Zaparcia to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, które dotykają osoby w podeszłym wieku. Kłopoty z trawieniem potęgują się, układ pokarmowy spowalnia pracę, a co za tym idzie, drastycznie spada komfort życia seniora. Nieleczone dolegliwości prowadzą nie tylko do dyskomfortu, ale także do rozwoju chorób jelita grubego, a w konsekwencji – nawet i nowotworu. Jak zlikwidować zaparcia u seniora? Poznaj najskuteczniejsze, domowe sposoby na zaparcia u osób starszych.
Zaparcia u osób starszych – czym są?
O problemie zaparcia mówić można wówczas, gdy treść pokarmowa zalega w jelicie do dwóch-trzech dni, a proces wypróżniania przysparza bolesnych problemów. Obstrukcja oznacza kilkudniowe przerwy w oddawaniu stolca. Towarzyszą jej nieprzyjemne objawy w postaci:
- wzdęć i gazów,
- poczucia pełności,
- bólów głowy,
- niesmaku w ustach.
Jeśli szukasz sposobów na zaparcia u starszych osób, forum opiekunów dla seniorów może przynieść Ci nieco podpowiedzi. Poszukaj samodzielnie odpowiedzi na pytania, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skontaktuj się z lekarzem i zaczerpnij profesjonalnej porady.
Zatwardzenie u starszej osoby – przyczyny
Przyczyny zaparć są różne i nie zawsze związane z poważną chorobą. Metabolizm u osób starszych spowalnia, tak samo częstotliwość wypróżnień – i jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak sytuacja trwa nieprzerwanie przez kilka dni i powtarza się regularnie, potrzebna będzie pomoc. Aby uaktywnić układ pokarmowy, często wystarczają domowe sposoby na zaparcia u osób starszych, bez konieczności wprowadzania środków farmakologicznych.
- Nieprawidłowa dieta – to najczęstsza przyczyna zaparć u większości osób zaparcia. Winę ponosi tu niska zawartość błonnika w diecie, mała ilość spożywanej wody, obecność fast food’ów i słodyczy,
- Brak ruchu – niedostateczna ilość ruchu, w szczególności wśród seniorów leżących, prowadzi do spowolnienia funkcjonowania układu pokarmowego,
- Przyjmowane leki – zaparcia często są skutkiem przyjmowania leków, np. uspokajających, przeciwzapalnych czy przeciwpadaczkowych. O dziwo, również środki na przeczyszczenie, zażywane długofalowo, prowadzą do obstrukcji,
- Choroby – zatwardzenie często wywołane jest innymi chorobami, które dotknęły seniora. Zazwyczaj związane jest z układem pokarmowym, np. zapaleniem jelita grubego, jednak częstym powodem zaparć jest cukrzyca, mukowiscydoza, choroby układu nerwowego czy otyłość,
- Stan psychiczny – depresja czy stres to przypadłości, które powodują problemy z wypróżnianiem.
Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych
Jak zlikwidować zaparcia u osób starszych? Jest kilka prostych sposób, aby pozbyć się nieprzyjemnego problemu. Zanim sięgniesz po radykalne rozwiązania, sprawdź naturalne metody zapobiegania obstrukcji.
Zmiana diety
Aby zapobiec nawracającym problemom z układem pokarmowym, należy dbać o odpowiednią dietę. Przy zaparciach u osób starszych najważniejsza jest obecność błonnika. Surowe owoce i warzywa wraz ze skórką skutecznie wspomagają pracę układu pokarmowego. Do diety seniora wprowadź pieczywo pełnoziarniste, otręby, grubą kaszę. Zadbaj o obecność produktów mlecznych w postaci kefirów, które stanowią naturalny prebiotyk, doskonały dla flory bakteryjnej jelit. Pamiętaj, że szczególnie przy diecie bogato-błonnikowej należy spożywać duże ilości wody. W innym wypadku problem z zaparciami może się pogłębić.
Zwiększenie aktywności ruchowej
Jeśli senior jest sprawny, warto zaangażować go w jakąkolwiek aktywność fizyczną. Mogą to być spokojne spacery na świeżym powietrzu. Kilkadziesiąt minut wystarczy, aby pobudzić organizm do sprawnego funkcjonowania. Zachęć seniora do działania – brak ruchu zauważalnie przyspiesza procesy starzenia się organizmu.
Nieco trudniej leczy się zaparcia u osób starszych leżących, które nie mogą pozwolić sobie na żadną dawkę ruchu. W takim przypadku warto zdecydować się na rehabilitację, która poprawia jakość funkcjonowania organizmu. Jeśli i taka forma aktywności fizycznej nie jest możliwa, postaw na masaż brzucha i ciepłe okłady, które pobudzają jelita do działania.
Środki farmakologiczne
Jeśli mimo zastosowania wszelkich naturalnych sposobów zatwardzenie u starszej osoby nie ustępuje, niezbędne może okazać się wprowadzenie środków farmakologicznych. W każdej aptece znajdziesz pomoc w postaci ziół, preparatów poślizgowych, środków pobudzających pracę jelita grubego lub zmiękczających stolec. Pamiętaj jednak, że po te sposoby na zaparcia u osób starszych należy sięgać w sytuacjach kryzysowych – jelito grube przyzwyczaja się do wszelkich środków farmaceutycznych i rozleniwia, ostatecznie pogarszając problem.
Sposoby na zaparcia u starszych osób – jak działać skuteczne?
Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych najczęściej przynoszą oczekiwany rezultat. Jeśli powyższe metody nie są skuteczne lub ich stosowanie nie poprawia sytuacji długotrwale, zaproponuj seniorowi wizytę u specjalisty. Być może niezbędne okaże się wykonanie badań, które wskażą konkretny problem. Dzięki temu lekarz będzie w stanie dobrać pomoc do konkretnego przypadku. Bez prawidłowej diagnozy podjęte działania mogą okazać się bezcelowe.
Jeśli pracujesz jako opiekun osób starszych, zwróć szczególną uwagę na funkcjonowanie układu pokarmowego seniora. Jeśli ma skłonności do zaparć, pomóż mu poradzić sobie z tym problemem, aby podnieść jakość jego życia. Dieta osób starszych przede wszystkim powinna być lekkostrawna, bogata w błonnik i duże ilości płynów. Pilnuj regularności podawania posiłków, a w miarę możliwości dbaj o jego aktywność ruchową.