SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Gdy senior odczuwa bóle. Jak pomóc podopiecznemu?

U osób w podeszłym wieku często zdarzają się dolegliwości bólowe. Nie należy ich jednak lekceważyć, mimo że wydaje nam się, iż są wynikiem starzenia. Z każdym bólem – czy to brzucha, kręgosłupa czy nóg – można i trzeba walczyć. Ich przyczyną mogą bowiem być przewlekłe choroby wieku starczego, które jeszcze nie zostały zdiagnozowane. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje bólu, jak wygląda ich diagnostyka i leczenie u osób starszych? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Rodzaje bólu występujące u starszych osób

Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów bólu, na który może cierpieć senior. Można je klasyfikować ze względu na źródło dolegliwości albo natężenie. Jeśli chodzi o przyczynę, odróżnia się bóle:

  • receptorowe – dochodzi do nich na skutek podrażnienia nerwów,
  • niereceptorowe – ich powodem jest uszkodzenie struktur układu nerwowego albo stały ucisk na nerwy,
  • psychogenne – tutaj przyczyna leży w psychice, a dokładnie w obniżeniu nastroju osoby starszej i w stanach depresyjnych, które mogą towarzyszyć starości.

ból nóg u starszej osoby

Ze względu na natężenie i czas trwania dolegliwości bóle dzielimy na:

  • ostre – krótkotrwałe, ale bardzo silne,
  • przewlekłe – o mniejszym natężeniu, trwające co najmniej trzy miesiące. Często są wynikiem rozwijającego się w organizmie schorzenia.

Każdy ból, niezależnie od jego charakteru, może być odczuwalny nieco inaczej. W grę wchodzi tutaj przede wszystkim odporność seniora na dolegliwości bólowe, a także jego podejście np. do lekarzy i leczenia. Dlatego jeżeli Twój podopieczny skarży się na ból, dobrze jest najpierw z nim porozmawiać, poznać jego punkt widzenia i ewentualne obawy. Następnym krokiem będzie umówienie się na wizytę u lekarza. Specjalista trafnie wskaże przyczynę bólu, dobierze odpowiednie lekarstwa i dopasuje leczenie. To pomoże poprawić komfort życia seniora.

Ból u seniora a choroby wieku starczego

Prawidłowa diagnoza lekarska sprawi, że specjalista szybko określi przyczynę bólu u podopiecznego i wdroży odpowiednie leczenie. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że diagnozowanie tego typu dolegliwości u osób starszych często jest trudne. Seniorzy uważają, że problemy z chodzeniem w starszym wieku są zupełnie normalne i nie czują potrzeby pójścia do lekarza. Na dodatek bagatelizują ból, gdyż są przekonani, że „w tym wieku musi boleć”. Zdarza się też, że ukrywają swoje cierpienie przed rodziną i opiekunką, nie chcąc ich martwić. A ból nóg u starszej osoby może wskazywać na chorobę przewlekłą, jak chociażby zwyrodnienia stawów czy cukrzycę.

Jak zatem reagować, kiedy masz podejrzenia, że Twojego podopiecznego coś boli? Najważniejsze jest obserwowanie go na co dzień, przy zwykłych czynnościach. Bóle mogą objawiać się grymasami na twarzy, na przykład przy wchodzeniu albo schodzeniu po schodach. Seniorzy cierpiący na różnorodne bóle często muszą się też przytrzymywać fotela czy blatu stołu przy wstawaniu. W takich sytuacjach warto zapytać osobę starszą, czy wszystko jest w porządku i czy nie potrzebuje pomocy. Jeśli widzisz, że problem się powtarza, dobrze będzie skontaktować się z rodziną podopiecznego i wspólnie przekonać go do wizyty u lekarza.

leczenie bólu u starszej osoby

Jak leczyć ból u starszej osoby

Leczenie bólu u seniora może przebiegać na różne sposoby, zależnie od rodzaju odczuwanych dolegliwości. Bardzo duże znaczenie ma indywidualna terapia: zarówno lekarstwa, jak i rehabilitacja. Najczęściej stosuje się farmakoterapię w postaci doustnych leków przeciwbólowych oraz żeli i maści. Dużą skuteczność ma również fizjoterapia. Przy bólach o podłożu psychogennym i tych trwających przez długi czas konieczna może się okazać także psychoterapia. Dzięki niej wyraźnie poprawia się stan psychiczny pacjenta.

Oprócz leczenia stosuje się też wiele sposobów na złagodzenie dolegliwości bólowych. Są to chociażby: rozgrzewające albo chłodzące okłady, masaże i ćwiczenia. W przypadku bólu uwarunkowanego psychicznie przyda się umiejętność relaksacji. Dobrym pomysłem będzie też zapisanie podopiecznego do grupy wsparcia osób, które zmagają się z podobnym problemem. Pamiętaj, że ból u seniora może być oznaką przewlekłej choroby wieku starczego, a niekoniecznie częścią procesu starzenia. Wiedząc o tym, szybciej można podjąć kroki prowadzące do wyleczenia.