SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak szybko znaleźć pracę dla opiekunki osób starszych w Niemczech?

Szukasz pracy w niemieckiej opiece i chcesz mieć pewność, że znajdziesz ją jak najszybciej? Kluczową sprawą jest dobre przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Każdy pracodawca ma inne wymagania i oczekiwania co do zatrudnianych opiekunek. Nie oznacza to jednak, że musisz spełniać je wszystkie. Oto kilka wskazówek, które wykorzystała już niejedna opiekunka osób starszych. Z pewnością przydadzą się i Tobie – zapraszamy do lektury!

Praca w opiece w Niemczech: specyfika zawodu

Zawód opiekunki osób starszych, zwłaszcza wykonywany za granicą, to trudne zadanie. Nasi zachodni sąsiedzi posiadają bardzo wysokie standardy opieki, a to wyróżnia ich na tle innych krajów. Co to oznacza dla opiekunek? Przede wszystkim większe wyzwania, które wymagają profesjonalnego podejścia, a także empatii i cierpliwości. Opiekunka osób starszych w Niemczech ma dzień wypełniony obowiązkami. Pomaga seniorowi w codziennych czynnościach: myciu, ubieraniu, przygotowywaniu posiłków, a jednocześnie wspiera go emocjonalnie i zapewnia towarzystwo. Sztela trwa zwykle 2-3 miesiące, a kandydaci muszą znać język niemiecki przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Praca za granicą oznacza też zetknięcie się z inną kulturą i zwyczajami, do których należy się zaadoptować. Opiekunka wyraża również gotowość do zamieszkania w domu podopiecznego na czas kontraktu.

Przyjrzyjmy się teraz wymaganiom niemieckich rodzin. Jak już wspomnieliśmy, opieka w Niemczech opiera się na wysokich standardach, co często prowadzi do odpowiednio wyższych oczekiwań. Duży wpływ mają tutaj też uwarunkowania kulturowe. Czego zatem od opiekunki może wymagać rodzina podopiecznego?

  • Wcześniejszego doświadczenia w opiece nad seniorami – najlepiej minimum rok.
  • Znajomości języka niemieckiego – wystarczy poziom A2. Chodzi o to, by rodzina i osoba starsza mogły bez przeszkód porozumieć się z opiekunką.
  • Umiejętności praktycznych – zarówno z zakresu opieki nad seniorami, jak i tych codziennych. Opiekunka bowiem często zajmuje się domem: przygotowuje posiłki, sprząta, pomaga podopiecznemu w prostych czynnościach.
  • Odpowiednich cech charakteru – najważniejsze są tutaj empatia, cierpliwość, odpowiedzialność i radzenie sobie ze stresem.
  • Swobodnej obsługi sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego – jak łóżko regulowane, winda schodowa czy krzesło do wanny.
  • Wykształcenia kierunkowego lub kursów opiekuńczych – nie jest to konieczne, ale często dodaje opiekunce kilku „punktów” w rekrutacji.

Pracodawcy oczekują też, że opiekunka będzie gotowa do ciągłej nauki, rozwoju zawodowego i podnoszenia swoich kwalifikacji. Dlatego co jakiś czas warto uczestniczyć w kursach i szkoleniach, na przykład z zakresu opieki nad seniorami chorymi na Alzheimera. Dzięki temu nie tylko poznasz specyfikę pracy opiekunki, ale też zyskasz dostęp do większej ilości zleceń.

oferty pracy opieka Niemcy

Opiekunka osób starszych na rozmowie o pracę

Przejdźmy do samej rozmowy kwalifikacyjnej, do której się przygotowujesz. Pierwszym krokiem będzie wysłanie aplikacji. Powinno się w niej znaleźć CV, zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Jeśli przeczuwasz, że możesz mieć problemy ze stworzeniem dokumentu w obcym języku, użyj tłumacza lub poproś kogoś o pomoc. Niech Twoje CV będzie jak najbardziej zwięzłe i przejrzyste – umieść w nim te informacje, które są najistotniejsze dla rodzaju szteli, o którą się ubiegasz. Przydadzą się też referencje od poprzednich pracodawców albo instytucji (wolontariatu, szpitala), a także kopie certyfikatów i dyplomów. Do dokumentów dołącz aktualne zdjęcie, najlepiej profesjonalne, w stroju eleganckim, biznesowym. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do nas. W Veritas odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci stworzyć CV, które Cię wyróżni.

