SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Dlaczego warto wyjeżdżać z agencją do opieki w Niemczech?

Praca w Polsce jest coraz łatwiej dostępna. Pojawiają się nowe wakaty, płaca też nie jest najgorsza. Polskim zarobkom daleko jednak do tych, które można zdobyć chociażby za naszą zachodnią granicą. Nic zatem dziwnego, że wielu rodaków decyduje się podjąć tam zatrudnienie. Szczególnym uznaniem cieszy się praca w opiece w Niemczech. Zdarza się również, że do wyjazdu zmusza nas aktualna sytuacja życiowa. Niezależnie od powodów wyjazdu pojawia się pytanie: jechać samemu czy zacząć współpracę z agencją? Dziś postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Na co zwrócić uwagę przed podjęciem pracy w opiece

Zdecydowałaś się – chcesz wyjechać do pracy w opiece nad osobami starszymi. Zanim jednak wyruszysz w drogę do Niemiec, dobrze jest podszkolić się z obcego języka. Im lepiej będziesz posługiwać się niemieckim, tym sprawniej dogadasz się z podopiecznym i jego rodziną. Już komunikatywna znajomość języka pozwoli Ci poczuć się swobodniej. Dzięki temu będziesz mogła spokojnie załatwiać sprawy związane z opieką nad seniorem. Bez problemu zrobisz zakupy, wyślesz list na poczcie czy zadzwonisz do lekarza. Da Ci to pewność, że poradzisz sobie w każdej, nawet trudnej sytuacji.

praca opiekunki w Niemczech

Opiekun osoby starszej powinien też posiadać kilka ważnych cech charakteru. Najważniejsza z nich jest cierpliwość, a także wyrozumiałość. Warto też umieć zachować spokój i być życzliwym niezależnie od tego, co przyniesie dzień. Opieka nad osobami starszymi to trudne i pełne wyzwań zadanie. Często zdarza się, że podopieczni są marudni czy w złym humorze. Cierpią też na różne schorzenia, które w mniejszym lub większym stopniu ograniczają ich samodzielność. Wymienione wcześniej cechy ułatwiają codzienną pracę i pomagają zrozumieć zachowania i samopoczucie seniora.

Praca w opiece w Niemczech –  dlaczego nie na czarno

Wiele opiekunek osób starszych to urodzone organizatorki. Lubią mieć wszystko pod kontrolą, dlatego same wyszukują sobie rodzinę niemiecką, załatwiają transport i wszelkie formalności. Jest to jednak opcja jedynie dla tych, którzy znają bardzo dobrze język niemiecki, mają spore doświadczenie, są zorientowane w prawie niemieckim i w tamtejszym rynku pracy. Ale nawet i one mogą natrafić na problemy nie do przeskoczenia. Nigdy bowiem nie wiadomo, na jaką rodzinę się trafi, pracując prywatnie. Często poszukiwania trwają bardzo długo, a jak wiadomo, w tym zawodzie czas to pieniądz. Niekiedy trudno też samodzielnie rozeznać się w zawiłościach umów. Na dodatek może się zdarzyć, że nie zostanie Ci wypłacone całe należne wynagrodzenie. Co ważne – Ty ponosisz wszelkie koszty związane z prowadzeniem działalności, a w razie problemów jesteś zdana tylko na siebie.

Druga, nie raz wybierana opcja pracy w opiece w Niemczech to praca na czarno. Według zwolenników tej formy zatrudnienia można zarobić więcej, niż na legalnej umowie. Dlatego decydują się na nią osoby, które z różnych przyczyn nie mogą pracować legalnie. Warto jednak wiedzieć, że tego typu praca jest łamaniem prawa, zarówno polskiego, jak i niemieckiego. Bez podpisania umowy nie można pracować, a jeśli ktoś się na to zdecyduje, popełnia poważne przestępstwo. Jeśli opiekunka pracuje na czarno, grozi jej wysoka grzywna, zakaz podejmowania zatrudnienia albo nawet wydalenie z kraju. Rodzina też może okazać się nieuczciwa. Jeśli bowiem nie masz umowy, to pracodawcy nie są zobowiązani do wypłacenia Ci wynagrodzenia.

opiekunka w Niemczech

Do pracy w opiece w Niemczech najlepiej wyjechać z agencją

Jeśli chcesz więc zadbać o swoje bezpieczeństwo, a ponadto mieć spokojną głowę, dobrym wyjściem będzie nawiązanie współpracy z agencją opiekunek. Specjaliści zajmą się wyszukaniem dla Ciebie idealnej rodziny oraz sporządzą umowę po polsku. Nie będziesz więc musiała korzystać ze słownika podczas jej czytania. Dodatkowo wiele agencji, w tym Veritas, oferuje darmowy przejazd na miejsce zlecenia i z powrotem. To po stronie firmy leży odprowadzanie podatków. W razie problemów masz zapewnioną pomoc koordynatora – nikt nie zostawi Cię samej w kłopotach. Tak samo w przypadku, gdy zdarzenie losowe nie pozwala Ci zostać na szteli. Agencja zorganizuje powrót i opiekunkę na zastępstwo.

Praca w opiece w Niemczech powinna być przede wszystkim bezpieczna. Profesjonalne agencje dobrze o tym wiedzą, dlatego starają się zapewnić opiekunkom komfort pracy. Możesz więc być spokojna o swoje wynagrodzenie i o uczciwość rodziny seniora. Każde ogłoszenie jest dokładnie opisywane. Jeśli warunki na miejscu odbiegają od tego, co było w opisie, masz prawo interweniować. W każdej sprawie związanej ze zleceniem pomoże Ci Twój koordynator. Jeśli pomaga Ci w formalnościach, możesz na niego zawsze liczyć, pyta o to, czy dojechałaś bezpiecznie i jak Ci się pracuje – to doskonale trafiłaś. Z pewnością będziesz zadowolona z podjętej z taką agencją współpracy.