SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Gość w dom, czyli jak zorganizować wizytę rodziny podopiecznego

Seniorzy w Niemczech, tak samo jak w Polsce, mają różną sytuację życiową. Nie wszyscy żyją samotnie – niektórzy mają rodzinę, znajomych i przyjaciół. Nic więc dziwnego, że chcą spędzać z nimi czas i wyczekują ich odwiedzin. Nie trzeba ku temu specjalnej okazji: imienin, urodzin czy świąt. Czasami wystarczy chęć rozmowy przy kawie. Niezależnie jednak od powodu spotkania, bliskich podopiecznego należy odpowiednio ugościć. Ty, jako opiekun osób starszych, możesz sprawić, by zarówno senior, jak i jego goście dobrze się czuli. Podać kawę i domowe ciasto, czy uraczyć zebranych kolacją? I czy w ogóle opiekun powinien to robić? Co należy tu do obowiązków opiekunki osoby starszej, a co nie?

Czy opiekun osób starszych powinien przyjmować gości seniora?

Zanim zaczniesz przygotowywać menu na wieczorną kolację dla gości, zastanów się, czy ich przyjmowanie na pewno należy do Twoich obowiązków. Według zapisów umowy powinieneś opiekować się jedynie swoim podopiecznym, nie jego rodziną i przyjaciółmi. Jednak Twoim obowiązkiem jest organizacja czasu wolnego seniora i zapewnienie mu aktywności, na jakie pozwala jego stan zdrowia. Można więc uznać, że przyjęcie dla bliskich osoby starszej jest właśnie rodzajem rozrywki. Jeśli więc rozmowy i spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi wpływają dobrze na samopoczucie seniora, śmiało możesz przejąć inicjatywę. Zapytaj, czy podopieczny chciałby, żebyś zaprosił jego dzieci, wnuki albo najlepszych przyjaciół. Zapewne będzie potrzebował pomocy w przygotowaniach albo chociaż asysty. Nie wszystko musi być dopięte na ostatni guzik – dla seniora najważniejszy jest kontakt z bliskimi.

opiekun osób starszych

Dania niemieckie i nie tylko – co warto przyrządzić

Gotowanie czy nakrywanie do stołu to tylko część przygotowań. Zapewne przed przyjęciem trzeba będzie również posprzątać, ale gdy robisz to regularnie, nie przybędzie Ci wiele obowiązków. Warto jednak przejść się po domu i sprawdzić, czy gdzieś na widoku nie leżą rzeczy osobiste podopiecznego, a jeśli tak, schować je do szafek. Dzięki temu mieszkanie będzie schludniejsze. Skup się przede wszystkim na pomieszczeniu, w którym będą goście.

Następnym krokiem jest zaplanowanie menu. Uwzględnij w nim charakter spotkania oraz porę, o której będzie się ono odbywać. Jeżeli w grę wchodzi popołudniowa kawa i herbata, wystarczy słodki dodatek. Możesz zaproponować, że upieczesz swoje popisowe ciasto i zakupisz ciasteczka. Natomiast wieczór to już pora na podanie kolacji. Zapytaj osobę starszą, jakiego rodzaju dania woli. Być może wystarczą mini kanapki, sałatka, warzywa? Dobrym pomysłem jest też kurczak albo ryba na ciepło, a także naleśniki czy placuszki w wersji na słono. Rodzinny obiad jest większym wyzwaniem, ale zawsze sprawdzi się szybka zapiekanka, gulasz mięsny czy potrawy z makaronu. Senior może mieć też swoje życzenia – gdy chce, żeby na stole koniecznie pojawiły się tradycyjne potrawy niemieckie, dobrze to uszanować. A jeśli nigdy ich nie gotowałeś, zawsze możesz poprosić podopiecznego o wskazówki. To doskonały element budowania więzi i zaufania.

rodzina podopiecznego

Opiekun osób starszych a przyjęcie dla rodziny podopiecznego

Seniorzy często czują się samotni. Zdarza się, że wielu bliskich im osób już nie ma, a postępujące objawy choroby sprawiają, że trudno im uczestniczyć w życiu społecznym. Rezultatem może być złe samopoczucie, a nawet stany depresyjne. Jeśli więc jest możliwość, aby zaprosić kogoś z rodziny lub znajomych, warto to zrobić. Dzięki takiej wizycie podopieczny poczuje się lepiej. Będzie miał okazję porozmawiać na tematy, które go interesują oraz, tak jak dawniej, aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym. Jeżeli senior przygotowuje przyjęcie razem z Tobą, na nowo będzie czuł się potrzebny i doceniony. Ty również możesz skorzystać na takim spotkaniu. To doskonała okazja do poćwiczenia języka, a także do poznania ciekawych zwyczajów niemieckich. Dzięki temu dowiesz się więcej na temat kraju i regionu, w którym przebywasz.

Pamiętaj, że Twoim podstawowym obowiązkiem jest opieka nad seniorem. Przygotowywanie przyjęcia to jedynie miły dodatek, którego opiekun osób starszych może, ale nie musi się podjąć. Jeżeli więc Twój podopieczny wymaga stałej uwagi i wsparcia, lepiej zrezygnować z tego pomysłu albo poprosić kogoś o pomoc. Porozmawiaj z gośćmi – może oni mogliby przynieść jakąś przekąskę czy potrawę? Zwłaszcza taką, którą podopieczny bardzo lubi. Przy okazji wyjścia do sklepu możesz kupić ciastka, cukierki i owoce. Będą dobrym dodatkiem do kawy. Powodzenia w organizowaniu przyjęcia!