Opiekunka za granicą musi wykazywać się siłą i empatią. Te dwie cechy niejednokrotnie są podkreślane w ofertach pracy dla opiekunek osób starszych. Niejednokrotnie bowiem wzięcie się w garść oraz umiejętność wczucia w sytuację podopiecznego są kluczem do zbudowania dobrym z nim relacji.
W życiu codziennym jednak opiekunka musi niejednokrotnie wykazywać anielską cierpliwość nie tylko w stosunku do seniora, ale również jego rodziny. Jest to zarówno mąż, żona czy inny bliski mieszkający wraz z osobą starszą, jak i rodzina, która mieszka osobno. Dobre relacje z rodziną seniora bywają kluczem do poczucia komfortu z obydwu stron.
Czasem bywa tak, że oczekiwania seniora lub jego reakcje na opiekunkę bywają negatywne, mimo, iż ta wykonuje swoją pracę wręcz wzorowo. Bywa też tak, że próbuje on na swojej opiekunce przeforsować obowiązki, których z całą pewnością nie ma w umowie.
Pierwsze kroki opiekunki za granicą
Oczywiście, jak w każdej innej relacji liczy się pierwsze wrażenie, ale i czysta karta, jaką daje się drugiej stronie. Opiekunka osób starszych musi jednak pamiętać, że w domu seniora wykonuje pracę. Tak więc owszem, powinna być grzeczna, wyrozumiała i odpowiedzialna, ale w żadnym wypadku nie powinna dawać się wykorzystywać.
Podstawą pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech musi być umowa, określająca prawa i zakres obowiązków. Powinna być respektowana i szanowna przez obydwie strony. Dzięki temu opiekunka za granicą może być pewna swojej pozycji oraz swoich praw.
Jaki typ relacji z rodziną seniora może mieć opiekunka?
Opiekunce osoby starszej nie wolno zapominać, że nawet jeśli z seniorem i jego rodziną będzie łączyć ją silna więź, to nadrzędnym stosunkiem jest tu pracodawca – pracownik.
Oczywiście zdania co do tego są podzielone. Są opiekunki, które uważają, że senior i jego bliscy to ichdruga rodzina. Wiele opiekunek i opiekunów odradza jednak aż takie zaangażowanie. Według nich nadmierne przywiązanie można przypłacić depresją. Zwłaszcza wtedy, gdy dojdzie do jakichkolwiek nieporozumień. Wówczas może okazać się, że przywiązanie było bardzo jednostronne. Wiele opiekunek uczucia radzi zachować dla swoich bliskich, zaś w pracy zachować pełen profesjonalizm.
Są oczywiście opiekunki, których zdanie jest zdecydowanie inne. Uważają, że przyjacielska więź bardzo pomaga w pracy. Rodzina jest wówczas zdecydowanie lepiej do opiekunki nastawiona i bardziej skora do pomocy. Jest to według nich również większa szansa na to, by w jednym miejscu pozostać przez dłuższy czas.
Opiekunka za granicą a relacja z rodziną – jak powinno to wyglądać?
Nie ma jednego, oczywistego przepisu. Są jednak pewne zasady, dzięki którym na pewno można znaleźć upragniony złoty środek. Podstawą relacji z rodziną i podopiecznym powinien być obustronny szacunek i chęć zrozumienia. Opiekunka z pewnością powinna pozostać nastawiona przyjaźnie, ale wciąż jednak w pełni profesjonalnie.
Zbyt duża pobłażliwość nie jest wskazana. Czasem opiekunka osoby starszej musi postawić się i okazać stanowczość. Najczęściej taki wymóg istnieje w sytuacji, gdy działa w intencji dobra seniora, choć wbrew jego chęciom (na przykład wyciągając seniora-lwa kanapowego na spacery), lub wyjaśniając z rodziną ewentualne niejasności w kwestii obowiązków.
Niemniej jednak ważne jest, by relacje z rodziną seniora były budowane na bazie wzajemnego zrozumienia i sympatii od samego początku. Wówczas na pewno obronną ręką można wyjść z niejednej “burzy”.