SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak rozpoznać uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech?

Opiekunka, która wyjeżdża do pracy w Niemczech, musi posiadać odpowiednią wiedzę – zarówno praktyczną, jak i teoretyczną. I nie dotyczy to jedynie spraw opiekuńczych, zajmowania się domem czy znajomości języka niemieckiego. Bardzo ważną, o ile nie najważniejszą kwestią, jest umiejętność rozpoznania uczciwej oferty pracy. Niestety, nie wszystkie obecne na rynku agencje działają zgodnie z etyką zawodową. Jak odróżnić rzetelne ogłoszenie od tak zwanych „czczych obietnic”? Na co opiekunka w Niemczech powinna zwrócić uwagę jeszcze przed wyjazdem? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

„Czerwone flagi” nieuczciwych agencji opieki

Czytając ogłoszenia o pracę w niemieckiej opiece, zwróć uwagę na ich brzmienie i wygląd. Istnieje kilka aspektów, w których należy zachować czujność. Jednym z nich jest brak wymogu znajomości języka. Powiedzmy sobie wprost – czy opiekunka w Niemczech, która nie potrafi mówić po niemiecku, poradzi sobie z codziennymi obowiązkami? Jak porozumie się z seniorem, jego rodziną, panią w sklepie, lekarzem? W jaki sposób spełni prośby i życzenia podopiecznego, jeśli nie będzie w stanie ich zrozumieć? Dobre agencje opieki doskonale o tym wiedzą, dlatego znajomość języka traktują jako wymóg podstawowy. W Veritas dodatkowo pomagamy opiekunkom, które nie mówią po niemiecku. Mamy bowiem dla Was bezpłatne lekcje wideo, obejmujące podstawowe słownictwo i gramatykę. Jeżeli jednak firma opiekuńcza zbywa Cię stwierdzeniem, że „senior jest otwarty na komunikację i jakoś się dogadacie”, lepiej uważać. Odpowiedzialna i rzetelna agencja nigdy nie wyśle za granicę opiekunki, która nie zna języka.

Kolejną kwestią są informacje o wynagrodzeniu. Zdarza się, że ogłoszeniodawca nie precyzuje, czy podana suma to kwota netto, czy brutto. A różnice mogą być naprawdę duże – 2000 euro netto oznacza, że tyle dostaniesz na rękę. W przypadku kwoty brutto suma ta może zmniejszyć się nawet o 500 euro! Dlatego zawsze dopytuj, czy w ogłoszeniu podano kwotę netto, czy brutto. Istotne jest również wynagrodzenie miesięczne. Niekiedy oferty kuszą wysokimi sumami, a później okazuje się, że tyle opiekunka dostanie… za cały 3-miesięczny kontrakt.

Pamiętaj też, że uczciwa agencja zawsze przeprowadzi z Tobą rozmowę rekrutacyjną, sprawdzi Twoje doświadczenie i znajomość języka, a na koniec podpiszecie umowę. Jeżeli natomiast już w ogłoszeniu widnieje zdanie „praca od zaraz, minimum formalności, żadnych umów”, powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza. Opiekunka w Niemczech, która nie ma umowy – czyli de facto potwierdzenia zatrudnienia – narażona jest na poważne konsekwencje. Nie tylko nie ma ubezpieczenia, ale nie jest chroniona prawnie. Jeśli nieuczciwy pracodawca nie wypłaci jej wynagrodzenia, nikt jej nie pomoże.

firmy opieka Niemcy

Jak opiekunka w Niemczech może sprawdzić agencję?

Zanim podejmiesz pracę z nową agencją albo odpowiesz na prywatne ogłoszenie, sprawdź opinie o danym pracodawcy w Internecie. Pomogą Ci w tym grupy na Facebooku, tematyczne fora dla opiekunek, a w przypadku firm opiekuńczych także wizytówki Google. Jeżeli natkniesz się na dużą ilość negatywnych komentarzy, zwłaszcza dotyczących wynagrodzeń albo problemów z umowami, lepiej nie ryzykować współpracy. Znajdź też stronę internetową wybranej agencji. Przede wszystkim powinna ona istnieć – w dzisiejszych czasach to podstawa. Zweryfikuj, czy na stronie są podane numery NIP i REGON. Oznaczają one, że firma jest zarejestrowana i działa legalnie. I wreszcie, gdy już dostaniesz umowę, nie podpisuj jej od razu. Przeczytaj dokładnie wszystkie punkty, sprawdź, czy warunki zatrudnienia zgadzają się z tymi ustalonymi podczas rozmowy. Jeżeli cokolwiek jest dla Ciebie niejasne, nie bój się pytać. Uczciwa agencja szczerze odpowie na wszystkie Twoje wątpliwości.

Gdy już zdecydujesz się na współpracę z konkretną agencją, dobrze jest do niej zadzwonić. Zrób to, zanim jeszcze wyślesz swoją aplikację. Na rozmowie kwalifikacyjnej może być już za późno na zadanie podstawowych pytań. A czego warto dowiedzieć się na tym etapie?

  • Jaką umowę podpisuje agencja z opiekunkami?
  • Czy umowę będziesz podpisywać przed wyjazdem?
  • Jak wygląda kwestia ubezpieczenia i transportu?
  • Czy podana w ogłoszeniu suma to kwota netto, czy brutto?
  • Czy można skontaktować się z innymi opiekunkami, które współpracują z firmą?

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób przedstawiciel firmy z Tobą rozmawia. Jeśli wyraźnie unika odpowiedzi albo podawania konkretnych informacji, lepiej zrezygnować ze współpracy.

praca opiekunki w Niemczech

Wybierz uczciwą i rzetelną firmę opiekuńczą

Zapotrzebowanie na opiekunki w Niemczech wzrasta. Niemieckie rodziny coraz częściej poszukują osób, które zajmą się ich bliskimi seniorami. A warto wiedzieć, że nasi zachodni sąsiedzi chętnie zatrudniają opiekunki z Polski. Uważają nas za osoby pracowite, empatyczne i godne zaufania. A jak wiadomo, zaufanie powinno być obopólne. Dlatego należy uważnie śledzić ogłoszenia i weryfikować agencje, z którymi chciałabyś współpracować. Uważaj na oferty, które kuszą nierealnie wysokim wynagrodzeniem i doskonałymi warunkami zatrudnienia. Często bowiem już na miejscu okazuje się, że obietnice nie miały nic wspólnego z rzeczywistością. Senior, który miał być w dobrej kondycji, okazuje się niemal całkowicie zależny od opiekunki. Pokój jest mikroskopijny, a na zakupy trzeba chodzić pieszo kilka kilometrów. A umowa już podpisana…

Dlatego warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić potencjalnych pracodawców. Dobra agencja dba o rzetelność ogłoszeń i doskonale wie, ile na danym stanowisku zarabia opiekunka w Niemczech. Co najważniejsze, uczciwa firma nie zataja niewygodnych faktów. Jeśli podopieczny wymaga wstawania w nocy lub ma „trudny” charakter, dowiesz się tego już z ogłoszenia. Dlaczego? Ze względu na możliwość dopasowania opiekunki do szteli. Rodziny chcą, by ich bliskim zajęła się osoba kompetentna i przygotowana na wyzwania, które ją czekają. Jeśli opiekunka wcześniej się o nich dowie, będzie mogła podjąć odpowiedzialną i najlepszą dla obu stron decyzję.