Kiedy za oknem deszcz lub wiatr, trudno wyjść na spacer z podopiecznym. Wtedy konieczne jest uruchomienie kreatywności. Trzeba przemyśleć, jak spędzić wspólnie czas, żeby obie strony były zadowolone. Dobrym wyjściem są gry umysłowe, które poprawiają pamięć i koncentrację. Jak ćwiczyć mózg w podeszłym wieku? Oto kilka przydatnych porad dla Ciebie i Twojego podopiecznego.
Trening pamięci jest dobry dla mózgu seniora
Mózg, tak samo jak ciało, starzeje się wraz z wiekiem – i identycznie, jak ono, wymaga treningu. Kiedy należy zachować czujność? Pierwszą oznaką pogarszania się stanu mózgu jest utrata słuchu. Gdy zauważysz, że Twój podopieczny ma problem ze słyszeniem dźwięków, szczególnie na wyższych częstotliwościach, dobrze będzie umówić wizytę u lekarza. Drugim symptomem starzenia mózgu są wolniejsze odruchy oraz gorsza pamięć. Warto wiedzieć, że w podeszłym wieku człowiek porusza się i mówi nieco wolniej, a także słabiej zapamiętuje. Nie należy tego jednak traktować jak czegoś normalnego. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą seniorowi zachować sprawność umysłu mimo wieku.
Jak działa mózg człowieka? Jest to organ ważący 1,3-1,5 kg i składający się głównie z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. I choć może zabrzmi to dziwnie, produkuje on prąd elektryczny, który zasila zmysły ludzkie. Za jego wytworzenie odpowiadają komórki nerwowe, czyli neurony. „Kontaktują” się one między sobą, budując sieć powiązań zwaną neuroprzekaźnikami. Gdy neuroprzekaźnika nie ma, cierpią na tym konkretne funkcje mózgu. Przewody nerwowe w mózgu mogą się także kurczyć – odpowiada za to starzenie organizmu. Dochodzi wtedy do powiększenia ubytków płynu mózgowo-rdzeniowego, co powoduje tak zwane luki. Częstym powodem utraty neuronów jest demencja, choroba Alzheimera albo nawet choroba Parkinsona.
Kilka podpowiedzi, jak ćwiczyć mózg osoby starszej
Być może w miejscowości, w której mieszkasz, znajduje się miejsce spotkań dla seniorów. Dowiedz się, czy w ofercie są profesjonalne treningi pamięci prowadzone w grupach. To pomaga nie tylko ćwiczyć mózg, ale również wpływa na socjalizację osoby starszej i na jej poczucie przynależności społecznej. Na dodatek takie zajęcia poprawiają sprawność fizyczną, gdyż ich program uwzględnia ćwiczenia ruchowe.
Ćwiczenia pamięci krótkotrwałej są polecane osobom:
- po przebytym udarze mózgu,
- chorym na demencję lub Alzheimera,
- z chorobą Parkinsona.
Jednak nie każdy ma możliwość pójścia na zorganizowane treningi umysłu. Co wtedy zrobić? Jako opiekunka seniora spokojnie możesz ćwiczyć z nim w domu. Istnieje kilka prostych czynności, które pomagają w trenowaniu pamięci krótkotrwałej. Jednym z nich jest zapamiętywanie tego, co usłyszało się przed chwilą. Podczas słuchania radia lub oglądania telewizji zapytaj podopiecznego, o czym mówił przed momentem prowadzący program. Możesz też poprosić go o powtórzenie słów usłyszanej właśnie piosenki czy streszczenie przeczytanego artykułu. Dobrym pomysłem na to, jak ćwiczyć mózg, jest też zmiana codziennych nawyków. Zaproponuj podopiecznemu, żeby po dodaniu cukru do kawy zamieszał ją drugą ręką. Ciekawym ćwiczeniem na pamięć wzrokową jest zamiana miejsc różnych przedmiotów. Zanim jednak to zrobisz, zapytaj osobę starszą. Niektórzy seniorzy nie lubią, kiedy rzeczy przenoszą się na inne półki. Wywołuje to u nich dyskomfort, a w niektórych przypadkach nawet ataki paniki. Dlatego warto upewnić się, że podopieczny nie zareaguje gwałtownie.
Gry planszowe pomagają ćwiczyć mózg
Wymienione powyżej sposoby to nie wszystko. Jak jeszcze można trenować mózg podopiecznego? W bardzo prosty i przyjemny sposób – zorganizuj jemu i sobie… powrót do dzieciństwa. Mowa oczywiście o popularnych planszówkach, które będą doskonałym treningiem dla umysłu osoby starszej. Postaw na proste gry, oparte na zapamiętywaniu i kojarzeniu pewnych elementów. Idealne będą te wymienione poniżej.
Mozaika: polega na układaniu barwnych kompozycji z pojedynczych elementów. Można dać upust swojej kreatywności, poszukiwać nowych rozwiązań i bawić się w tworzenie. To doskonała rozrywka dla seniorów, którzy mają talent artystyczny.
Kolorowanki: w Internecie jest mnóstwo kolorowanek, np. mandali czy kwiatów. Możesz też kupić gotowe zeszyty czy albumy, z których podopieczny na pewno chętnie skorzysta. Taka aktywność nie tylko angażuje mózg, ale też wycisza, trenuje zręczność i sprawność manualną.
Memory: gra, którą zna niemal każdy. Chodzi o to, żeby odkrywać i łączyć w pary obrazki leżące do góry dnem. Jeśli więc szukasz sposobu na to, jak ćwiczyć mózg osoby starszej, to ta gra będzie idealna.
Oczywiście to nie wszystkie dostępne na rynku gry, które pomagają w treningach pamięci. To, jaką z nich wybierzesz, zależy od preferencji podopiecznego. Niektóre osoby wciąż są jeszcze na tyle sprawne umysłowo, żeby zagrać w szachy albo postawić pasjansa. Takie gry również są doskonałym wysiłkiem umysłowym – a do tego świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu.