Jak ważne jest odpowiednie żywienie osób starszych?
Odpowiednio skomponowana dieta to jeden z filarów zdrowego stylu życia. Tak samo dieta osób starszych nie powinna więc być bagatelizowana. Właściwie dobrane składniki odżywcze pomagają w zwiększeniu odporności. Mają też wpływ na kondycję kości. Mogą też pomóc w ograniczeniu ryzyka zawału przy chorobach serca.
Osoby starsze często borykają się z cukrzycą czy nadciśnieniem. W tych schorzeniach właściwy dobór pokarmu także jest kluczowy. Ważne jest, by zapoznać się z kondycją zdrowotną podopiecznego i wiedzieć, co powinien, a czego kategorycznie nie może jeść.
Apetyt seniora a dieta osób starszych
Opiekunka musi zdawać sobie sprawę, że zapotrzebowanie kaloryczne w diecie osób starszych jest nieco niższe niż w przypadku osób młodszych. Nic w tym dziwnego – metabolizm zwalnia. Również aktywność seniorów jest zdecydowanie zmniejszona.
Seniorzy często mają też ograniczony apetyt. Dzieje się tak między innymi dlatego, że jedzenie kojarzy im się z pewnym dyskomfortem. Wpływa na to suchość w ustach, protezy zębowe czy ubytki raczej. Wszystko to ogranicza przyjemność płynącą z jedzenia. Osłabienie węchu i smaku również wpływa na wrażenia ze spożywania posiłków.
Jak przekonać do zdrowej diety osobę starszą?
I nie tylko do zdrowego, ale i bardziej regularnego? Na pewno przyda się zadbanie o urozmaicenie, a także aspekt wizualny podawanych posiłków. Warto wykazać odrobinę kreatywności, by przemycić cenne składniki odżywcze w każdym posiłku. Dieta dla osób starszych nie musi być nudna!
Zwracać też trzeba uwagę na upodobania kulinarne osoby starszej. Jeśli zmierzają one w kierunku nie do końca zdrowego jedzenia, należy podsuwać jej nieco zdrowsze wersje ulubionych potraw. Dieta dla osoby starszej powinna zawierać sporo warzyw i owoców.
Dieta dla osób starszych – zalecane potrawy:
- soki owocowe i warzywne,
- przeciery,
- zupy,
- chude mięso,
- nabiał bogaty w wapń (co jest ważne dla kości),
- lekkostrawne węglowodany.
Warto też sobie starszej uświadomić, jak ważne dla ich samopoczucia jest przyjmowanie odpowiednio skomponowanych, zdrowych posiłków. Jedzenie jest dla naszego organizmu paliwem, bez niego trudno o energię i siłę do pokonywania codziennych trudności.
Ponadto, ze względu na to, że osobom starszym często brakuje właściwej ilości witamin i minerałów, dobrze byłoby, po konsultacji z lekarzem, wdrożyć suplementację. Szczególnie częste są niedobory witamin A, C, D, E, B6, B12 i kwasu foliowego. Odpowiedni preparat muliwitaminowy dedykowany seniorom mógłby bardzo pomóc.
Zasady żywienia osób starszych:
- Mało ale często, czyli około 5 posiłków, to ilość optymalna. Seniorowi łatwiej będzie je zjeść oraz odpowiednio strawić. Jest to również szczególnie ważne w przypadku tych podopiecznych, których trzeba karmić.
- Dbanie o właściwą liczbę płynów!
- Posiłki powinny mieć w miarę rozdrobnioną formę, by podopiecznemu łatwiej było je zjeść.
- Jeśli senior nie lubi jeść sam, warto zaproponować mu wspólne posiłki.