Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych, to z pewnością zetknęłaś się już z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich może być niechęć podopiecznego do dbania o higienę. Jaki jest tego powód? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Podpowiemy też, jak można poradzić sobie w sytuacji, kiedy senior odmawia mycia czy zabiegów pielęgnacyjnych.
Niechęć do zabiegów higienicznych to częsty problem podopiecznych
Zdarza się, że senior odmawia pójścia do łazienki za każdym razem, gdy opiekunka to proponuje. Nawet, jeśli teoretycznie sam potrafiłby wykonać większość czynności, woli tego nie robić. W zamian twierdzi, że jest czysty albo wprowadza opiekunkę w błąd, mówiąc, że dopiero co mył ręce czy zęby. Obiecuje, że umyje się później albo jutro; oczywiście to „jutro” przekłada na kolejne dni. Mówi, że jest zmęczony albo źle się czuje. Ta reakcja jest niezrozumiała, zwłaszcza jeśli podopieczny przez całe życie przykładał dużą wagę do higieny. Sprawa robi się jeszcze bardziej skomplikowana, jeżeli senior cierpi na inkontynencję.
Dla młodych ludzi dbanie o higienę osobistą jest oczywistą sprawą. Niemal automatycznie idziemy do łazienki, bierzemy prysznic, myjemy zęby czy golimy się. W przypadku seniorów wygląda to nieco inaczej, co często utrudnia opiekunkom wywiązywanie się ze swoich obowiązków. Jednak, mimo wszystko, warto wykazać się zrozumieniem i pomóc podopiecznemu pokonać ten problem. Na początek trzeba poznać przyczynę, dla której osoba starsza nie chce się myć. Niekiedy powodem są błędne przekonania i przyzwyczajenia, innym razem objawy chorób przewlekłych.
Przyczyny niechęci do higieny: to musi wiedzieć opiekunka osób starszych
Częstym powodem, dla którego senior nie chce się myć, są problemy zdrowotne i kłopoty z poruszaniem się. Schorowana osoba starsza, której na co dzień towarzyszy ból, nie przejmuje się higieną – skupia się na tym, żeby walczyć z niedogodnościami. Wejście do wanny czy nawet pod prysznic może wiązać się z dodatkowym bólem i dyskomfortem, dlatego go unikają. Boją się poślizgnięcia czy upadku. Inną przyczyną jest wstyd związany z myciem w towarzystwie opiekunki. Niektórzy podopieczni większą część swojego życia spędzili na wsi, gdzie były kłopoty z dostępem do wody, więc myli się co kilka dni. Inni znowu odmawiają dbania o higienę ze względu na chęć zaoszczędzenia pieniędzy.
Istnieje jeszcze jedna przyczyna niechęci osób starszych do higieny osobistej, a mianowicie depresja. Ciągle obniżony nastrój, przygnębienie i brak perspektyw na przyszłość – to nie zachęca nawet do najdrobniejszego zadbania o siebie. Warto więc rozmawiać z podopiecznym i dowiadywać się o ich codziennych rozterkach, wątpliwościach i problemach. Starsi ludzie często nie zwierzają się bliskim lub opiekunce, ponieważ nie chcą ich martwić. Zdarzają się też osoby uparte, które nie chcą zmienić swoich dotychczasowych przekonań i nawyków. Wtedy kluczem do sukcesu jest konsekwencja i cierpliwość. Jeśli masz taką możliwość, tymczasowo obniż oczekiwania i chwal podopiecznego za każdą podjętą próbę.
Jak możesz pomóc podopiecznemu, który nie chce się myć?
Codzienna higiena osobista jest konieczna, także w podeszłym wieku. Dobrze będzie więc przekonać podopiecznego do korzystania z wanny czy prysznica. Tylko jak to zrobić? Przede wszystkim sprawić, by poczuł się komfortowo. Oto kilka wskazówek, z których każda opiekunka chętnie skorzysta.
Łazienka dla seniora powinna być przede wszystkim bezpieczna i funkcjonalna. Jeśli jest taka możliwość, zaproponuj rodzinie podopiecznego instalację kabiny prysznicowej z niskim brodzikiem. Przyda się też zachowanie większych odległości między toaletą, umywalką i prysznicem, a także niższa, wygodna miska ustępowa. Jeżeli w łazience nie da się wprowadzić tak dużych zmian, dobrym wyjściem będzie zainstalowanie uchwytów, chodników antypoślizgowych i mat do kąpieli. Opiekunka osoby niepełnosprawnej doceni też specjalne krzesełka i szyny oraz baterie dźwigniowe, które są łatwiejsze w użyciu, niż standardowe.
Zachęcaj osobę starszą do podejmowania aktywności, oczywiście w zakresie jej możliwości. Zdarza się bowiem, że seniorzy są niechętni do kontaktu z ludźmi i zamykają się w sobie. Jeśli uda nam się zmotywować podopiecznego do aktywności fizycznej, którą lubi, to będzie podwójne zwycięstwo. Nie tylko zadba w ten sposób o swoje zdrowie, ale zyska satysfakcję i pewność, że wiele od niego zależy. W ten sam sposób możesz zachęcać go do utrzymania osobistej higieny.
Ustal ramowy plan dnia i przedstaw go seniorowi. Powtarzalność czynności ułatwi Wam obojgu codzienne funkcjonowanie, a podopiecznemu pozwoli wejść w stały rytm. Dzięki temu będzie przygotowany do wykonywania określonych czynności – także higieny. Tworząc harmonogram, opieraj się na obserwacjach i przyzwyczajeniach osoby starszej.
Opiekunka osób starszych dba o komfort seniora
Dbanie o dobre samopoczucie podopiecznego to najważniejsze zadanie opiekunki pracującej w Niemczech. A najlepszy jest fakt, że wszystkiego można się nauczyć. Warto więc stale podnosić swoje kwalifikacje i angażować się w zadania, które stawia przed Tobą codzienność. Jeśli więc szukasz pracy jako opiekunka osób starszych, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci znaleźć ofertę odpowiadającą Twoim wymaganiom, a także zapewnimy kursy doszkalające.