SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego?

Praca w opiece wiąże się z częstymi rozmowami. Rozmawia się z podopiecznym, jego rodziną, z farmaceutą w aptece, z panią na poczcie. Nic więc dziwnego, że w ogłoszeniach dla opiekunek zwykle wymienia się znajomość języka niemieckiego. Jest ona potrzebna, żeby się porozumieć za granicą. Często wystarczy opanowanie podstaw lub krótki kurs języka niemieckiego. Tylko jak z sukcesem się uczyć, gdy wyjazd coraz bliżej? Przedstawiamy niezawodne sposoby na naukę języka niemieckiego dla początkujących opiekunek.

Nauka języka niemieckiego – dlaczego warto

Zdarza się, że opiekunki starające się o pracę w Niemczech nie znają języka i nie chcą rozpocząć nauki. Zapewniają, że ich obowiązki to praca fizyczna, nie umysłowa. Sytuacja zmienia się, gdy na przykład zdarzy się wypadek i trzeba szybko wezwać pomoc. Znajomość języka niemieckiego podniesie więc bezpieczeństwo i komfort pracy. Umiejętność rozmowy pomoże też lepiej zrozumieć podopiecznego. Na dodatek opiekunki mówiące po niemiecku mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Warto więc skorzystać z poniższych sposobów na szybką naukę.

Przygodę z językiem niemieckim zacznij od mówienia

Naukę warto rozpocząć tak, jak w przypadku języka ojczystego. Jako dziecko najpierw słuchałaś rozmów innych, potem sama próbowałaś coś powiedzieć. Dopiero po kilku latach przyszedł czas na naukę czytania i pisania. Identycznie możesz podejść do języka niemieckiego. Łatwiej na początku nauczyć się mówić prostymi zdaniami i rozumieć innych ludzi, niż pisać listy i wypracowania. Dzięki temu będziesz mogła swobodnie rozmawiać z podopiecznym czy na przykład odbierać telefon w domu.

Kiedy już opanujesz podstawy, pora na krok dalej. Podczas zlecenia miej przy sobie słownik i zapisuj słówka i zwroty, których warto się nauczyć. To pomoże Ci wejść na wyższy poziom znajomości niemieckiego i otrzymywać lepsze wynagrodzenie. Wiele agencji zatrudniających opiekunki proponuje oferty z wyższą kwotą, jeśli dana osoba podniesie swoje kwalifikacje.

kurs języka niemieckiego

Poproś o pomoc swoich bliskich

Twoje dzieci lub wnuki znają język niemiecki? Wykorzystaj to i poucz się z nimi. Taki domowy kurs niemieckiego to doskonały wstęp do profesjonalnej nauki. Słówka można bowiem „wykuć” na pamięć, ale gramatykę trzeba zrozumieć. To też idealna okazja do spędzenia ze sobą czasu. Podczas zlecenia tęsknisz za rodziną, pragniesz jak najszybciej się z nimi spotkać. Wykorzystaj więc pobyt w Polsce na wspólną naukę, a zyskasz podwójnie.

A jeśli mowa o słówkach – lepiej nie skupiać się na nich za bardzo. Nasze mózgi zapamiętują całe zdania i wyrażenia. Dlatego staraj się od razu budować zdania i wykorzystywać wyrazy w konkretnej sytuacji życiowej. W ten sposób uczysz się kilku rzeczy naraz: słówek, gramatyki i niemieckiej składni.

Skorzystaj z kursu niemieckiego online

Dobrym pomysłem będzie założenie sobie specjalnego zeszytu do nauki. To zwiększy Twoją motywację i pozwoli Ci łatwiej zapamiętywać nowe słówka i zwroty. Jeśli usłyszysz lub przeczytasz coś nowego, zapisz to w zeszycie. Możesz notować nawet w sposób fonetyczny, czyli tak, jak dane zdanie się wymawia. Niezależnie od tego, czy uczysz się samodzielnie, czy rozpoczynasz profesjonalny kurs języka niemieckiego, warto prowadzić taki zeszyt. Ręczne pisanie pomaga bowiem utrwalić wiedzę.

Gdy wyjeżdżasz za zachodnią granicę, dobrze jest znać język niemiecki. Dla opiekunek osób starszych jest to szczególnie ważne. Muszą się skutecznie porozumieć z podopiecznym, a słownictwo nierzadko dotyczy chorób czy przewlekłych schorzeń. Dlatego oprócz własnej nauki postaw na kurs niemieckiego dla opiekunek przygotowany przez Veritas Opieka. W każdej lekcji znajdziesz zwroty do wykorzystania w konkretnej życiowej sytuacji.

kurs języka niemieckiego

Potraktuj naukę niemieckiego jako wyzwanie

Najprostszym sposobem na nauczenie się nowego języka jest po prostu… mówienie. Wystarczy kilka wspomnianych wcześniej lekcji niemieckiego, żeby opanować najczęściej stosowane zwroty. Naukę ułatwia fakt, że zdania są zapisane i gramatycznie, i fonetycznie. Na początku możesz wspomagać się podręcznym słowniczkiem, a później stopniowo uczyć się coraz trudniejszych słów i zdań. Boisz się, że ktoś może Cię nie zrozumieć? Przypomnij sobie, jak miło jest usłyszeć od obcokrajowca „dzień dobry” po polsku. Jeśli więc się pomylisz, nikt nie będzie miał Ci tego za złe. Wręcz przeciwnie – rozmówca pomoże Ci ubrać w niemieckie słówka to, co chciałaś powiedzieć. Z nauką języka jest tak, jak z innymi umiejętnościami. Żeby być coraz lepszym, najpierw trzeba zacząć.