SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak myć osobę starszą pod prysznicem?

Kiedy pytamy opiekunów seniorów, jaki obowiązek na szteli uważają za najtrudniejszy, niemal zgodnie odpowiadają: mycie podopiecznego. Jeżeli w łazience jest wanna ze specjalnym krzesełkiem, staje się to trochę łatwiejsze. Co jednak, jeśli do dyspozycji mamy tylko kabinę prysznicową, a senior niechętnie podchodzi do mycia się? Dziś sprawdzimy, jak myć osobę starszą pod prysznicem, by było to łatwiejsze dla obu stron. Zapraszamy do lektury!

Opieka nad seniorem a codzienna higiena

Zapewne nie raz zastanawiałaś się, jak często Twój podopieczny powinien brać prysznic. Odpowiedź – codziennie – nie wydaje się tak oczywista, jeśli senior nie chce się myć albo jest poważnie chory. Wiele opiekunek twierdzi, że prysznic dwa-trzy razy w tygodniu zupełnie wystarczy. Jednak zanim zredukujesz podopiecznemu ilość kąpieli, odpowiedz sobie na pytanie: jakbyś się czuła po jednym lub dwóch dniach bez mycia? Codziennie trzeba przemyć przynajmniej newralgiczne i najbardziej narażone na brud czy pot miejsca. Pamiętaj, że osoby starsze również mają potrzebę zachowania higieny. Jest to ważne dla ich poczucia komfortu, chociaż w podeszłym wieku czasami zdają się o tym zapominać.

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak myć osobę starszą pod prysznicem, skupimy się na przygotowaniach. Seniorzy lubią powtarzalność i rytuały; postaraj się więc, by stało się nim także codzienne mycie. Na samym początku przygotuj łazienkę. Powinna być bezpiecznym, przyjaznym miejscem, w którym podopieczny zechce przebywać. Kluczową kwestią jest więc przystosowanie kabiny prysznicowej do jego potrzeb. Przydatne będą uchwyty na ścianach, a także specjalny stołek pod prysznic dla seniora. Zadbaj też o jego komfort: ustaw temperaturę wody i otoczenia tak, aby była jak najbardziej optymalna. Bądź delikatna i taktowna; zwróć uwagę na zachowanie prywatności. Przed kąpielą zamknij drzwi łazienki i zasłoń okno.

Kiedy jest najlepszy czas na prysznic? Wszystko zależy od indywidualnego planu dnia seniora. Weź pod uwagę jego przyzwyczajenia, stan zdrowia i codzienne aktywności. Idealną porą na opiekę higieniczną wydaje się być wieczór. Wtedy podopieczny się wycisza, jest bardziej zrelaksowany, a kąpiel pomaga mu zasnąć. Są jednak osoby, które wolą poranny prysznic, po którym czują się odświeżone i gotowe na wyzwania dnia. Warto więc dopasować czas kąpieli do potrzeb i oczekiwań seniora. Pilnuj jedynie, by nie kolidował on z porami posiłków czy relaksu.

prysznic dla seniora

Wskazówki, jak myć osobę starszą pod prysznicem

Mycie podopiecznego pod prysznicem może być wyzwaniem – zwłaszcza jeśli ten ma problemy z poruszaniem się. Dlatego warto zrobić wszystko, by jak najbardziej ułatwić sobie tę czynność. Oto kilka urządzeń i akcesoriów, które pomogą Ci podczas kąpieli seniora:

  • antypoślizgowe maty pod prysznic,
  • uchwyty i poręcze montowane na ścianach łazienki i kabiny prysznicowej,
  • krzesełko lub taboret prysznicowy dla seniora,
  • słuchawka prysznicowa z regulacją (pomaga ustawić siłę i kierunek strumienia wody),
  • delikatna, miękka gąbka i naturalne kosmetyki.

Przygotuj sobie wszystkie pomoce nieco wcześniej, zanim zaprosisz podopiecznego do łazienki. W widocznym miejscu połóż miękki, bawełniany ręcznik, gąbkę, kosmetyki, szczoteczkę do zębów, pastę oraz kubek. Uszykuj także piżamę i szlafrok lub ubranie dla seniora.

Myjąc osobę starszą, bądź delikatna, taktowna i pełna szacunku. Jeśli jest taka możliwość, umyj seniorowi twarz i ręce przy umywalce. Dzięki temu będzie mógł pozostać dłużej w ubraniu i nie zmarznie. Pomóż podopiecznemu wejść do kabiny prysznicowej i umyj go dokładnie, ale sprawnie. Skup się na miejscach, w których zbiera się pot i zabrudzenia, a także na tych narażonych na odparzenia czy odleżyny. Myj delikatnie, nie pocieraj i nie uciskaj skóry za mocno. Na końcu umyj miejsca intymne, uprzedzając o tym wcześniej seniora. A jak często myć głowę? Jeśli osoba starsza chce, możesz robić to codziennie. Również podczas upałów codzienne mycie włosów jest wskazane. Jednak przez większość czasu wystarczy, jeśli umyjesz seniorowi głowę raz na dwa lub trzy dni. Dobrym pomysłem jest używanie daszka do mycia głowy, który zapobiegnie dostawaniu się wody i szamponu do oczu.

Obserwuj swojego podopiecznego. Jeżeli widzisz, że czuje się dobrze, nie przyspieszaj mycia za wszelką cenę. Gdy jednak senior daje Ci do zrozumienia, że sytuacja nie jest dla niego komfortowa, postaraj się uporać z zadaniem jak najszybciej. Po założeniu ubrania osoba starsza powinna poczuć się lepiej.

higiena seniora

Co zrobić, gdy senior nie chce się umyć?

Może się zdarzyć, że Twój podopieczny będzie reagował złością i odmową na każdą propozycję umycia się. Nierzadko seniorzy nie chcą wykonywać nawet drobnych czynności, jak mycie twarzy czy zębów. Dotyczy to najczęściej osób cierpiących na choroby otępienne. Towarzyszący im na co dzień lęk i poczucie wstydu sprawiają, że nie ufają oni innym ludziom. Zwłaszcza tym, którzy dopiero pojawili się w ich otoczeniu. Jeżeli więc jesteś nową opiekunką seniora, postaraj się wzbudzić w nim zaufanie. Mów, co zamierzasz zrobić, rozmawiaj o prysznicu czy myciu już wcześniej. Powiedz: „Teraz podam Pani kolację, potem pójdziemy umyć twarz i zęby, a następnie skorzysta Pani z prysznica”. Jeśli podopieczny krępuje się przy Tobie rozebrać, obiecaj, że nie będziesz patrzeć, a w łazience zostaniesz ze względu na jego bezpieczeństwo. Nie zapominaj też o komforcie seniora. Zapytaj, czy nie jest mu zimno, czy woda nie jest za ciepła lub gąbka nie za ostra. Jeśli osoba starsza zażyczy sobie, żeby coś zmienić, zrób to bez wahania.

Zatem – jak myć osobę starszą pod prysznicem? Dużo zależy od jej stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wymienione wyżej wskazówki nie są jedną, uniwersalną receptą na sukces. Warto się nimi zainspirować i dopasować do Waszych wspólnych potrzeb. Bez względu na to, jak wyglądają czynności higieniczne, okazuj podopiecznemu szacunek i dbaj o jego komfort oraz bezpieczeństwo.