SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak dbać o protezę zębową seniora?

Z protezy zębowej, całkowitej albo częściowej, korzysta wielu seniorów. Jest ona doskonałym rozwiązaniem w przypadku sporych ubytków w uzębieniu (albo jego całkowitego braku). Warto wiedzieć, że produkowane obecnie materiały protetyczne są o wiele lepszej jakości, niż te sprzed kilkunastu lat. Łatwiej się je też zakłada i użytkuje. Jednak nowoczesna proteza zębowa wciąż wymaga odpowiedniego czyszczenia. Jak powinna wyglądać higiena protezy? Sprawdź!

Naturalne zęby i proteza zębowa – różnice w pielęgnacji

Dentyści są zgodni – zarówno naturalne zęby, jak i protezę zębową trzeba regularnie myć. Pielęgnacja sztucznych zębów różni się nieco od standardowej, ze względu na strukturę i materiał, z jakiego jest wykonana. Jako opiekunka osoby starszej powinnaś być świadoma tych różnic; w końcu to Ty będziesz asystować podopiecznemu przy myciu zębów. Własne zęby zaleca się myć dwa razy dziennie – rano i wieczorem. A jak wygląda to w przypadku protezy? Otóż sztuczną szczękę należy czyścić po każdym posiłku i używać w tym celu specjalnej szczoteczki oraz pasty. Jest to ważne, gdyż materiał służący do wyrobu protez jest bardziej delikatny, niż nasze naturalne szkliwo zębów. Zwykłe pasty mogłyby uszkodzić protezę zębową, gdyż zawierają składniki ścierające. Powstające w ten sposób mikrouszkodzenia są wymarzonym środowiskiem dla bakterii. Mogą też pojawiać się nieestetyczne przebarwienia. Proteza zębowa jest bowiem wykonana z miękkiego akrylu, co znacznie odróżnia ją od naturalnego szkliwa, które uważa się za najtwardszą tkankę w organizmie. Czym zatem czyścić sztuczne zęby? Stomatolodzy zalecają specjalne tabletki do higieny protez, które nie tylko myją, ale też zapobiegają osadzaniu się bakterii i grzybów.

Codzienna higiena protezy

Jeśli Twój podopieczny ma protezę od niedawna, warto wraz z nim zagłębić się w temat higieny. Zachęć go, żeby dbał o swoją sztuczną szczękę tak samo, jak o naturalne zęby. Protezę zębową powinno się myć regularnie i bardzo dokładnie. Dzięki temu będzie ona spełniała swoją funkcję przez długi czas. Ponadto senior uniknie nieprzyjemnych konsekwencji, jak podrażnienia, stany zapalne czy brzydki zapach z ust. Osoba nosząca protezę powinna też systematycznie odwiedzać dentystę i protetyka. Lekarz skontroluje stan sztucznych i naturalnych zębów, oceni kondycję dziąseł, a także przedstawi zalecenia. Nic jednak nie zastąpi codziennego, dokładnego mycia protezy. Należy to robić po każdym posiłku oraz wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Na noc najlepiej jest wyjąć protezę. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba starsza dopiero przyzwyczaja się do noszenia sztucznej szczęki.

Jeżeli w danej chwili podopieczny nie ma możliwości umycia protezy, niech wyjmie ją i przepłucze pod bieżącą wodą. Wieczorem przypomnij seniorowi, by wyczyścił sztuczną szczękę wyjątkowo dokładnie. Oboje pamiętajcie też, że proteza zębowa nie zwalnia osoby starszej z konieczności dbania o całość jamy ustnej. Gdy senior wieczorem wyjmie protezę, poproś go, by wyczyścił dziąsła, stałe zęby i język za pomocą miękkiej szczoteczki i delikatnej pasty. To pomoże usunąć resztki jedzenia oraz nagromadzoną płytkę bakteryjną. Podczas snu proteza powinna być przechowywana w suchym pojemniku – można takie kupić nawet w aptece. Dobrze, jeśli mają niewielkie otwory ułatwiające przepływ powietrza.

higiena protezy zębowej

Co pomoże wyczyścić protezę zębową?

Proteza zębowa powinna być czyszczona specjalistycznymi preparatami. Lepiej unikać mycia sztucznych zębów przypadkowymi produktami czy akcesoriami. W ten sposób można jedynie zaszkodzić protezie – pewne części mogą się zepsuć i tym samym skrócić jej żywotność. Jeśli Twój podopieczny dopiero zaczyna nosić sztuczną szczękę, poradź się lekarza. Specjalista podpowie, jakich płynów, tabletek i past używać. A jeżeli senior już jakiś czas ma protezę, sprawdź, jak ją myje i z czego korzysta. Być może potrzebne będą pewne zmiany. Na szczęście produktów do czyszczenia protez jest dużo i z pewnością znajdziesz coś, co będzie odpowiadało podopiecznemu.

Jak już wspominaliśmy, do mycia protezy zębowej nie należy używać zwykłych past, ale tych specjalnie do tego celu przeznaczonych. Oprócz pasty warto zainwestować w specjalną szczoteczkę do protez. Ma ona miękkie włosie, które nie uszkadza protezy, a także antypoślizgowy uchwyt i końcówkę czyszczącą do kremu mocującego. Od czasu do czasu dobrze jest też użyć tabletki albo proszku. Nalej do miseczki ciepłej (nie gorącej) wody, wrzuć tabletkę albo proszek i pozwól im się rozpuścić. W powstałym roztworze zanurz protezę i odczekaj kilka minut, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dopilnuj, by proteza zębowa była całkowicie zanurzona. Następnie wyjmij ją i opłucz pod bieżącą wodą, a na koniec wylej roztwór. Pamiętaj, żeby nie trzymać protezy w wodzie zbyt długo, gdyż może się uszkodzić.

Ważne: do mycia protezy nie używaj nigdy octu, alkoholu, mydła, wybielaczy ani innych detergentów. Nie wygotowuj jej też we wrzącej czy gorącej wodzie. W ten sposób możesz zniszczyć protezę, zmienić jej kształt, doprowadzić do powstania rys i ubytków. Nie mówiąc już o tym, że niektóre z tych substancji mogą być niebezpieczne dla zdrowia seniora.

opiekunka osoby starszej

Proteza zębowa a pomoc opiekunki

Zdarza się, że ze względu na stan zdrowia podopieczny nie może sam zadbać o swoją protezę. Wtedy obowiązek ten spada na opiekunkę. Jak powinno wyglądać mycie protezy zębowej? Podobnie, jak higiena naturalnych zębów. Poświęć na tą czynność minimum dwie minuty; nie skupiaj się jedynie na części naśladującej zęby, ale dokładnie wyczyść też kolorowy obszar protezy. Działaj w sposób delikatny, unikając nadmiernego nacisku i tarcia. Najlepszym sposobem jest czyszczenie sztucznych zębów nad umywalką wypełnioną wodą albo wyłożoną ręcznikiem. W ten sposób zamortyzujesz ewentualny upadek protezy.

Proteza zębowa, tak samo jak naturalne zęby, wymaga odpowiedniej higieny. Niezależnie od tego, czy proteza jest stała, czy tymczasowa, należy codziennie myć ją szczoteczką i pastą do protez. Co jakiś czas warto wypłukać sztuczne zęby w roztworze do czyszczenia protez zębowych. Pamiętaj, żeby nie używać do mycia przypadkowych produktów, a w razie wątpliwości poprosić o radę lekarza. Tak zadbana proteza zębowa będzie mogła służyć seniorowi przez długi czas.