SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Higiena psychiczna w pracy opiekunki osób starszych

Opieka nad osobami starszymi potrafi być bardzo obciążająca psychicznie. Praca ta nie ogranicza się do ośmiu godzin dziennie, ale polega na niemal całodobowym towarzyszeniu podopiecznemu. Seniorzy bywają schorowani i zgorzkniali, miewają wysokie wymagania i wahania nastrojów. Większość opiekunek jest również oddzielona od swoich rodzin. Z tych powodów dla każdej opiekunki osób starszych dobra kondycja psychiczna powinna odgrywać tak samo ważną rolę, jak jej zdrowie fizyczne. Higiena psychiczna opiekunki ma w końcu niebagatelny wpływ na świadczoną przez nią pracę i bezpośrednio na stan podopiecznego. W artykule przybliżymy czynniki najbardziej obciążające psychicznie w pracy opiekunki osób starszych, a także podpowiemy, jak sobie z nimi radzić.

higiena psychiczna opiekunki

Czynniki wpływające na higienę psychiczną w pracy opiekunki

Podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych oznacza zwykle czasową rozłąkę z rodziną i najbliższymi. Przyjęcie zlecenia i podróż w nowe miejsce, a także całkowita zmiana otoczenia mogą już na wstępie negatywnie wpłynąć na kondycję psychiczną opiekunki. Dlatego właśnie dbałość o dobrą higienę psychiczną w pracy opiekunki jest tak ważna, i to od pierwszych dni.

Sytuacji nie ułatwia też duża odpowiedzialność, która wiąże się z opieką nad drugim człowiekiem. Zdarza się, że seniorzy są poważnie chorzy, a praca z nimi wymaga dużego wysiłku fizycznego. Obserwowanie cierpiącego człowieka może dodatkowo przysporzyć zmartwień i wpłynąć na osłabienie kondycji psychicznej opiekunki. Ostatnim z czynników mogących negatywnie wpłynąć na dobre samopoczucie są nieporozumienia z rodziną seniora. Należy na takie aspekty zwracać uwagę i w miarę możliwości nie dopuszczać do tego typu stresujących sytuacji.

spacer

Higiena psychiczna w pracy opiekunki seniora – zasady

Przede wszystkim sugerujemy znalezienie sobie odskoczni od codziennych obowiązków. Każda z opiekunek ma zagwarantowany czas wolny. Aby nie skupiać się w stu procentach na swoich obowiązkach, warto znaleźć czas na swoje hobby, uprawiać sport, poświęcić się lekturze. Jeśli możemy cieszyć się całym dniem tylko dla siebie, wybierzmy się na wycieczkę, aby podziwiać okoliczne atrakcje turystyczne.

Dla utrzymania dobrej higieny psychicznej w pracy za granicą konieczne jest podtrzymanie stałego kontaktu z bliskimi. Na szczęście w dobie ogólnodostępnego Internetu nie stanowi to już problemu. Codzienne telefony na terenie Unii Europejskiej nie zrujnują nam budżetu, ponieważ zapłacimy za nie tyle, ile za połączenia krajowe. Regularnie możemy też przeprowadzać wideo-rozmowy przez komunikatory takie jak Skype, WhatsApp czy Messenger. Nie zapominajmy również, aby zaplanować sobie urlop, w trakcie którego możemy wrócić do Polski i spędzić czas z bliskimi lub zabrać ich na egzotyczne wakacje.

Czas spędzony z seniorem wcale nie musi być nudny. Jako kolejną z zasad higieny psychicznej proponujemy wspólne rozmowy, spacery czy oglądanie telewizji. Wszystko to może sprawić dużo radości zarówno podopiecznemu, jak i opiekunce. Ciekawą alternatywą może być również spróbowanie swoich sił w grach karcianych, planszowych czy choćby w układaniu puzzli. Oprócz dostarczenia świetnej zabawy wspomagają one również aktywność intelektualną seniora.

puzle

Jak poprawić kondycję psychiczną?

Oprócz wyżej wymienionych wskazówek warto również zadbać o dobry sen. Dla niektórych opiekunek może to być problem, ponieważ seniorom zdarza się budzić nocą i wytrącać je ze snu. W takich sytuacjach pomóc mogą drzemki w ciągu dnia. Zmniejszają one deficyt snu spowodowany nieprzespaną nocą. Brak odpowiedniej ilości snu może powodować rozdrażnienie, a także osłabienie uwagi i motywacji.

Aby zrozumieć swoje potrzeby, warto również lepiej poznać samego siebie. Poznanie i obserwacja czynników, które najbardziej wpływają na samopoczucie, jest pierwszym krokiem do ich kontroli. Jeśli zrozumiemy, co sprawia, że czujemy się lepiej albo gorzej, będziemy w stanie panować nad naszym nastrojem. Ponadto ważnym elementem jest pielęgnowanie pozytywnych myśli na swój temat. Bycie swoim najsurowszym krytykiem na pewno nie uczyni nas szczęśliwymi.

Jak poprawić kondycję psychiczną nawet w trakcie najtrudniejszych okresów? Aby poczuć się lepiej, warto czasem zrobić dla siebie. Taką małą nagrodą może być ulubiona przekąska, zabieg pielęgnacyjny, masaż czy drobny upominek. Te małe przyjemności potrafią skutecznie poprawić humor – nawet podczas najtrudniejszych dni.

gra w szachy

Higiena psychiczna w pracy opiekunki osoby starszej 

Dbanie o dobrą kondycję psychiczną jest bardzo ważne dla każdej z opiekunek. Należy szukać własnego sposobu na najskuteczniejszą formę redukcję stresu i poprawę nastroju. Unikajmy jednak używek, takich jak papierosy czy alkohol. Radzenie sobie z trudnościami z uśmiechem na ustach będzie dla naszego zdrowia dużo korzystniejsze niż wypalenie i depresja. Od teraz, z wiedzą o tym, jak dbać o zdrowie psychiczne, każdy wyjazd na zlecenie powinien upłynąć szybko, spokojnie i radośnie.