SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak opiekunka może pomóc podopiecznemu z depresją starczą?

Zdarza się, że starsze osoby często chorują – jednym ze schorzeń, na które cierpią, jest depresja starcza. Niestety jest to temat często pomijany i bagatelizowany. W pracy opiekunki osób starszych istotną kwestią jest znajomość schorzeń wieku starczego. Dlatego podpowiadamy, jak opiekunka może pomóc choremu z depresją starczą.

depresja starcza

Kilka słów na temat depresji

Opieka nad seniorem jest bardzo odpowiedzialnym, ale też ważnym zajęciem, tym bardziej, że zdarza się pracować z osobą chorą. Depresja u osób starszych jest dosyć powszechna i niestety bywa trudna do rozpoznania. Często kojarzona jest z innymi dolegliwościami, które dotyczą osób starszych. Zdarza się, że mylona jest z zanikiem sił fizycznych, energii i witalności, w związku z czym rzadko kiedy podejmowana jest próba wyleczenia osoby starszej.

Jednakże, pomimo trudności z rozpoznaniem schorzenia, opiekunka może wspierać swojego podopiecznego w jego codziennym funkcjonowaniu. Nawet, jeśli schorzenie nie do końca zostało zdiagnozowane. Łatwiej będzie odnaleźć się w takiej sytuacji, jeśli poznamy objawy, które depresji towarzyszą.

jak opiekowac sie osoba chora na depresje

Objawy depresji u osób starszych:

  • Zaburzenia nastroju, czyli lęk, niepokój, smutek, przygnębienie;
  • Apatia, brak zainteresowań;
  • Spowolnienie psychoruchowe – zmęczenie, osłabienie, osowiałość;
  • Zaburzenia snu , czyli np. bezsenność;
  • Problemy z koncentracją i pamięcią,
  • Drażliwość – często mylone z potrzebą kontaktu z najbliższymi, prośba o uwagę i troskę;
  • Bóle fizyczne — np. reumatyzm, choroby układu nerwowego, krążenia, pokarmowego.

Depresja u osób starszych w zaawansowanym stopniu prowadzi do zobojętnienia, utraty sensu życia, całkowitej niechęci do dbania o siebie. Opiekunka może wesprzeć seniora w tej kwestii i zmobilizować do dbania o siebie, a nawet pomóc w kąpielach czy ubieraniu się.

Przy występowaniu tego schorzenia maleje apetyt, nieprzestrzegane są zasady higieny osobistej, co skutkuje szybkim pogarszaniem się stanu zdrowia. Dlatego osoba, która ma do czynienia z depresją u seniora, powinna zadbać nie tylko o jego higienę osobistą, ale i o odpowiednią dietę. Zachęcić podopiecznego do jedzenia zdrowych rzeczy, dotrzymać mu towarzystwa podczas posiłków. To jest bardzo ważny aspekt, który dotyczy tego, jak pomóc starszej osobie w depresji.

depresja starcza osób starszych

Depresja starcza i jej przyczyny

Depresja u seniora związana jest bardzo często z samotnością, która spotyka taką osobę. Ludzie w podeszłym wieku nie biorą już tak aktywnie udziału w życiu społecznym, zaczynają czuć się niepotrzebni, a ich poczucie wartości spada. Będąc świadkiem takiej sytuacji, możemy czasami pocieszyć chorego – mówiąc mu, że jest ważny, że jest nadal potrzebny, że ma rodzinę, która go potrzebuje i że dzięki niemu my nie jesteśmy tak samotni w naszej pracy.

Osoby chore na depresję starczą często czują się ciężarem dla rodziny. Jako ich opiekunowie zapewniajmy, że tak nie jest, spokojnie rozmawiajmy i tłumaczmy. Zły stan zdrowia i niedołężność w dużym stopniu wpływają na spadek nastroju i prowadzą do szybkiego rozwoju depresji osób starszych. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że objawy depresji u osób starszych mogą być dziedziczne. Skłonność do zachorowania na nią bywa niestety genetyczna.

depresja starcza

Na jej rozwój wpływ mają również inne choroby, wymagające stosowania specjalistycznych leków. Opiekunka powinna jednak obserwować osobę starszą, ponieważ leki i ich składniki często wywołują pogorszenie nastroju. W takiej sytuacji należy alarmować rodzinę oraz lekarza.

Do pozostałych przyczyn zalicza się trudną sytuację życiową, utratę bliskich i stresujące życie – osoba, która się opiekuje seniorem, nie ma niestety na to wpływu, może jedynie wspierać i dbać o to, żeby codzienność była dla podopiecznego łatwiejsza.

Jak pomóc starszej osobie w depresji – porady

Praca w opiece jest nie lada wyzwaniem, ale z drugiej strony też bardzo ważnym zajęciem. A jeśli możemy pomóc osobie starszej, która cierpi na tą chorobę, to nasza praca staje się bardzo istotna. Jesień życia to okres, w którym szybko może rozwinąć się depresja u osób starszych. Jak leczyć podopiecznych, którzy na nią chorują? Ich opiekunowie mogą dbać o to, aby nie byli oni sami, nie czuli się zaniedbani i brali udział w jakiś aktywnościach. Należy jednak zacząć od takich podstawowych rzeczy, jak higiena osobista, zdrowe, pożywne i smaczne jedzenie, rozmowa i wsparcie. Poczucie bezpieczeństwa również jest bardzo ważne. Te kilka aspektów pomoże osobie starszej lepiej się czuć i załagodzi objawy depresji.