SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 537 979 589 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Edukacja w Niemczech

Niewiele z nas o tym wie, ale Niemcy były pierwszym krajem, który wprowadził obowiązek edukacji. Odpowiadają za nią władze landów i dla każdego z nich inne sposoby nauczania, rodzaje szkół czy warunki egzaminów. Edukację rozpoczyna się w Niemczech w wieku 6 lat i trzeba w niej uczestniczyć kolejnych 9 (w niektórych landach 10) lat. Co do zasady, od najniższego do najwyższego szczebla edukacji, jest ona darmowa.

Edukacja – typy szkół

W wieku dziesięciu lat, na podstawie poziomu uzdolnienia, dzieci mogą trafić do jednego z trzech rodzajów szkół: Gymnasium, Realschule oraz Hauptschule. Mogą, ale nie muszą, ponieważ wiele osób twierdzi, że jest to zbyt młody wiek na faktyczną ocenę zdolności dziecka. W większości landów uczą się więc one razem aż do 10 klasy.

Realschule to szkoła, w której spory nacisk kładzie się na matematykę czy języki obce. Przygotowuje uczniów do zawodów związanych z handlem czy medycyną.

Hauptschule to odpowiednik naszych szkół zawodowych, przeznaczone są dla nieco mniej zdolnych uczniów. Nacisk kładzie się na rzemiosło i zdolności manualne.

Gymnasium jest najbardziej wymagającym typem szkoły, duży nacisk kładzie się tu także na samodzielną pracę w domu. Kształcenie jest nakierowane na dalszą edukację na uniwersytetach.

Po zakończeniu Gymnasium lub Gesamtschule uczniowie zdają niemiecki odpowiednik matury, Abitur. Jest on niezbędny, by mogli dostać się na studia. Duży nacisk kładzie się na odpowiednie zaplanowanie ścieżki kariery. Uczniowie mogą też korzystać z zajęć pozalekcyjnych, najczęściej oferowanych przez zewnętrzne organizacje.

Niemiecki styl nauczania

Niemiecki styl nauczania jest bardzo sformalizowany, a uczniowie poza lekcjami nie mają styczności z nauczycielami (np. Nie spotyka się raczej tego, że nauczyciel zaniepokojony uczniem dzwoni do rodziców, by o niego dopytać). Coraz częściej narzeka się też na zmniejszającą się dyscyplinę wśród uczniów. Jej źródeł upatruje się w coraz bardziej różnorodnym środowisku etnicznym i kulturowym Niemiec.

Po zakończeniu szkoły średniej uczniowie mogą kształcić się na uniwersytecie, bądź wybrać naukę połączoną z pracą (szkoła zawodowa). Dla osób spoza Niemiec zdobycie tam wyższego wykształcenia jest bardzo trudne.