Promienie słońca, na które wielu z nas czeka z utęsknieniem, dla niektórych osób mogą być kłopotliwe. Podczas gdy młodzi ludzie z przyjemnością opalają twarze, seniorzy kryją się w cieniu. Dla nich wystawianie się na promienie słoneczne nierzadko oznacza oparzenia, a także wysokie ryzyko nowotworów skóry. Letnia opieka nad seniorem powinna więc oznaczać również ochronę przed słońcem. Dowiedz się, w jaki sposób możesz pomóc podopiecznemu podczas słonecznych, letnich dni.
Witamina D3 a ochrona przed promieniowaniem UV
Dobroczynny wpływ witaminy D3 na organizm człowieka znany jest już od lat. To jedna z nielicznych witamin, której nie można dostarczyć za pomocą pokarmów. Wytwarza się ona poprzez wystawianie skóry na promienie słoneczne; oczywiście po przejściu przeróżnych procesów biochemicznych. Witamina D jest szczególnie ważna dla osób starszych, gdyż pomaga w leczeniu osteoporozy, zatrzymując wapń w organizmie. Jest też przydatna w cukrzycy, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Prawidłowy poziom witaminy D3 w organizmie poprawia też samopoczucie. Lekarze często zalecają jej suplementowanie osobom cierpiącym na sezonową depresję spowodowaną brakiem słońca.
Z drugiej jednak strony, chyba każdy z nas słyszał, że nadmierna ekspozycja na słońce i upał szkodzi zdrowiu. Dotyczy to w szczególności osób starszych, których skóra zmienia się wraz z wiekiem. Starzenie się skóry sprawia, że staje się coraz mniej elastyczna i napięta, a wystawianie jej na promienie słoneczne dodatkowo przyspiesza ten proces. Poza tym promieniowanie UVA i UVB przyczynia się do powstawania nowotworów skóry. Dlatego seniorzy powinni jak najskuteczniej chronić się przed słońcem.
Czy zatem da się połączyć ochronę przed promieniowaniem UV i jednocześnie dostarczać organizmowi witaminę D3? Jak najbardziej. Według najnowszych badań kremy z filtrem nie blokują całkowicie wytwarzania tej witaminy Nie ma zatem ryzyka niedoborów. Opieka nad seniorem w letnich miesiącach powinna więc obejmować jak najlepszą ochronę przed słońcem.
Opieka nad seniorem podczas wakacji
Letnie miesiące i piękna pogoda zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz. Wielu seniorów uwielbia spacery po parkach czy jednodniowe wycieczki. Podczas takich wypadów zadbaj szczególnie o ochronę przed słońcem. Zapakuj do torebki krem albo olejek do opalania z wysokim filtrem, najlepiej SPF50. Po jakimś czasie, gdy skóra podopiecznego przyzwyczai się do promieni słonecznych, można przejść na SPF30 (ale nie jest to konieczne). Także osoby z naturalnie ciemną karnacją mogą sobie pozwolić na niższy filtr. Ważny jest moment aplikacji kremu. Należy go nałożyć na 15-20 minut przed wyjściem z domu, a jeśli osoba starsza kąpie się w basenie czy morzu, powtarzać po każdym wyjściu z wody. Nakładając krem, nie zapominaj o delikatnej skórze uszu i dłoni. Po powrocie do domu można zaaplikować balsam chłodzący, który ukoi ewentualne podrażnienia.
Jak jeszcze chronić się przed słońcem? Zwróć uwagę na ubrania seniora. W letniej szafie powinny znaleźć się lekkie, przewiewne bluzki, koszule, spódnice, sukienki czy spodnie wykonane z naturalnych materiałów. Najlepiej, jeśli są w jasnych kolorach, gdyż takie barwy odbijają światło. Wbrew pozorom krótkie spodenki i rękawki mogą nie być najlepszym wyborem. Lekkie, długie rękawy i nogawki doskonale ochronią skórę przed słońcem. Pamiętaj też o czapce z daszkiem lub kapeluszu. Jeżeli upał jest nie do zniesienia, lepiej nie wychodzić w godzinach 11:00-16:00.
Wybierając się nawet na krótki spacer, pamiętaj o zabraniu butelki wody. Dzienne zapotrzebowanie na płyny wzrasta podczas upałów nawet do 3-4 litrów. Dodatkowo wysokie temperatury sprawiają, że organizm seniora traci elektrolity. Niedobór wody i składników mineralnych może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Rozwiązaniem będzie codzienne zjadanie owoców i warzyw bogatych w wodę oraz picie naturalnych soków. Wakacje powinny być bowiem dla seniora okazją do wypoczynku i oderwania się od codzienności – nie do martwienia się o swoje zdrowie.
Co za dużo, to niezdrowo, czyli jak szkodzi nadmiar słońca
Ze słońca można korzystać w bezpieczny sposób, trzeba to jednak robić rozsądnie. Nadmierna ekspozycja na promienie UV, zwłaszcza w podeszłym wieku, może skutkować groźnymi chorobami, ale nie tylko. Pod uwagę należy brać również możliwe odwodnienie organizmu. Wraz z potem senior traci cenne składniki mineralne, a to sprawia, że ciało nie może dobrze funkcjonować. W efekcie słońce, które miało poprawiać samopoczucie, przyczynia się do jego pogorszenia. Szczególnie narażone na skutki promieniowania są osoby chore na nadciśnienie tętnicze i powiązane z nim schorzenia. Promieniowanie UV może być też przyczyną innych poważnych chorób, jak czerniak, złośliwy nowotwór skóry.
Korzystając z dobrodziejstw letnich dni, pamiętaj więc o tym, by chronić podopiecznego przed słońcem. Spacerujcie po parku lub lesie, gdzie w każdej chwili można schować się w cieniu drzew. Róbcie przystanki w klimatyzowanych kawiarniach. Na przechadzki wychodźcie w godzinach porannych i późnym popołudniem, kiedy słońce nie jest już takie mocne. Sprawdź, jaki filtr do opalania (i nie tylko) będzie najlepszy dla osoby starszej i stosuj go regularnie. Dobrym pomysłem będzie wieczorne używanie kremu nawilżającego z witaminami A,C i E – odżywi zmęczoną upałem skórę. Opieka nad seniorem w upalne dni to też troska o jego wzrok. Na spacer załóż mu więc czapkę z daszkiem albo kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne. I koniecznie pamiętaj o zabraniu butelki z wodą.
Jak widać, niezależnie od wieku można cieszyć się słońcem i jego dobroczynnym działaniem. Warto jedynie pamiętać, żeby korzystać z niego z umiarem. Rozsądnie dawkowane promienie słońca stymulują produkcję endorfin i dodają energii. Wybierzcie się więc na bezpieczny, letni spacer!