracując w agencji, możemy liczyć na ubezpieczenie oraz normowany czas zlecenia. Wynagrodzenie wypłacane jest zgodnie z umową, a dodatkowo mamy zapewnioną pomoc koordynatora w razie jakichkolwiek problemów na szteli.

Pamiętajmy jednak, że agencje opiekunek posiadają wiele informacji, lecz nie zawsze są w stanie rozwiązać wszelkie niedogodności na zleceniu. Możemy jednak poprosić o dodatkową pomoc i negocjować z rodzinami osób starszych ważne dla nas kwestie. To czy dobrze będzie nam się pracowało, w dużej mierze zależy też od nas samych.

Czym jest zatem dobra sztela? Zazwyczaj jest bezpieczną, dobrze zorganizowaną oraz w miarę spokojną posadą, na którą świadomie decyduje się opiekunka osób starszych. Tak jak już wspominaliśmy, ocena tego, czy dane zlecenie jest dobre, czy nie, jest kwestią bardzo indywidualną. Wynika ono z warunków pracy, ale też podejścia, doświadczenia oraz predyspozycji osoby zainteresowanej.