SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak szukać pracy w opiece w Niemczech?

Rynek pracy w niemieckiej opiece nieustannie się rozwija. Cały czas otwierają się kolejne agencje, które pomagają pracownikom opieki znaleźć zatrudnienie za granicą. W każdej z nich proces rekrutacji wygląda nieco inaczej. Warto więc dobrze się do niego przygotować. Opieka w Niemczech to odpowiedzialny zawód, dlatego rekruterzy dokładnie sprawdzają kwalifikacje kandydatów. Sprawdź, jak możesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy.

Sprawdź agencje oferujące pracę w niemieckiej opiece

Najważniejszym punktem, który warto zrealizować przed wyjazdem do pracy, jest rekonesans. Chodzi tu o sprawdzenie interesujących Cię agencji opieki pod kątem rzetelności i uczciwości. Tylko wtedy masz gwarancję, że firma, z którą rozpoczniesz współpracę, wywiąże się ze wszystkich obietnic. Dodatkowo możesz być spokojna o swoje bezpieczeństwo – dobre agencje zapewniają bezpłatny przejazd na miejsce zlecenia i opiekę koordynatora. Masz również zagwarantowane ubezpieczenie, a firma płaci za Ciebie wszelkie potrzebne składki.

Interesuje Cię praca w określonym regionie Niemiec? A może chcesz pracować w opiece na pewnych z góry ustalonych warunkach? Zgłoś tę potrzebę rekruterowi. Możesz też sprawdzić, która agencja ma w swojej bazie najlepiej dopasowane do Ciebie oferty. W ten sposób dokonasz pierwszego „przefiltrowania” ogłoszeń. Już nie będziesz musiała wybierać spośród wszystkich ofert dostępnych na rynku, ale tylko z tych zgodnych z Twoimi preferencjami. Nie zapomnij również zapoznać się z zasadami procesu rekrutacyjnego oraz kryteriami współpracy z daną firmą opiekuńczą.

praca w opiece w Niemczech

Opieka w Niemczech a dobrze napisane CV

Bez względu na to, jakie masz doświadczenie w pracy w opiece w Niemczech, warto przyłożyć się do napisania CV. Nawet jeśli musisz je tylko zaktualizować, poświęć na to nieco więcej czasu, niż zakładałaś. Dopracowany dokument może pomóc Ci pomyślnie przejść pierwszy etap rekrutacji. Co zatem powinno się w nim znaleźć?

  • Poziom językowy – określ go bardzo dokładnie. Wielu niemieckich pracodawców chce, żeby do podopiecznego przyjechała osoba, która ma w tym zakresie konkretne umiejętności. Niektórzy wymagają jedynie komunikatywnej znajomości języka, inni wolą, by pracownik opieki mówił bardzo dobrze po niemiecku. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej będziesz mieć jeszcze test językowy, ale warto też samodzielnie ocenić swoje umiejętności. Niektórzy co prawda szukają pracy w opiece w Niemczech prywatnie, bez języka, ale to rozwiązanie nie jest polecane.
  • Formalne zdjęcie – błędem wielu ludzi jest umieszczanie w CV zdjęcia nieformalnego, w zwykłym ubiorze czy w sytuacji towarzyskiej. Fotografia dołączana do dokumentu musi pokazywać Twój profesjonalizm. I choć w wielu branżach odchodzi się już od zamieszczania zdjęcia w CV, to opieka w Niemczech funkcjonuje nieco inaczej. Podopieczni są zwykle starszymi osobami, które często chcą się dokładnie dowiedzieć, kto będzie się nimi zajmował.
  • Aktualizacja informacji – uważaj, by nie zamieszczać w CV nieaktualnych danych na swój temat. Jeżeli w ostatnim czasie zyskałaś nowe doświadczenie zawodowe bądź skończyłaś branżowy kurs, pamiętaj o dopisaniu tej informacji. Może się okazać, że to właśnie ostatnia sztela lub szkolenie z podstaw opieki nad niepełnosprawnym seniorem zapewni Ci pracę.

opieka Niemcy bez języka

Znajomość języka to ważny aspekt pracy w opiece

Praca w niemieckiej opiece wymaga ciągłej komunikacji z podopiecznym i jego rodziną. Brak znajomości języka okaże się więc sporą przeszkodą w wykonywaniu obowiązków. Trudno Ci będzie właściwie odpowiedzieć na potrzeby osoby starszej czy komunikować się w sklepie, urzędzie albo u lekarza. Ale to nie wszystko. Rozmowy z seniorem budują bliskość i więź, a być może nawet zaczątki przyjaźni. Nieważne, czy wyjeżdżamy do opieki w Niemczech na 1 miesiąc czy na dłużej – zawsze warto starać się nawiązać relację z podopiecznym. Do tego potrzebny jest język niemiecki. Na szczęście istnieje sporo możliwości nauki. W Agencji Veritas oddajemy naszym Opiekunkom do dyspozycji bezpłatny kurs niemieckiego. Każda lekcja to osobny film wideo, do którego masz dostęp zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz. Możesz uczyć się tam, gdzie Ci wygodnie i wracać do wybranego filmu, jeśli poczujesz taką potrzebę.

Zastanawiasz się, czy nie lepiej podjąć pracy w opiece w Niemczech w polskiej rodzinie? Takie rozwiązanie może się wydawać korzystne, ale tylko na krótki czas. Plusem jest łatwiejsza komunikacja z podopiecznym i jego rodziną. Niestety, nie masz gwarancji, że wszyscy domownicy mówią doskonale po polsku. Może się okazać, że senior, co prawda, zna nasz język, ale wiek i stan zdrowia utrudniają mu mówienie. Natomiast jego dzieci, wnuki, małżonek mówią tylko po niemiecku. W takiej sytuacji trudno będzie efektywnie pracować. Warto też wspomnieć, że ofert pracy z językiem polskim po prostu jest mało, więc wybór będzie bardzo ograniczony. Jeśli chcesz mieć dostęp do wielu dobrze płatnych szteli, dobrze jest już dziś podszkolić niemiecki.