Seniorzy, którymi trzeba się opiekować, często są schorowani i trudno im poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Dlatego opiekunka osoby starszej powinna wykazać się zrozumieniem, wrażliwością i empatią. Cechy te są bardzo ważne, przede wszystkim ze względu na rodzaj obowiązków. Podopiecznemu nieraz trzeba pomóc przy kąpieli czy korzystaniu z toalety. W codziennej pracy dobrze jest więc kierować się zasadami etycznymi, które pozwolą zyskać zaufanie seniora.
Czym jest etyka zawodowa w opiece?
Opieka nad seniorem wiąże się z obowiązkami, które nie raz zahaczają o bardzo intymną sferę życia podopiecznego. Warto więc dołożyć wszelkich starań, żeby zapewnić osobie starszej poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Przydadzą się tutaj wymienione już wcześniej cechy oraz kilka ogólnie przyjętych zasad etycznych. Czym jest etyka w zawodzie opiekuna? Mówiąc krótko, to normy i zasady moralne przyjęte ogólnie w społeczeństwie. Są one postrzegane jako właściwe, a co za tym idzie, konieczne do przestrzegania pewnych wartości. Etyka jest więc inaczej nazywana systemem moralności i służy do oceny postępowania człowieka. Natomiast etyka zawodowa obejmuje zasady postępowania na danym stanowisku pracy.
Jako opiekunka osoby starszej, masz bardzo wymagające zadanie. Może się zdarzyć, że Twój podopieczny będzie osobą bardzo schorowaną, w mocno podeszłym wieku, osłabioną i nieszczęśliwą. Twoja obecność może mu pomóc i sprawić, że na nowo zacznie cieszyć się życiem. Wystarczy, że będziesz kierować się w pracy zasadami etycznymi. Na co powinnaś zwrócić uwagę? Przede wszystkim na okazywanie szacunku podopiecznemu. Wzajemne poszanowanie sprawi, że wytworzy się między Wami więź oparta na głębokim zaufaniu. A stąd już tylko krok do prawidłowego rozwoju relacji senior-opiekun. Warto zatem nie skupiać się jedynie na wykonywaniu obowiązków, ale też na budowaniu porozumienia między Wami.
Tymi zasadami powinna się kierować opiekunka osoby starszej
Jeżeli chcesz, by podopieczny czuł się przy Tobie dobrze i bezpiecznie, przeczytaj ten akapit. Znajdziesz tu zestaw cech i zachowania, które pomogą Ci stworzyć przyjazną przestrzeń emocjonalną dla Ciebie i dla seniora.
-
- Szacunek: Wbrew pozorom wcale nie składają się na niego wyszukane gesty. Szacunek do podopiecznego można budować na drobiazgach, takich jak serdeczny uśmiech, uważne słuchanie i nie przerywanie wypowiedzi. Osoba starsza doceni też, gdy odniesiemy się z szacunkiem do jej własności oraz intymności. Szacunek to wreszcie kulturalny język, spokojny głos i pozytywne wypowiadanie się o innych.
- Empatia: w pracy opiekunki osób starszych jest wręcz nieoceniona. Umiejętność współodczuwania z seniorem, szczególnie schorowanym i cierpiącym, sprawi, że szybko nawiąże się między Wami porozumienie. Kierowanie się sercem, współczuciem i dobrem drugiej osoby jest najważniejszym zadaniem dla opiekunki.
- Wyrozumiałość: ta cecha jest bardzo ważna dla opiekunek osób starszych. Twój podopieczny może bowiem mieć inne poglądy, które należy uszanować. Unikaj pouczania czy prób przekonywania do swojego punktu widzenia.
- Życzliwość: ta cecha tez jest bardzo przydatna w opiece nad seniorem. Wystarczy serdeczny uśmiech, gotowość do pomocy i miły charakter, żeby podopieczny od razu Cię polubił. A dodatkowo życzliwość do innych sprawia, że praca opiekunki staje się przyjemniejsza.
- Poszanowanie prywatności seniora: jest to szczególnie ważne w chwilach, kiedy osobie starszej trzeba pomóc przy myciu albo korzystaniu z toalety. Każdemu człowiekowi należy się wtedy poszanowanie godności osobistej i prywatności. Informuj więc podopiecznego o tym, co zamierzasz zrobić. Dzięki temu poczuje się pewnie i bezpiecznie.
- Cierpliwość: w pracy opiekunki osoby starszej potrzebna jest duża doza cierpliwości. Tak samo jak Ty, podopieczny również może mieć gorszy dzień czy złe samopoczucie. Pamiętaj o tym, że senior inaczej reaguje na napotkany problem, niż Ty. Może być nieprzyjemny i opryskliwy, może też odmawiać współpracy w codziennych czynnościach. Zwykle takie zachowania są wynikiem choroby i towarzyszących jej emocji – nie bierz więc tych reakcji do siebie.
Etyka w zawodzie opiekunki: aspekt emocjonalny
Przestrzeganie norm i zasad etycznych w zawodzie opiekunki wiąże się głównie ze sferą emocjonalną. Szacunek i okazywanie zrozumienia skutkują nawiązaniem dialogu z podopiecznym oraz głębszą relacją. Postaraj się więc stworzyć atmosferę wzajemnego zaufania. Oczywiście niektóre sytuacje mogą być szczególnie trudne – jak na przykład higiena intymna. Dobra opiekunka potrafi sprawić, że senior zaufa jej całkowicie, niezależnie od tego, czy znają się trzy miesiące, czy tydzień.