Kolejny etap to rozmowa, zwykle telefoniczna, ale niekiedy zdarza się, że opiekunki przychodzą osobiście do siedziby firmy. Chcesz zaprezentować się z jak najlepszej strony? Opisz swoje doświadczenie, skupiając się na konkretnych sytuacjach z poprzednich miejsc pracy. Opowiedz, z czym musiałaś sobie poradzić i jak to zrobiłaś. Dobrym ruchem jest też skupienie się na 3-5 najważniejszych atutach swojej osobowości. Niech będą powiązane z ofertą, na którą aplikujesz albo z Twoimi ogólnymi oczekiwaniami co do szteli. Przywołaj momenty, w których wykazałaś się umiejętnościami miękkimi: empatią, cierpliwością, umiejętnością słuchania. Na koniec wymień kursy i szkolenia, które odbyłaś, wspomnij o zdobytych certyfikatach.

Podczas rozmowy staraj się realistycznie oceniać swoje mocne strony. Opiekunka osoby starszej powinna być pewna siebie, ale jednocześnie świadoma, w jakich obszarach chce się jeszcze rozwijać. Nie usiłuj więc przekonywać pracodawcę, że wiesz już wszystko. Podkreśl raczej, iż jesteś gotowa rozszerzać swoje kompetencje, by być coraz lepszą opiekunką seniora.

opieka dla osoby starszej

Prawne aspekty pracy w niemieckiej opiece

Planując szybki wyjazd do pracy w opiece, warto zdać się na pomoc profesjonalnej firmy opiekuńczej. Oczywiście samemu również można znaleźć ofertę – w Internecie ogłoszeń dla opiekunek osób starszych nie brakuje. Jednak w pośpiechu łatwo przeoczyć coś istotnego, a niestety, w sieci wciąż działają nieuczciwi pracodawcy. Agencja zapewnia bezpieczeństwo i kompleksowe wsparcie na każdym etapie trwania zlecenia. To ona weryfikuje oferty pracy w opiece w Niemczech i sprawdza każdą rodzinę. Jej zadaniem jest też dopasowanie szteli do kandydatów tak, by zostały spełnione oczekiwania obu stron. Opiekunka osób starszych może też liczyć na porady i pomoc w przygotowaniu dokumentów, organizacji podróży, a także na wsparcie w czasie trwania zlecenia. Ponadto przedstawiciele agencji w razie potrzeby negocjują warunki umowy z niemieckimi pracodawcami.

Wybierając współpracę z agencją, masz pewność, że jesteś prawnie chroniona. Firma opiekuńcza podejmuje szereg działań mających zapewnić Ci jasne i stabilne warunki pracy. Jest to chociażby:

  • legalizacja pobytu i pracy,
  • upewnienie się, że warunki zatrudnienia są zgodne z niemieckim prawem pracy,
  • legalna umowa,
  • ubezpieczenie zdrowotne i społeczne,
  • mediacja i konkretna pomoc prawna w razie konfliktów czy nieporozumień,
  • szczegółowe informowanie pracownika o jego prawach i obowiązkach na szteli.

Wszystkie te procedury nie tylko podnoszą bezpieczeństwo opiekunki, ale też przyspieszają znalezienie idealnej oferty. Odpada bowiem czas na samodzielne poszukiwania, a dodatkowo masz pewność, że nie popełnisz błędu, wybierając niesprawdzonego pracodawcę. Tak kompleksowe wsparcie sprawia, że opiekunka osób starszych pracująca w Niemczech może czuć się pewnie i komfortowo – nawet gdy wyjeżdża po raz pierwszy.