SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Zarobki opiekunek w Niemczech - ile możesz zarobić?

Praca w opiece nad osobami starszymi cieszy się coraz większą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na emigrację zarobkową do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii. Czy powodem tej popularności są tylko wysokie zarobki opiekunek w Niemczech i innych państwach? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Ile zarabia opiekunka w Niemczech?

Praca w opiece senioralnej dotyczy często opiekunek, które posiadają doświadczenie w branży oraz pielęgniarek czy fizjoterapeutów. Osoby związane z branżą mogą znaleźć również zatrudnienie w domach spokojnej starości, hospicjach, klinikach rehabilitacyjnych lub szpitalach.

We wszystkich wymienionych przypadkach zakres obowiązków jest bardzo podobny, natomiast wynagrodzenie – już niekoniecznie. Zarobki opiekunek w Niemczech zależą od szeregu różnych czynników.

Biorąc pod uwagę predyspozycje do pracy opiekunki, stan podopiecznego oraz miejscowość w której osoba starsza mieszka – zarobki oscylują pomiędzy 1800 euro a 2600 euro miesięcznie. 

praca w opiece zarobki

Opiekunka osób starszych – wynagrodzenie

Należy podkreślić, że w opiece osób starszych na terenie Niemiec bardzo ważna jest znajomość języka. Im wyższy jest jego poziom, tym większa szansa na atrakcyjne wynagrodzenie. 

W interesie każdej osoby zainteresowanej wyjazdem do tego typu pracy powinno być zadbanie o podszlifowanie znajomości języka. Ważne jest to, aby potrafić komunikować się przynajmniej w stopniu dobrym. 

Doświadczenie w opiece, posiadane referencje, certyfikaty to kolejne atuty brane pod uwagę podczas rekrutacji. Warto również dodać, że zarobki opiekunki osób starszych w Niemczech zależą od stanu zdrowia podopiecznego. 

Ważnym aspektem, który powinien być brany pod uwagę, są również koszty utrzymania w miejscu zamieszkania podopiecznego. Zanim opiekunka w Niemczech wyjedzie do pracy, powinna sprawdzić, co ile kosztuje na terenie danego miasta czy landu. 

praca w opiece osoby starszej zarobki

Dodatki i potrącenia – ile zarabia opiekunka w Niemczech tak naprawdę?

Podczas szukania ogłoszeń w internecie często można trafić na informacje o bardzo wysokich zarobkach. Wspomina się również o wysokich składkach ZUS, dodatkowym ubezpieczeniu, darmowych kursach językowych itd. Dlatego zanim podejmie się decyzję o podjęciu zatrudnienia, warto zorientować się, jak to wygląda w kilku agencjach.

Wyjeżdżając do pracy w opiece senioralnej, mieszkamy w domu podopiecznego.

Warunki bywają różne, zdarza się, że jest to część budynku z osobnym wejściem. Niekiedy zaś do dyspozycji mamy mały pokój z łazienką do dzielenia z seniorem. Niezależnie jednak od standardu opiekunka nie powinna ponosić kosztów zamieszkania. 

Ważnym aspektem, który powinien być brany pod uwagę w wyborze agencji, jest wsparcie koordynatora, ilość dostępnych ofert oraz pomoc w dopełnianiu wszelkich formalności. 

Standardem powinien być również dostęp do wyżywienia w pracy opiekunki. Nie powinien on odbiegać od poziomu jakościowego jedzenia dostępnego dla podopiecznego. Każda opiekunka powinna mieć również możliwość zakupu indywidualnie dobranych, potrzebnych produktów. 

praca w niemczech opieka

Kto płaci za przejazd do Niemiec? 

Przejazd do pracy jest kolejnym ważnym kosztem branym pod uwagę w odpowiedzi na pytanie o zarobki opiekunek w Niemczech.

Ten aspekt nie jest w żaden sposób regulowany prawem, aczkolwiek w większości przypadków to rodzina podopiecznego pokrywa koszt przejazdu do Niemiec oraz powrotu. Często firmy ustalają jedną kwotę niezależnie od ceny dojazdu do miejsca pracy.

W wielu przypadkach to agencja organizuje taki przejazd, a opiekunka otrzymuję informację kiedy, gdzie i o której godzinie zostanie odebrana busem. 

Niestety, zdarzają się jeszcze agencje, które twierdzą, że to opiekunka powinna pokryć koszt dojazdu do pracy. Dlatego też przy pierwszej wypłacie może się okazać, że została ona pomniejszona o koszt przejazdu do Niemiec. 

Aby uniknąć tego typu rozczarowań, należy bardzo dokładnie czytać umowę, którą opiekunka podpisuje z firmą pośredniczącą. 

opieka niemcy zarobki

Dodatkowe potrącenia z wynagrodzenia

Bardzo często zdarza się, że opiekunka nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest odpowiedzialna za samochód którym jeździ u podopiecznego, albo sprzęt AGD i RTV z którego korzysta. W przypadku, kiedy coś zostaje zepsute z winy osoby pracującej w opiece, może ona być odpowiedzialna za pokrycie szkód. Dlatego warto ustalać takie kwestie z rodziną osoby starszej przed rozpoczęciem pracy. 

Mimo że nikt nie powinien wymagać pokrycia kosztów za szkody wyrządzone przez przypadek, warto pomyśleć nad wykupieniem ubezpieczenia OCA, które obejmuje wypłatę odszkodowania w przypadku wypadków niezależnych od nas.

Opiekunka osób starszych Niemcy – wynagrodzenie 

Analizując wiele aspektów, które powinny być brane pod uwagę, jeśli chodzi o zarobki opiekunki w Niemczech, stwierdzić można, że rodziny zamieszkałe w Bawarii są najhojniejsze.

We wspomnianej Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii średnia wynosi 2,3 tys. euro miesięcznie. Podobnie jest w Badenii-Wirtembergii. W przeliczeniu na polskie złote to około 115 tysięcy rocznie.

Opiekunka, która pracuje we wschodnich landach, może zarobić około 2000 euro miesięcznie. Najmniej zarabia się w Saksonii ( 1900 euro) nieco więcej w Berlinie ( 2100 euro). 

Są to jednak kwoty brutto, od których należy odjąć często wysokie niemieckie podatki i składki. 

piekunka-seniora-zarobki

Czy praca w Niemczech jako opiekunka jest opłacalna? 

Praca opiekunki w Niemczech nie należy do najprostszych. Bez wątpienia nie każdy też posiada predyspozycje do tego typu zatrudnienia. Nawet, jeśli taki rodzaj pracy nie wymaga od kandydatów specjalnego przygotowania zawodowego, to i tak przed podjęciem decyzji należy sprawdzić kilka informacji. Wiedza na temat zarobków opiekunki osób starszych w Niemczech jest jedną z najważniejszych.