SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Higiena osób starszych. Jak pomóc seniorowi?

Higiena jest czymś, co w naszej codzienności stanowi oczywistą rutynę. Szybki prysznic po ciężkim dniu, czy też długa kąpiel po męczącej podróży, to jeden z lepszych sposobów na mały zastrzyk energii.

lazienka seniora

Jednak higiena osobista osób starszych może być (i bywa) często zaniedbywana. Problemy higieniczne osób starszych często są wynikiem ograniczonych możliwości ruchowych osób starszych.  Wtedy z pozoru proste czynności sprawiają nagle bardzo dużo problemów. Mogą powodować również ból, więc w naturalnym odruchu, starsza osoba odrzuca czynności, które jej go sprawiają.

Należy mieć na uwadze, że im bardziej unieruchomiona jest osoba starsza, tym więcej pracy opiekunka musi włożyć w pomoc w higienie. Bywa to krępujące dla obydwu stron. Zwłaszcza gdy jest to higiena intymna osób starszych. Należy mieć jednak na uwadze, że zaniedbania na tym tle znacznie pogarszają komfort życia, a czasem również zdrowie seniora. Wtedy zadaniem opiekunki jest również i to, aby higiena i pielęgnacja osób starszych, którymi się zajmuje, nadal pozostawała na wysokim poziomie.

Kąpiel osoby starszej

Jeśli nasz podopieczny porusza się samodzielnie, to pomoc opiekunki ogranicza się do przygotowania przyborów toaletowych, oraz czasami w pomocy w bezpiecznym wejściu i wyjściu z wanny czy brodzika. Dobrze by zadbać, aby w łazience były specjalne uchwyty i antypoślizgowe dywaniki. Jeśli podopieczny jeździ na wózku, potrzebne są mu także podkładki i siedzenia do wanny, zaś opiekunka musi pomóc mu się na nich usadzić. Często wówczas również musi wspomóc go w myciu się.

higiena osob starszych

Jeśli podopieczny jest unieruchomiony w łóżku i obłożnie chory, to do zadań opiekunki należy codzienna pielęgnacja i mycie ciała. Używa się do tego miękkich gąbek oraz delikatnych środków myjących. Szczególną uwagę zwrócić też należy na okolice ciała, mające kontakt z wydzielinami fizjologicznymi.

Istotne jest również częste i regularne zmienianie pieluchomajtek – nie tylko zwiększy to komfort życia seniora, ale ochroni przed odparzeniami. Po umyciu ciało seniora należy dokładnie osuszyć i nasmarować tłustym kremem.

Higiena jamy ustnej osób starszych

Bardzo często nasi podopieczni, gdy pracujemy jako opiekunki osób starszych, nie mają już swojego uzębienia. Co należy o nich wiedzieć, by wspomóc seniora w prawidłowym dbaniu o protezę zębową?

Przede wszystkim należy pilnować, by nasz podopieczny nie nosił protezy całą dobę, lecz zdejmował ją na noc. Warto również zachęcać go do tego, aby czasem robił krótkie przerwy w ciągu dnia. Niezwykle ważne jest, aby poza wyjęciu protezy, była ona przechowywana na sucho.

szczoteczka do zebow

Natomiast po posiłkach protezę należy oczyścić specjalną szczoteczką. Nie może być ona zbyt twarda, by nie rysować protezy. Wskazane jest używanie specjalnych środków do czyszczenia protez. Nie tylko pozwalają one utrzymać protezę w czystości, ale również działają antybakteryjnie.

Ponadto raz na dwa tygodnie protezę należy umieścić w specjalnym roztworze antyseptycznym w celu jej dezynfekcji. Należy to robić również jeżeli w jamie ustnej przydarzy się jakaś infekcja.

Znajomość odpowiedniego słownictwa

Przed wyjazdem do Niemiec warto również odświeżyć sobie słownictwo związane z dbaniem o higienę osobistą. Zachęcamy do przejrzenia lekcji z serii „Niemiecki dla polskich opiekunek” odnośnie pomocy seniorowi w łazience.