Opieka nad starszymi osobami to trudne zajęcie. Niektórzy podopieczni, ze względu na stan zdrowia czy przewlekłe choroby, wymagają fachowej pomocy. Dlatego zarówno Ty jako opiekun, jak i rodzina seniora musicie uważnie podejmować decyzję o współpracy. Należy przede wszystkim określić swoje możliwości i oczekiwania. Niestety, wielu ludzi o tym zapomina. A to podstawowa kwestia w profesjonalnej opiece nad osobami starszymi. Tylko wtedy można otoczyć seniora uwagą i opieką, jakiej wymaga i na jaką zasługuje.
Opieka w Niemczech jako sposób na atrakcyjny zarobek
Wiele wykwalifikowanych polskich opiekunek decyduje się na wyjazd do Niemiec. Dlaczego? Głównie ze względu na wysokie wynagrodzenia. Wyjeżdżając ze sprawdzoną firmą, możesz zarobić o wiele więcej, niż na tym samym stanowisku w Polsce. Na przykład Veritas Opieka oferuje stawki zaczynające się od 1500 euro netto za miesiąc. Do tego dochodzą rozmaite bonusy, jak premia świąteczna i wakacyjna, nagrody czy program lojalnościowy.
Społeczeństwo naszych zachodnich sąsiadów się starzeje. Dlatego opieka w Niemczech jest coraz bardziej cenionym zawodem. Wiele rodzin niemieckich nie może sobie pozwolić na całodobową opiekę nad seniorem. Zatrudnienie opiekunki jest więc dla nich najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu dziadkowie czy rodzice mogą pozostać we własnym domu, gdzie czują się najlepiej.
Profesjonalna opieka – zadania opiekunki seniora
Opiekunka zwykle mieszka w domu podopiecznego. Standardy są różne, ale w większości przypadków dostaniesz własny pokój, a rodzina zapewni Ci wyżywienie. Twoim zadaniem będzie pomoc seniorowi w wykonywaniu codziennych czynności. Zakres obowiązków zależy od stanu zdrowia i specyficznych potrzeb podopiecznego. Zwykle obejmuje on jednak:
- dbanie o higienę seniora,
- dbanie o jego dobre samopoczucie,
- wykonywanie prostych prac domowych (podstawowe sprzątanie, pranie, gotowanie i zakupy),
- dotrzymywanie podopiecznemu towarzystwa na co dzień, zapewnianie rozrywki.
Jeżeli osoba starsza nie porusza się samodzielnie, do wykazu obowiązków dochodzą jeszcze inne prace. Wiążą się one bezpośrednio z opieką nad leżącym seniorem.
- wymiana pościeli, zmiana ubrania czy piżamy,
- mycie seniora,
- zmienianie pieluchomajtek lub pieluch anatomicznych,
- zapobieganie odleżynom,
- karmienie podopiecznego,
- transfer z łóżka na wózek.
Jako opiekunka być może będziesz też towarzyszyć seniorowi w czasie zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych. Jeśli podopieczny przyjmuje leki, to Twoim obowiązkiem będzie dopilnować, by zażywał je regularnie.
Kwalifikacje, które przydadzą się opiekunce osób starszych
Jadąc do pracy za granicę, warto przynajmniej w podstawowym zakresie znać język obcy. Przydaje się on niemal w każdej sytuacji. Dzięki znajomości niemieckich słówek możesz swobodnie rozmawiać z podopiecznym. Nie sprawi Ci także problemu wizyta w sklepie, na poczcie czy u lekarza. Możesz uczyć się z pomocą profesjonalnego kursu udostępnionego na stronie Veritas Opieka. Materiały są posegregowane tematycznie, a oprócz słówek i wyrażeń zapisana jest też wymowa. Dzięki temu szybko opanujesz podstawy niemieckiego, a później sprawnie przejdziesz na wyższy poziom.
Profesjonalna opieka nad osobami starszymi w Niemczech wymaga wcześniejszego przeszkolenia. Dlatego dobrze, jeżeli masz już doświadczenie w zajmowaniu się seniorami. Liczy się zarówno praca w charakterze opiekuna, jak i opieka nad starszymi członkami rodziny.
Przydaje się również prawo jazdy i praktyka w prowadzeniu samochodu. Rodziny wymagają tego zwłaszcza wtedy, gdy trzeba podwozić podopiecznego do lekarza.
Opieka nad starszymi osobami – zawód czy powołanie?
Praca opiekunki polega przede wszystkim na czynnościach pielęgnacyjnych, a także na prowadzeniu domu podopiecznego. Jeśli jednak chcesz pracować w opiece, warto wiedzieć jedno. Głównym zadaniem opiekunki jest towarzyszenie osobie starszej. Często zdarza się, że na co dzień nie ma ona kontaktu z żadną bliską osobą. Ty, jako opiekunka, stajesz się dla seniora przyjaciółką, powierniczką, rozmówcą i motywacją do działania.
Opieka nad seniorem jest więc zajęciem, które wymaga empatii i delikatności. Przydaje się też duża doza cierpliwości. Nie każdy nadaje się do tego typu pracy i nie wszyscy mogą czerpać z niej satysfakcję. Z opieką wiąże się ogromna odpowiedzialność za drugiego człowieka. Dlatego śmiało można stwierdzić, że zawód ten jest swojego rodzaju powołaniem.