Osoby, które pracują za granicą, mają różne doświadczenie, przeżyły zupełnie inne przygody i trudności, ale łączy je jedno – każda z nich kiedyś zaczynała. Wszystkim towarzyszyły podobne obawy i wątpliwości, zastanawiały się, jak się przygotować na nowe doświadczenia. Jeżeli i Ty – początkująca opiekunka w Niemczech – jesteś przed swoją pierwszą sztelą, przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego, co najlepiej zrobić przed wyjazdem. Zyskasz też pewność siebie, tak potrzebną w pracy w niemieckiej opiece. Gotowa? To zaczynamy!
Znajdź najlepszą ofertę pracy w opiece w Niemczech
Na początku najważniejszą kwestią jest znalezienie dobrej oferty pracy. Zapewne wiesz, jak dużo w Internecie jest tego typu ogłoszeń. Być może nawet zadawałaś sobie pytanie: jak rozpoznać te wartościowe? Przede wszystkim skupić się na aktualnych zleceniach dla opiekunek w Niemczech zamieszczanych przez renomowane firmy opiekuńcze. Sprawdź, które z nich są na rynku od lat i mają wyrobioną pozytywną opinię. Przejrzyj media społecznościowe i fora internetowe, na których udzielają się opiekunki. Być może znajdziesz tam wypowiedzi o agencji, która Cię interesuje. Możesz też sama zadać nurtujące Cię pytania – w ten sposób zyskasz nieco więcej wiedzy, a ta pozwoli Ci podjąć najlepszą decyzję.
Skup się na 2-3 firmach oferujących pracę w opiece w Niemczech i dokładnie je „prześwietl”. Odwiedź ich strony internetowe, zweryfikuj, czy są płatnikami ZUS. Nie pomijaj tego punktu – legalne zatrudnienie oznacza Twoje bezpieczeństwo. Warto też zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.
Kiedy już wybierzesz agencję i ofertę pracy, pozostaje tylko czekać na wyjazd. Wykorzystaj ten czas na nabranie sił i na sprawdzenie swojego stanu zdrowia. Opiekunka w Niemczech często wykonuje pracę fizyczną, która wymaga siły i wytrzymałości. Na dodatek będziesz zajmować się osobą starszą, schorowaną i podatną na infekcje. Lepiej się upewnić, że Twoje zdrowie pozwoli na wykonywanie tej pracy.
Zbierz informacje, które opiekunka w Niemczech powinna wiedzieć
Praca w opiece w Niemczech jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Opiekunka często jest dla seniora wsparciem nie tylko fizycznym, ale i mentalnym. Wielu podopiecznych choruje na przewlekłe, ciężkie choroby, jak demencja. Warto przygotować się więc na trudne emocje, które mogą Ci towarzyszyć na co dzień. Uzbrój się w cierpliwość i empatię, a przede wszystkim zgromadź informacje na temat choroby seniora. Jego głównym problemem jest cukrzyca? Dowiedz się, co może jeść, a czego unikać. Sprawdź, co robić w przypadku nagłego spadku lub wzrostu poziomu cukru we krwi. Przyszły podopieczny cierpi na chorobę Alzheimera? Poczytaj o tym, jak rozmawiać z chorą osobą, jak ją wyciszać i uspokajać.
Zapewne wiesz już, w jakiej miejscowości będziesz przebywać. Dobrym pomysłem jest więc przejrzenie map w Internecie. Zorientujesz się, jak wygląda okolica, z jakich atrakcji można tam skorzystać i w jaki sposób spędzać wolny czas. W ten sposób – kiedy będziesz już na miejscu – łatwiej zdecydujesz o wyjściu z domu. Już krótki spacer czy wizyta w pobliskiej kawiarni pozwolą Ci zaczerpnąć świeżego powietrza i oderwać się od trudnej codzienności.
Nie zapominaj także o powtórce z języka niemieckiego. Dla opiekunek znajomość języka jest niezwykle ważna. W końcu to po niemiecku będziesz porozumiewać się z seniorem. Nie musisz uczyć się wszystkich skomplikowanych struktur gramatycznych. Powtórz podstawowe słownictwo i zabierz ze sobą słownik. Warto też zainstalować na telefonie aplikacje do nauki języka i do szybkiego tłumaczenia zdań.
Załatw formalności z pomocą dobrej agencji
Wyjazd do opieki w Niemczech nie jest trudny, jeśli chodzi o formalności. Niemcy należą do strefy Schengen, więc paszport ani wiza nie są potrzebne. Wystarczy ważny dowód osobisty. Dobrze jest też mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dzięki której w razie potrzeby skorzystasz z darmowej porady lekarskiej. A jeżeli zdecydujesz się na współpracę z dobrą agencją, zyskasz pomoc w dopełnieniu formalności. Oprócz przygotowania dokumentów pamiętaj też o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa i spokoju. Ustaw zlecenia stałe w banku, by pod Twoją nieobecność rachunki opłacały się automatycznie. Daj klucze do mieszkania zaufanej osobie, poproś ją też o zaglądanie do skrzynki pocztowej. Przekaż instrukcje dotyczące podlewania kwiatów i karmienia zwierząt. Zostaw rodzinie adres szteli, poinformuj bliskich o szczegółach podróży i o tym, jak długo będziesz w Niemczech. W ten sposób wszyscy poczujecie się bezpieczniej.
Jak opiekunka w Niemczech pakuje walizkę?
W walizce opiekunki powinny się znaleźć:
- wspomniany już wcześniej słownik do nauki niemieckiego,
- dokumenty: dowód osobisty, paszport (nieobowiązkowy), prawo jazdy, umowa zawarta z firmą opiekuńczą,
- urządzenia elektroniczne: laptop, smartfon, tablet,
- drobiazg, który przypomni o domu: mała poduszka, zdjęcie rodzinne, własnoręcznie wyszyta serwetka,
- własne kosmetyki (jeśli masz wrażliwą skórę i wiesz, że za granicą nie kupisz identycznych),
- ubrania dopasowane do pory roku: przede wszystkim wygodne, luźne, nie krępujące ruchów. Możesz zabrać ze sobą jeden lub dwa bardziej eleganckie zestawy,
- książki, czytnik e-booków,
- zapas lekarstw, które bierzesz regularnie,
- lekkie przyrządy do ćwiczeń: mata do jogi, składane kijki do nordic walking (jeżeli na co dzień ćwiczysz),
- nieduża suma w gotówce i karta płatnicza, na wypadek, gdybyś chciała kupić sobie coś w trasie.
Potem pozostaje już tylko ruszyć w drogę. Każda osoba, która wyjeżdża do opieki w Niemczech, zastanawia się, czy czeka ją dobra sztela. Co prawda nie da się przewidzieć, czy podopieczny będzie pozytywnie nastawiony, a rodzina miła. Można jednak zwiększyć swoje szanse na dobre pierwsze wrażenie. Znajomość powitalnych niemieckich słów i szczere zainteresowanie seniorem powinny szybko przełamać pierwsze lody. Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą drobnego upominku z Polski, czegoś, co kojarzy się z naszym krajem. Może być to również drobiazg wykonany własnoręcznie. Przede wszystkim jednak warto pamiętać o okazaniu pracodawcom szacunku i zrozumienia. Uśmiech oraz pozytywne nastawienie potrafią zdziałać cuda. A jeśli napotkasz jakieś trudności czy problemy, skontaktuj się ze swoim koordynatorem – wysłucha Cię i postara się pomóc.